۱۶ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، از زمان سربریدن دو خبرنگار آمریکایی توسط تروریستهای تکفیری داعش، مسلمانان ایالات متحده به در شهرهای مختلف از جمله بروکلین با تهدید گروه های انزجاری افراط گرا رو به رو شده اند.


رشد اسلام هراسی علیه مسلمانان آمریکا


این حملات تاحدی پیش رفته که دو فعال حقوق مدنی مسلمان توسط مردی که شعارهای ضد اسلامی سر می داده مورد حمله قرار گرفته و تهدید شدند که سر آنها را از بدن قطع می کند.


چندی پیش زنی در مصاحبه با یک خبرنگار تلویزیونی گفت که عده ای شرور و افراط گرا با در دست داشتن پرچم رژیم صهیونیستی به فروشگاه خواروبار که متعلق به مسلمانان بود حمله کرده و آنها را تهدید کردند.


لیندا سارسور ۳۴ ساله رئیس انجمن عرب ـ آمریکایی توسط فردی بنام برایان بوشل تهدید شد و پلیس نیویورک وی را به رفتاری خطرناک و آمیخته با انزجار متهم کرد.


در شرایطی که مسلمانان آمریکا و همچنین مسلمانان سراسر جهان به صراحت علیه اقدامات گروه تکفیری و تروریستی داعش سخن گفته اند، اما با تمام این اوصاف همچنان گروه هایی از افراد متعصب و ناآگاه نسبت به دین هستند که براساس دانش اندک خود دست به اقدامات انزجاری می زنند.


اقلیت مسلمان آمریکا که تعداد آنها بین ۶ تا ۸ میلیون نفر تخمین زده می شود اخیرا با شدت گرفت اقدامات داعش بیش از گذشته مورد تهدید و حملات اسلام هراسانه قرار گرفته اند، اما این مسئله صرفا به مسلمانان آمریکا محدود نمی شود، بسیاری از مسلمانانی که در اقلیت زندگی می کنند با شرایط مشابهی رو به رو هستند.


قتل شهروندی در لندن و افزایش حملات علیه مسلمانان


قتل وحشیانه یک زن در لندن پایتخت بریتانیا سطح رو به افزایش اسلام هراسی را بیشتر نمایان کرده است، شرایطی که به جامعه بریتانیا رخنه کرده و زندگی بسیاری از مسلمانان را تحت تأثیر قرار داده است. این درحالی است که قتل پلمیرا سیلویا ۸۲ ساله توسط نیکولاس سالوادور ۲۵ ساله هیچ ارتباطی به مسلمانان نداشته است.


ماهیت این قتل موجب شد که بسیاری فکر کنند این اقدام یک حمله تقلیدی از سربریدن دو خبرنگار آمریکایی در عراق توسط تروریستهای داعش بوده است و در این رابطه حتی پیش از آنکه جزئیات مشخص شود، بسیاری سرعت عمل را در متهم کردن مسلمانان از دیگران ربودند.


فیاض مغول مدیر یک سازمان مقابله با رویدادهای ضد اسلامی گفت که تهداد تهدیدهایی که علیه مسلمانان و مساجد در رسانه های اجتماعی و خیابانهای بریتانیا صورت می گیرد افزایش ناگهانی و چشمگیری داشته است.


براساس اظهارت وی، فرض بر این است که این اقدام تحت تأثیر مسلمانان انجام شده است پاسخی خودکار به سربریدن خبرنگاران آمریکایی بوده است.


اما مسئله اصلی این است که نه قاتل مسلمان بوده نه مقتول. بلکه به نظر می رسد وی فردی دیوانه و عصبی بوده که طی یک اقدام وحشیانه به دنبال یک قربانی بوده که این قربانی بدون علت خاصی انتخاب شده است، این قربانی می توانست یکی از ساکنان مسلمان محله و حتی یک گربه باشد.


این در شرایطی است که پلیس اعلام کرد این حمله هیچ ارتباطی به تروریسم ندارد و قاتل درحال حاضر در بیمارستان به سر می برد چرا که در جریان دستگیری توسط پلیس دچار جراحت شد.


به دنبال قتل لی ریگبی سرباز بریتانیایی در لندن که سال گذشته اتفاق افتاد، مسلمانان بریتانیایی با تهدید و افزایش حملات اسلام هراسانه رو به رو شدند که در سایه اقدامات و حرکات عده ای افراط گرا تشدید شده است.

مطالب مرتبط :
  1. افزایش حملات اسلام هراسانه علیه مسلمانان بلغارستان
  2. ایران‌هراسی خُرده گفتمان‌های اسلام‌هراسی هستند/ نقش مستشرقین در اسلام‌هراسی
  3. اولین مسجد ویژه اقلیت مسلمان چین در پنانگ مالزی افتتاح شد
  4. کتاب «اسلام‌هراسی در غرب» در خبرگزاری مهر رونمایی می شود
  5. اقدام قانونی دولت کویت علیه تئاتری که تشیع را به سخره گرفت

پارک علم و فناوری قم

zohur