۸ مهر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، آیت‌الله مهدی هاودی‌تهرانی گفت: امسال موضوع این همایش، تعظیم شعائر حج بود و میهمانان آن معمولا از مدتی قبل دعوت شده و برای آن مقاله ارسال می‌کنند.


عضو هیات علمی بعثه مقام معظم رهبری با تاکید بر این‌که دعوت از ایران در آخرین مراحل صورت گرفت و عملا امکان ارسال مقاله به این سمینار وجود نداشت، به سخنرانی‌های ارائه‌شده در این همایش اشاره و اضافه کرد: بررسی فقهی وضعیت تشرف به حرمین‌شریفین محتوای بیشتر مقالات بود، در برخی موارد به مباحث اقتصادی نیز پرداخته شد و چند بحث نیز در حول و حوش موضوع حج، رمز وحدت امت اسلامی ارائه گردید.


مسئول هیات ایرانی شرکت‌کننده در سمینار بزرگ حج، به دوبار طرح بحث از جانب هیات ایرانی پرداخت و گفت: در روز نخست بحثی در زمینه وحدت مسلمانان، استفاده بهینه از نقش حج، جهت تصحیح عقاید انحرافی و هشدار نسبت به خطرات افراطی‌گری مطرح شد.


وی افزود: در روز دوم (دوشنبه) پس از طرح بحثی توسط رئیس حرمین‌شریفین و وزیر حج و اوقاف، بنده با اشاره به این‌که مساله افراطی‌گری را باید از جهت فکری ونظری مورد بحث و مطالعه قرار دارد، پیش‌نهاد کردم که یک مرکز علمی با مشارکت مسوولان حرمین‌شریفین برای بررسی مشکلات جهان اسلام با تاکید بر موضوع وحدت اسلامی، تشکیل شود.


آیت‌الله‌ هادوی‌تهرانی با ذکر این نکته این که پیشنهاد با استقبال شیخ عبدالرحمن بن عبدالعزیز سدیس قرار گرفت، ابراز امیدواری کرد تا اقدامات عملی در این زمینه مورد توجه قرار گیرد.


وی که سابقه یک‌بار حضور در این سمینار را داشته، افزود: حضور هیات ایرانی مورد استقبال مقامات سعودی قرار گرفت و ان‌شاالله از فرصت عظیم حج، بتوان برای مقابله با تهدیدها علیه جهان اسلام، استفاده بیشتری انجام داد.


سمینار سه روزه حج، همه‌ساله از چهار تا ششم ذی‌الحجه با حضور جمع کثیری از چهره‌های فکری جهان اسلام در مکه‌مکرمه برگزار شد.


 

مطالب مرتبط :
  1. چهارمین اجتماع بزرگ مدافعان حرم عقیله بنی هاشم برگزار می شود
  2. هجرت امام رضا(ع) به ایران بزرگ ترین حادثه تاریخ سرزمین ایران است
  3. سمینار بین المللی حج در اندونزی برگزار می شود
  4. سمینار «جایگاه زن در ایران امروز» در جاکارتا برگزار می شود
  5. سمینار بین المللی مردم سالاری دینی در اندیشه آیت الله خامنه ای در لبنان برگزار می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur