۱۲ بهمن ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، صد و هشتاد و چهارمین شماره هفته نامه پنجره به مدیرمسئولی دکتر علیرضا زاکانی در ۱۰۰ صفحه و بهای ۴۵۰۰ تومان هم اکنون روی پیشخوان کیوسک‌های روزنامه‌‌فروشی قرار گرفت. نسخه الکترونیکی نیز با ۵۰ درصد تخفیف در سایت هفته‌نامه به آدرس panjerehweekly.ir  فروخته می‌شود.


پرونده ویژه


پرونده ویژه این شماره هفته‌نامه به سی و دومین جشنواره فیلم فجر اختصاص دارد که در گفتگویی با حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی، عکس جلد این شماره مجله را به خود اختصاص داده است. ترکیب فیلمسازان حاضر در جشنواره و مهمتر از آن، تنوع و تراز فراتر از معمول تولیدات حاضر در جشنواره سبب شده است که سی و دومین دوره پرواز سیمرغ‎‎ها بر فراز سینمای ایران حال و هوایی متفاوت داشته باشد. فارغ از اینکه حاصل این پرواز چیست و شاهین بخت و اقبال «برگزیده شدن» بر دوش کدام فیلمها و فیلمسازان خواهد نشست.


جشنواره امسال را میتوان ویترینی از بسیاری از داشته‎‎های سینمای ایران دانست؛ از پیشکسوتانی که امروز از قله تجربه سینما را رصد میکنند تا جوانانی که با انرژی وارد عرصه شده و برای رسیدن به این قله دورخیز کردهاند. جشنواره سی و دوم فیلم فجر، در کنار تمام این داشتهها، ویژگی بارز دیگری هم دارد و آن اینکه نخستین جشن رسمی سینمای ایران در دولت تدبیر و امید است.


پرونده حاضر پیش درآمدی است بر این جشنواره؛ جشنواره‎‎ای که بیراه نیست اگر حکم دهیم کیفیت برگزاری و خروجی آن، نقش موثری در تعریف نسبت سینماگران و دولت ـ لااقل تا چهار سال آینده ـ خواهد داشت.


از دیگر بخشهای مهم مجله می توان به پرونده های ذیل اشاره کرد:


ارتداد در محکمه اجتهاد


بیست و پنجم بهمن ۱۳۶۷، بار دیگر همه نگاه‎‎ها سوی تهران است. پیرمردی که نه بمب اتمی دارد، نه رسانه ماهوارهای و اینترنتی، نه ثروتی افسانهای میگوید باید کس یا کسانی را که بـه پیامبـر خـدا (ص) توهین کردهاند اعدام کرد. سالروز این اتفاق بهانهای شده است برای اینکه به زوایای گوناگون ماجرای سلمان رشدی پرداخته شود. مهمترین وجه این ماجرا حکم اعدام برای نویسنده کتاب آیات شیطانی است. مسئله ارتداد و حکم فقهی حقوقی آن و رویارویی بدوی این حکم با آزادی اندیشه و بیان، سوالات گوناگونی برانگیخته است.


از طرف دیگر نوع واکنش امام (ره) به ماجرا قابل مقایسه با رفتاری است که در طول تاریخ معاصر در موارد مشابه از نخبگان دینی جامعه سر زده. امام آگاهانه و برخلاف موارد مشابه گذشته تلاش کرده است فتنهای را در نطفه خاموش کند. پرونده حاضر تلاشی است کوچک و قدمی است ناچیز برای درک برخی زوایای حرکتی که اکنون نیز برای ما سخنها دارد.


طعنه سیر به پیاز


مرگ دلخراش دو شهروند و کارگر تهرانی در آتشسوزی ساختمان محل کارشان در خیابان جمهوری، بهانهای شد تا دوباره اصلاحطلبان در نحله‎‎های مختلفشان با یکدیگر متحد شده و آن روی ماهیت خود را نشان دهند. درحالیکه در دوران اصلاحات سوانح و فجایع به مراتب بدتری رخ داده بود و واکنش خاصی از سوی دولت وقت و حامیانشان مشاهده نشده بود و حتی گاهی گناه بزرگ کردن اینگونه مسائل را به گردن صداو سیما و مطبوعات میانداختند و کسی نیز استعفا نداد اما اصلاحطلبان شورای شهر که در روز انتخاب شهردار از اکثریت اعضای شورا شکست خوردند، دست به یک پروپاگاندای مطبوعاتی و رسانهای زدند که به بهانه حادثه خیابان جمهوری، خواستار استعفای شهردار پایتخت شدند.نگاهی به مذاکرات ژنو ۲


نشستی بدون عکس یادگاری(نگاهی به مذاکرات ژنو ۲ و آنچه در پیشروی جمهوری اسلامی است) پرونده بخش سیاست خارجی است. یکی از نکات مهم نشست ژنو ۲، عمق اختلافات میان بازیگران بینالمللی، بهویژه روسیه، آمریکا و همچنین میان نمایندگان دولت و مخالفان بود. شدت اختلافات بهگونهای بود که روزبهروز امید ناظران برای به سرانجام رسیدن مذاکرات کمرنگتر میشد. کار تا جایی پیش رفت که حتی اخبار منتشر شده از مذاکرات نشان میداد نمایندگان دولت و مخالفان هیچ گفتوگوی مستقیم و دوجانبهای نداشتند و تنها به واسطه نماینده ویژه سازمان ملل، اخضر ابراهیمی به گفتوگو پرداختهاند.


عدم حضور ایران، بهعنوان یکی از مهمترین بازیگران دخیل در بحران سوریه، چشمانداز مبهمی را برای مذاکرات ایجاد کرد که بعد از چند روز نشست و برخاست دیپلماتیک، محقق نیز شد. عدم تفاهم و توافق طرف‎‎‎های شرکتکننده در مذاکرات ژنو ۲، بهگونهای بود که عکاسان هم نتوانستند عکس یادگاری از حاضران بگیرند. در این پرونده نگاهی به این دور از مذاکرات و ابعاد مختلف آن شده است.


ضمیمه


آنچه در ضمیمه این هفته پنجره میخوانید، از قرار زیر است: یک گفتوگوی کاملا واقعی با محمدرضا تقیدخت، شاعر، فیلسوف و پژوهشگر که انزوایی عالمانه را بر حضور در بازار پرهیاهوی ژورنالیسم برگزیده است. بعد از آن چند عکس خبری خواهید دید، با شرح‎‎هایی که کاملا تخیلیاند و هیچ ربطی به اصل ماجرا ندارند. بعد از آن پنجره ماضیه در انتظار شماست، با ذکری از مانی، پیامبر نقاش و یادی از  ایرانیانی که در عهد دقیانوس به مسیحیت گرویده و کشته شدند و درنگی تاریخی در شکستی که بهخاطر اختلاف شیعه و سنی در جنگ‎‎های صلیبی نصیب مسلمانان شد.


همچنین نگاهی به پراگ و پنسیلوانیا میاندازید و با چهار نارنجک اسلامی هم آشنا میشوید. در صفحه خودنویس، یادداشت‎‎های زهیر توکلی، حسامالدین مطهری، آرش شفاعی و اسماعیل امینی را میخوانید. مرتضی کاردر در کتابسرا قاسم هاشمینژاد و کتابهایش را به شما معرفی میکند و در صفحه فرهنگستان نیز حجت عزیزی شما را با فیلمی مستند درباره یک عکاس جنگی آشنا خواهد کرد. در گلگشت این هفته شعری از محمد رمضانی فرخانی در انتظار شماست و کوتاهنوشته‎‎هایی از صابر ساده، سعید باباوند، سیداکبر میرجعفری و نویسنده دیگری که نخواسته است نام کاملش فاش شود! زندگی خوب هم مثل همیشه دیر میرسد و تا این لحظه نمیدانیم درباره چیست. اما حالا خودتان خواهید دید!


در بخش باشگاه اهل قلم مطالبی از علی دارابی، رضا غلامی، محمدحسین شیخ الاسلامی، محمدحسین جعفریان، احمد رهدار، محسن مهدیان و مالک شریعتی آمده است.

مطالب مرتبط :
  1. سیری در زندگی و تأملی در اندیشه‌های سید جمال‌الدین اسدآبادی در شماره جدید پنجره
  2. شماره جدید مجله «نقد ‌و ‌نظر» منتشر شد
  3. شماره ۸۸ مجله «اطلاعات حکمت و معرفت» منتشر شد
  4. بیستمین شماره مجله علمی پژوهشی جاویدان خرد منتشر شد
  5. دوره جدید دوماهنامه «خردنامه» منتشر شد

پارک علم و فناوری قم

zohur