۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ موضوع: اخبار

thum-71725c0b064b109fbf5-arshiv_(10)

استاندار قم توسعه ی علوم انسانی اسلامی را از اهداف مهم انقلاب اسلامی و از رویکردهای دولت تدبیر و امید دانست و گفت: قم مهمترین پایگاه کشور در راستای تحقق این مهم در جمهوری اسلامی است.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری قم حجت الاسلام والمسلمین محمد صادق صالحی منش در نشست هم اندیشی معاون علمی وفناوری رئیس جمهور ورئیس بنیاد ملی نخبگان با روسای مراکز آموزش عالی استان قم که در سالن امام رضا(ع) استانداری قم برگزار شد، طی سخنان به بیان ویژگی های قم در زمینه ی علم و دانش پرداخت.
حجت الاسلام والمسلمین صالحی منش قم را یک استان فرهنگی به معنی واقعی کلمه دانست و تصریح کرد : وجود حوزه های علمیه و دانشمندان و فضلای حوزوی و دانشگاهی در زمینه های مختلف سبب شده تا قم در جهان اسلام از جایگاه ویژه ای برخوردارباشد .
وی با بیان اینکه حدود ۵۰۰ هزار نفر جمعیت خانواده های فرهنگی، هنری وعلمی در قم ساکن می باشند افزود: جمع کثیری از این افراد در سطوح بالای علمی مشغول به تحصیل می باشند .
نماینده عالی دولت در استان توسعه ی علوم انسانی اسلامی را از اهداف مهم انقلاب اسلامی و از رویکردهای دولت تدبیر و امید دانست و گفت: قم مهمترین پایگاه کشور در راستای تحقق این مهم در جمهوری اسلامی است.
استاندار قم با اشاره به حضور رئیس جمهوری محترم در استان قم و همچنین بازدید های مداوم وزرا و معاونین دولت تدبیر وامید از قم افزود :با مساعدت ها ونگاه ویژه ای که در این سفر ها به قم صورت گرفته است می توان گام های بلندی در مسیر رشد و توسعه علمی وفرهنگی استان قم داشته باشیم .
در ادامه دکتر ستاری معاون علمی وفناوری رئیس جمهور با غیر اقتصادی خواندن اداره کشور با بودجه های مبتنی بر درآمد های نفتی و منابع محور گفت: کسب فن آوری تولیداتی با بازارهای جهانی لازمه رشد تولید ملی ، افزایش سرانه درآمد ها مردم در مسائل بهداشتی و از این قبیل موارد است که این بمعنی اقتصاد مبتنی بر دانش مد نظر مقام معظم رهبری (مد ظله العالی )است .
رئیس بنیاد ملی نخبگان کشور وابستگی به درآمدهای نفتی را مانع رشد افکار خلاقانه و نوآورای قلمداد نمود و تأکید کرد : مراکز آموزشی کشور باید در زمینه های آموزشی، تخصصی و بازار محور در جهت تولید بکوشند تا خروجی دانشگاههای کشور سبب ارزش افزوده نیروی انسانی شود .
وی تحول در دیدگاه های بخش های پژوهشی را امری ضروری دانست و ادامه داد : توسعه آینده کشورها مبتنی بر رشد علمی وفرهنگی نیروی انسانی و افزایش ارزش افزوده در بحث های فناورانه است .
دکتر ستاری با اذعان بر اتکای اقتصاد امروز دنیا بر نیروهای جوان مبتکر وخلاق افزود : دانشگاه ها و مراکز آموزشی می توانند با افزایش اعتماد به نفس به این جوانان و کمک به رشد و بالندگی سرمایه های کشور نتایج مطلوب را رقم بزنند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ضمن تأکید بر اهمیت حضور نخبگان دربخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان در کمک به پیشبرد اهداف توسعه ای دولت اضافه کرد : قم یکی از پایگاه های علوم انسانی است و این مسئله در حوزه اقتصاد دانش بنیان یک اصل است و زمینه تجاری کردن محصولات تولیدی و ورود به بازار فروش بین المللی را فراهم می نماید .
دکتر ستاری با اشاره به ظرفیت تولیدات بومی و صنایع دستی در اغلب مناطق کشور تصریح کرد : می توان از این امکان بالقوه در جلب سرمایه ها نیروی انسانی مبتکر استفاده نمود .
حجت الاسلام و المسلمین بنایی معاون سیاسی امنیتی استانداری قم نیز در این جلسه با اذعان بر ثمرات قابل توجه حضور مسئولان کشور در شهر علم وفقاهت قم افزود : همواره در کلام معصومین به گسترش علم از قم به سراسر جهان اشاره شده است که امروزه می توان این امر را بخوبی در قم لمس نمود .
وی توسعه بخش خصوصی دانش بینان را در توانمندی علمی و اقتصادی استان بسیار حائز اهمیت دانست و ادامه داد : باید دیدگاه نگاه فن آور و کارآفرین در قم نهادینه شود و در این راه مراکز آموزشی نقش مهمی در آموزش نیروی انسانی جوان دارند .

مطالب مرتبط :
  1. معاون استاندار تاکید کرد: مرکز رشد علوم انسانی باید الگو ساز باشد
  2. کنگره قصد دارد گفتمان علوم‌انسانی اسلامی را توسعه‌دهد /علوم‌انسانی اسلامی ظرفیتی نیست که در ایران متوقف بماند
  3. پیشرفت در علوم انسانی کلید توسعه اجتماعی و فرهنگی کشور است
  4. جامعه ما علوم انسانی را به رسمیت نمی شناسد/ کشورهای توسعه یافته به اهمیت علوم انسانی واقفند
  5. تحول علوم انسانی مهمترین مسئله انقلاب اسلامی است/ علوم اجتماعی جز دانش عامه مردم نیست

پارک علم و فناوری قم

zohur