۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حجت‌الاسلام محمدمهدی حاتمی معاون اوقافی، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: با جدیت به دنبال احقاق حقوق موقوفات هستیم و هیچ شخص حقیقی و حقوقی حق تصرف اموال موقوفه را ندارد.


وی با بیان اینکه مالیاتی که از مکان‌های موقوفه اخذ می‌شود، به یک نگرانی جدی تبدیل شده است، افزود: با توجه به اینکه در سال‌های گذشته آمار موقوفات در کشور رشد داشته است اما تاکنون نتوانسته به جایگاه واقعی خود دست یابد.


حجت الاسلام حاتمی با اشاره به اینکه این مسیر با شیوه وقف خیران، همخوانی ندارد، اظهار کرد: هرچند اکنون معافیت مالیاتی موقوفات عام با رعایت شرایطی که انجام بعضی از آنها از عهده ادارات اوقاف و متولیان خارج است، نرخ صفر را دارد، اما ممکن است همین قانون در سال‌های بعد درصد برای موقوفات تعیین کند.


معاون اوقافی ، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به خارج از شمول بودن موقوفات آستان قدس رضوی، آستان حضرت معصومه (س)، آستان شاهچراغ و عبدالعظیم الحسنی از پرداخت مالیات در این قانون، تصریح کرد: موقوفه امام رضا (ع) از نظر شرعی با سایر موقوفات تفاوتی ندارد و این نکته خود یکی از شبهه‌های اساسی وارد شده به این قانون است.


وی همچنین با اشاره به اهداف سفر خود به تبریز گفت: هیئتی با عنوان شهید سیاری به عنوان هیئت بازرسی به استان آذربایجان شرقی سفر کرده است، چراکه سازمان اوقاف هر ساله بازرسی از علمکرد استانها در راستای برنامه ها در سراسر کشور انجام داده و نقاط ضعف و قوت ادارات استان را مورد بررسی قرار می‌دهد.


وی با اشاره به اینکه قدم‌های خوبی برای احیای موقوفات در این استان برداشته شده است، خاطرنشان کرد: فرهنگ وقف که از گذشته‌های دور با زحمات فراوان به دست آمده پیش از انقلاب اسلامی به فراموشی سپرده شده بود که بعد از انقلاب اسلامی برای احیای موقوفات قدم‌های خوبی برداشته شد.


معاون اوقافی ، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: تعداد موقوفات جدید در سال ۹۲ بیش از ۲ هزار مورد بوده در حالی که میانگین وقف جدید تا سال ۱۳۸۸ سالانه ۲۰۰ مورد بوده است.


حجت الاسلام حاتمی افزود: وقف جمعی با شیوه انتشار اوراق وقف در کشور شروع شده که یک بیمارستان جامع تخصصی سرطان از این طریق در تهران احداث و راه‌اندازی می‌شود.


وی عنوان کرد: یک میلیون و ۴۰۰ هزار ملک وقفی هم اکنون در کشور وجود دارد و نزدیک به ۸ هزار پرونده حقوقی داریم که اکثر آنها مربوط به موقوفات است.


معاون اوقافی ، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه همچنین در رابطه با یکی از بزرگ‌ترین موقوفه‌های استان آذربایجان شرقی و کشور اظهار کرد: موقوفه قائم مقام فراهانی یکی از بزرگ‌ترین موقوفات کشور است که سند آن به گفته مسئولان آستان قدس در درجه اعلای اعتبار است.

 

مطالب مرتبط :
  1. افزایش اطمینان مردم به دست اندرکاران وقف بسیار ارزشمند است/ شاهد رشد آمار موقوفات کشور هستیم
  2. ۴۰۰ هزار هکتار از اراضی وقفی کشور به وقفیت بازگردانده شد
  3. ثبت ۱۵۳ میلیون مشخصه اطلاعاتی از موقوفات و امامزادگان در سامانه جامع
  4. سرهنگ بازنشسته آپارتمان ۳ میلیارد ریالی را وقف ازدواج جوانان کرد
  5. ۲۰۰ نفر به برکت موقوفات کشور راهی عتبات عالیات شدند

پارک علم و فناوری قم

zohur