۱۰ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام والمسلمین محمدی، نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، شب گذشته نهم شهریورماه در همایش روز ملی تکریم و بزرگداشت امامزادگان در آستان مقدس امامزاده صالح (ع) تهران ضمن تبریک دهه کرامت و بزرگداشت امامزادگان به عنوان ذریه پیامبر (ص) و ائمه اطهار (ع) اظهارداشت: خداوند را سپاسگزاریم که امروز ایران اسلامی پیوندی عمیق با قرآن و عترت دارد.


وی وجود امامزادگان و بقاع متبرکه را نشانه هایی از پیامبر(ص) دانست و افزود: خداوند برای قوم طالوت، تابوت حضرت موسی و هارون(ع) را به عنوان نشانه قرار داد، افزود: در قرآن آمده است که این یادگار آل موسی و آل هارون است که فرشتگان آنرا حمل می کنند.


حجت الاسلام محمدی با بیان اینکه زمانی که نشانه و یادگار از آل هارون و آل موسی نشانه ای از جانب خداوند محسوب می شود، قطعا اگر ایمان داشته باشیم نشانه های حضرت محمد(ص) که ذریه ایشان است نیز نشانه های پروردگار است، تصریح کرد: این ذریه برای مومنان و ارادتمندان نشانه های خداوند هستند زیرا خاندان محمد (ص) از همان خاندان موسی (ع) هستند.


نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه بقعه متبرکه امامزادگان و وجود آنان در شهرهای مختلف را نشانه هایی برای مردم دانست و افزود: خداوند در قرآن کریم اذن داده تا محل دفن آنان به عنوان بقعه ای متبرکه، مقدس و رفیع انتخاب شوند و محل رفت و آمد مومنان و فرشتگان باشند.


وی با اشاره به داستان حضرت موسی(ع) تصریح کرد: براساس آیات قرآن زمانی که این پیامبر مأموریت خود را انجام داد و خانواده خود را در مکانی رفیع قرار می دهد، زمانی که باز می گردد به نزد آنها، علامتی مشاهده می کند که از سوی خداوند خطاب می رسد که بقعه ای متبرکه و مکان مقدس در آنجا بنا کند.


حجت الاسلام محمدی با بیان اینکه بقعه به مکانی گفته می شود که به لحاظ جایگاه معنوی از عظمت برخوردار باشد، افزود: خداوند حرم پیامبر اکرم (ص)، ائمه اطهار(ع) و فرزندانشان را مقدس و رفیع قرار داده است تا ارادتمندان و مومنان به عنوان یک نشانه الهی در این اماکن حضور یابند، تصریح کرد: این اذن خداوند است و برخلاف آنچه وهابیت اعلام می کنند، ساخت و احترام به این اماکن متبرکه با اذن خداوند است و این اماکن باید از رفعت مکانی و اعتقادی برخوردار باشند.


رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه این بقاع متبرکه محل ذکر و یاد خداوند است، افزود: هرشخصی که در این اماکن حضور می یابد به خداوند توسل می کند و این نعمتی را که خداوند در اختیار ما قرار داده است، باید قدردان باشیم.


وی با بیان اینکه حضور و ورود به این امکان متبرکه دارای آداب و دستوراتی است، گفت: زمانی که وارد بیت پیامبر می شویم باید اذن بگیریم و این بقاع متبرکه نیز بیت پیامبر و آل ایشان محسوب می شود و طبق کلام الهی باید با اذن خداوند، پیامبر(ص)، ائمه اطهار(ع) و امامزاده مدفون وارد آن شد.


حجت الاسلام محمدی با بیان اینکه این امر زائر را آماده می کند برای ذکر خدا و ارتباط قلبی با آن صاحب بقعه، تصریح کرد: بدون رعایت این آداب حق ورود به این اماکن متبرکه را نداریم زیرا این بقاع قطعه ای از بهشت هستند و پیامبر(ص) به حضرت علی(ع) فرمودند؛ یاعلی! خداوند قبر تو و قبر فرزندان و ذریه ات را بقعه و قطعه ای از بهشت قرار می دهد زیرا بهشت جایگاه اهل بیت(ع) و مومنان است.


نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه الحمدالله ملت ایران همواره به این امامزادگان بزرگوار احترام ویژه ای دارند ، گفت : دلیل حضور این امامزادگان در ایران اسلامی نیز همین امر است زیرا از زمان های گذشته ملت ایران به قرآن و اهل بیت اراده ویژه ای داشتند و امروز بقعه های این امامزادگان مورد توجه و رجوع ملت ایران است که نشانه ای از ارادت ملت به اهل بیت (ع) است.


وی اضافه کرد: در تاریخ آمده است، بسیاری از ملت ایران پابه پای امامزادگان در برابر دشمنان ایستادند و در کنار آنان به شهادت رسیدند و زمانی که این امامزادگان وارد هر شهری می شدند با آغوش باز پذیرای آنان بودند.


حجت الاسلام محمدی با بیان اینکه امروزه ملت ایران در زمانهای مختلف اعم از ولادتها، مناسبتها و شهادتها در آستان مقدس امامزادگان حضور می یباند و عرض ارادت به پیشگاه رسول اکرم(ص)، حضرت زهرا(س) و ائمه اطهار(ع) می کنند که باید قدر این نعمت را بدانیم و انس بیشتری با امامزادگان داشته باشیم.


رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه یکی از الزامات معنوی مسلمانان را ارتباط با اهل بیت(ع) و قرآن ذکر کرد و گفت: مردم ایران در مواقع اضطرار و نگرانی روی به امامزادگان می آورند و این اماکن مقدس را ملجأ و پناهگاه خود می دانند و علاوه بر آن، در خوشحالی و شادی نیز با حضور در این اماکن مقدس ارادت خود را به اهل بیت (ع) ابراز می کنند.


وی با بیان اینکه نامگذاری دهه کرامت از میلاد حضرت معصومه(س) تا میلاد امام رضا(ع) و همچنین گرامی داشت و تکریم امامزادگان در این ایام، نشانه ارادت ملت ایران به اهل بیت(ع) است، افزود: ورود به این اماکن مقدس تنها دارای آداب نیست بلکه رفتار ما نیز باید منطبق با فرهنگ اهل بیت(ع) باشد و مسائلی همچون رعایت حجاب و رعایت حلال و حرام را در زندگی باید داشته باشیم و همان طور که در مسجد نباید حرف از دنیا و مادیات زد، در این اماکن مقدس نیز باید انس با خداوند و اهل بیت(ع) را داشت.


حجت الاسلام محمدی فلسفه زیارت را تنها برای حل مشکل ندانست و گفت: در زیارت این اماکن مقدس باید ذکر و یاد خدا داشت.


نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در پایان با اشاره به پیروزی ملت غزه در جنگ ۵۱ روزه با اسرائیل و اذعان مقامات و جلادان صهیونیست به حمایت ملت ایران از مقاومت فلسطین تصریح کرد: مقام معظم رهبری (مدظله العالی) فرمودند، هر جا هر حرکتی توسط هر قومی و ملتی علیه رژیم اشغالگر قدس انجام شود، ایران اسلامی از آن حمایت خواهد کرد.

مطالب مرتبط :
  1. ۲ میلیون و ۳۶۰ هزار نفر شب مسافر نوروزی در اماکن اقامتی امامزادگان کشور اسکان یافتند
  2. ویژه برنامه های ترویج فرهنگ نماز در امامزادگان و بقاع متبرکه اعلام شد/ تشکیل هسته های یاوران نماز در امامزادگان
  3. ویژه برنامه های دهه ولایت در امامزادگان و بقاع متبرکه
  4. عقد اخوت در امامزادگان خوانده می شود
  5. برگزاری اولین جشنواره فرهنگی‌ هنری امامزادگان/ جشنهای دهه کرامت در بارگاه ۲ هزار امامزاده برگزار می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur