۴ تیر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، بر اساس این گزارش هدف از این پژوهش آشنایی جامعه علمی ایران با یکی از تقریرهای مهم اخلاق فضیلت بیان شده است.


تقریر “هارت هاوس” از چنان اهمیتی برخوردار است که “گیلبرت هارمن” خواندن کتاب «on virtue ethics» را برای هر دانشجوی فلسفه لازم و ضروری می پندارد و آنرا انباشته از مطالب مفید می داند.


جدای از این، از آنجا که اخلاق فلسفی و تلفیقی در ایران اسلامی از “یحیی بن عدی” در “تهذیب‌الاخلاق” تا “ملا مهدی نراقی” در “جامع‌السادات” و حتی آثار متأخرتر تحت تأثیر اخلاق فضیلت ارسطویی است، شناخت اخلاق فضیلت با تقریر‌های جدید به شناخت ابعاد اخلاق فلسفی و تلفیقی در جهان اسلام  مدد خواهد رساند و احیاناً به بازسازی و کارآمد کردن آن خواهد انجامید.


در این پروژه به سئولاتی همچون مؤلفه های اصلی اخلاق فضیلت با تقریر هارت هاوس کدامند؟ آیا اخلاق فضیلت با تقریر هارت هاوس با نظریه‌های اخلاقی دیگر مانعة‌الجمع است یا امکان جمع وجود دارد یا خیر؟ و اخلاق فضیلت با تقریر هارت هاوس با اشکالات عمده ای که بر این نظریه مبنی بر ندادن توصیه اخلاق در معضلات اخلاقی مطرح است، چگونه مواجه می شود؟ پاسخ داده می شود.


این پژوهش که به صورت توصیفی ـ تحلیلی انجام می گیرد طبق پیش‌بینی‌ها تا پایان سال جاری به اتمام خواهد رسید.

مطالب مرتبط :
  1. دیدگاه معتزله و شیعه به اخلاق
  2. اخلاق ناصری و روایت خواجه از اخلاق
  3. «وظیفه‌گرایی اخلاقی از دیدگاه کانت» منتشر می شود
  4. نقد کتاب «اخلاق در عصر مدرن» در برنامه کارنامه شبکه ۴
  5. بررسی آرای هنری سیجویک در حوزه اخلاق

پارک علم و فناوری قم

zohur