۱۰ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، دکتر ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رییس شورای سیاست گذاری گفت‌وگوی ادیان در پیامی به ژان لویی توران، رییس شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان، با بیان اینکه دیانت راستین می‌تواند بانی عدالت و صلح برای بشریت باشد، ابراز کرد: مبارزه‌ی فکری با ریشه‌های عقیدتی و انحرافی گروه داعش و دفع اعمال دهشتناک و خشونت‌بار و ضدبشری آنان بر همه‌ی خداپرستان و آزادگان جهان و جامعه‌ی جهانی یک وظیفه‌ی دینی و انسانی بزرگ است.


متن این پیان به این شرح است:


امروز شاهد اعمال اسفبار گروه گمراه تکفیری داعش از جمله اخراج اجباری و قتل عام مسلمانان، مسیحیان و اقلیت‌های مذهبی و تخریب اماکن مقدس شامل کلیساها، صومعه‌ها و حتی مساجد از سوی عوامل این گروه در عراق و سوریه هستیم.


همه بر این باوریم که جهل و تعصب دینی فاقد تعمق و منطق، به خشونت، ظلم و فساد منتهی شده و پیروان چنین تفکری هر روز با فاصله گرفتن از اصول دین، موجب سلب آرامش بشر و تهدیدی برای صلح و ثبات در دنیا می‌شود.


همه‌ی علمای اسلام بر این باورند که ماهیت این گروه گمراه و کلیه‌ی اقدامات آنان در تضاد آشکار با جوهر اسلام (که عدالت و احسان و صلح است) بوده و مغایر با شیوه‌ی پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم که خداوند او را به صفت رحمت برای بشریت توصیف نموده است: «وَمَا أَرْسَلْنَاکَ إِلَّا رَحْمَةً لِّلْعَالَمِینَ» (انبیاء/۱۰۷) و ما تو را جز برای رحمت جهانیان نفرستادیم.


مسلماً دیانت راستین که همواره با تعقل و تفکر توأم و همراه است، می‌تواند بانی عدالت و صلح برای بشریت باشد و لذا مبارزه‌ی فکری با ریشه‌های عقیدتی و انحرافی این گروه و دفع اعمال دهشتناک و خشونت‌بار و ضدبشری آنان بر همه‌ی خداپرستان و آزادگان جهان و جامعه‌ی جهانی یک وظیفه‌ی دینی و انسانی بزرگ است.


رجاء واثق دارم که همکاری رهبران دینی بزرگ ادیان توحیدی از جمله اسلام و مسیحیت بتواند مانع گمراهی بیشتر جوانان به افکار شیطانی اینگونه گروه‌های تکفیری و انحرافی در جهان شده و از خون‌ریزی‌های بیشتر در کشورهای مختلف ممانعت به عمل آورد.


یک‌بار دیگر به عنوان رییس شورای سیاست گذاری گفت‌وگوی ادیان در جمهوری اسلامی ایران، ضمن محکوم نمودن اعمال گروه تکفیری داعش برای هرگونه همکاری با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان را اعلام نموده و امیدوارم علمای دینی، خردورزان و ازاداندیشان جهان با تعامل مثبت در این زمینه استفاده از ادیان آسمانی را از بین ببرد.

مطالب مرتبط :
  1. تکفیری ها خطری برای کیان اسلام/ شیعه و اهل سنت هر دو هدف تکفیری ها هستند
  2. بین حق و تکلیف رابطه تلازمی برقرار است/ علمای ادیان می توانند مانع برخی اقدامات صاحبان قدرت شوند
  3. برادران سنی اولین قربانیان جریان تکفیری وهابیت هستند
  4. علمای جوامع اسلامی گروه‌های تکفیری را خوارج می‌دانند
  5. عرضه چاپ بیست ویکم تاریخ جامعه ادیان در نمایشگاه قرآن

پارک علم و فناوری قم

zohur