۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، آیت الله محسن اراکی دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی، عصر روز گذشته ۲ اردیبهشت ماه در دیدار با “عبدالرحمن غرمان الشهری” سفیر عربستان در تهران، با تقدیر از فعالیتهای عمرانی عربستان در راستای تسهیل مناسک عبادی حج، گفت: خدمت به حجاج از افضل اعمال است و امید است که با آموزش بیشتر متولیان و خدمتگذاران اماکن مقدسه در زمینه برخورد مناسب با زائران این اماکن سطح خدمات افزایش یابد.


وی با اشاره به نقش ایران و عربستان در مقابله با چالشهای فراروی جهان اسلام، اظهار داشت: در حل مشکلات کشورهای اسلامی نباید به کشورهای غیر اسلامی وابسته بود و از آنان یاری جست، بلکه ما می توانیم برای حل مسائل مختلف جهان اسلام ازجمله مصر، سوریه و … با یکدیگر همکاری کنیم و سازمان ملل متحد از این همکاری استقبال خواهد کرد.


دبیرکل مجمع در ادامه سخنانش برخی از فعالیتهای این مجمع را تبیین کرد و افزود: تشکیل کمیته صلح اسلامی با حضور اندیشمندان و علمای شیعه و سنی ازجمله این فعالیتهاست که می تواند در تقریب دیدگاه ها و مقابله با اختلافات امت اسلامی نقش آفرین باشد.


وی همچنین به پیشنهاد پادشاه عربستان مبنی بر تأسیس مرکز گفتگوی ادیان اشاره کرد و گفت: چند سال قبل این پیشنهاد مطرح شد که ما از آن استقبال می کنیم چون معتقدیم تأسیس این مرکز گامی مهم و اساسی برای پیشبرد اهداف وحدت گرا و تقریبی می باشد و جهان اسلام در برهه کنونی به آن نیازمند است.


همچنین عبدالرحمن غرمان الشهری ضمن ابراز خرسندی از این دیدار، با بیان اینکه آنچه موجب وحدت امت اسلامی است بیشتر از اختلافات آن است، تأکید کرد: ما همه به اصول اساسی اسلام اعتقاد داریم و اختلافات فقهی موجود، جزئی هستند.


وی با تقدیر از نقش وحدتگرای مقام معظم رهبری و مسئولان ایرانی، گفت: مسئولان ایرانی در سطح بالای حکمت هستند و از دیدگاه والایی برخوردارند.


سفیر عربستان در تهران افزود: امت اسلامی دارای ثروتهای زیادی در زمینه های مختلف از لحاظ منابع و علوم است که باید با وحدت کلمه به بهترین شکل مورد بهره برداری قرار گیرد.


وی در ادامه با اشاره به تأسیس مرکز گفتگوی ادیان در عربستان، تصریح کرد: عربستان برای همگرایی مسلمانان گامهای بسیاری برداشته است که تأسیس مرکز گفتگوی ادیان یکی از این گامهاست و ما در تلاشیم که مسأله تأسیس این مرکز پس از رفع موانع به سرانجام رسد.

مطالب مرتبط :
  1. وقف می تواند بسیاری از مشکلات جامعه را حل کند/ تقسیم ثروت و سرمایه از آثار وقف
  2. کتاب «سیری در تاریخ روشنفکری در ایران و جهان» منتشر شد/ قوام روشنفکری در جهان و ورود و سیر آن در ایران
  3. اجرای شریعت در جهان اسلام قاعده اصلی و عمومی بوده است
  4. نشست «سلفی گری و وهابیت در جهان اسلام» برگزار می شود
  5. «تصویرپردازی اینترنتی ویکی ‏پدیا از جهان اسلام» بررسی می‌شود

پارک علم و فناوری قم

zohur