۱۹ مهر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش خبرنگار مهر، به مناسبت بیست و چهارمین سالروز تأسیس مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، نشست خبری آیت‌الله محسن اراکی دبیرکل این مجمع  امروز ۱۹ مهرماه در این مجمع برگزار شد.


وی در ابتدای سخنانش با بیان اینکه این مرکز در نیمه اول سال جاری فعالیت‌های گسترده‌ای در همه عرصه‌ها داشته، گفت: مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی وارد فاز جدیدی از فعالیتهای خود شده که در فاز جدید میدانی کردن و گسترش فعالیت‌ها و تبدیل آن به پروژه‌های عملیاتی در دست ساخت است.  ازجمله این برنامه ها می توان به راه اندازی نشست‌های گفتگوی بین مذاهب اشاره کرد که برای نخستین بار نشست بین علمای مذاهب در چارچوب گفتگوی بین مذاهب برگزار شد.

 

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در ادامه سخنانش با اشاره به اینکه ماه گذشته تعداد زیادی از علمای اندونزی و قم در این نشست شرکت و گفتگو کردند، اظهارداشت:  در نشست‌های بعدی شاهد علمایی از کشورهای دیگر خواهیم بود. تشکیل اتحادیه علمای مقاومت از جمله برنامه‌های است که در ماه‌های گذشته برگزار شد.

 

آیت الله اراکی تصریح کرد: در ماه‌ های گذشته رژیم صهیونیستی یکی از وحشتناکترین جنایتهای خود را انجام داد و در حدود پنجاه روز، بیش از دو هزار نفر را در منطقه غزه به شهادت رساند. این حادثه و حوادث قبلی از این دست دلیل روشنی برای شکل گیری اتحادیه علمای مقاومت بوده است.  شکل گیری چنین تشکلی که بتواند تلاش‌های علمای مقاومت را سامان‌دهی کند و در راستای خواسته‌های اسلام حرکت کند ضرورت داشت.

 

وی افزود: از اولین گامهای اتحادیه علمای مقاومت، جمع آوری کمک‌های مردم برای بازسازی غزه بود، در روزهای آینده اولین جلسه آن در بیروت برگزار و اعضای آن اساسنامه اتحادیه را نوشته و دبیر و سخنگوی آنرا انتخاب خواهند کرد. ما در داخل کشور در استان‌های کرمانشاه، کرمان، آذربایجان غربی، سیستان و بلوچستان و خراسان شمالی نشست‌های بین علمای مذاهب مختلف را داشتیم. برای تقریب مذاهب شیعه و سنی اجلاس‌های مشترکی داشتیم و هماهنگی‌های لازم به عمل آمده است و برای رویت هلال و مساجد مشترک اقداماتی انجام شده تا فرصت را از دشمن برای ایجاد فتنه بگیریم.


این استاد حوزه در ادامه سخنانش با بیان اینکه برای دانشجویان و طلاب برنامه‌های آموزشی در نظرگرفته شده و با مفاهیم تقریب مذاهب آشنا شوند، بیان کرد: سیستم آموزش و پرورش باید طوری باشد که سبب تقریب مذاهب شده و تقریب مذاهب باید به یک جریان آموزشی تبدیل شود و فرهنگ تقریب مذاهب را باید در مدارس کشور گسترش داد و ببینیم چه طور می‌توان با وجود مذاهب گوناگون جامعه‌ای یک دل و یک دست داشت. در شش ماهه اول سال جاری زمینه‌های لازم برای هفته وحدت و کنفرانس وحدت اسلامی انجام گرفته است. ستاد اجرایی کنفرانس وحدت تشکیل شده و کمیته‌های آن فعالیت خود را آغاز کردند و دستاوردهای علمای تقریب در این هفته معرفی خواهند شد.  

 

وی با اشاره به اینکه در کنفرانس وحدت اسلامی چند کنفرانس دیگر هم قرار دارد بیان کرد: کنفرانس احزاب اسلامی کارگردانان و فعالین اقتصادی بانوان فرهیخته و کنفرانس ویژه علمای مقاومت از کنفرانس‌های درونی کنفرانس وحدت اسلامی هستند. یکی از برنامه‌های کنفرانس امسال تقدیر از شخصیت‌های تقریبی مانند امام موسی صدر و مرحوم فتحی است.  برنامه دیگر مشارکت در جایزه المصطفی(ص) است. از طرف معاونت فناوری ریاست جمهوری این جایزه در نظر گرفته شده و از آن‌ها تشکر می‌کنیم که این ابتکار را به خرج داده‌اند.

 

آیت‌الله اراکی اکران فیلم سینمایی محمد رسول الله ساخته مجید مجیدی را از برنامه‌های هفته وحدت عنوان کرد و گفت:  همچنین از علمای افغانستان به عنوان افرادی که توانسته‌اند فضای خوبی بین اهل شیعه و سنی برقرار کنند معرفی و از آنان قدردانی کرد. اگر ما یک امت واحده در جهان اسلام داشته باشیم می‌توانیم قدرت اول جهان شویم و هر کشوری که از کشورهای اسلامی پرچم تقریب را به دوش بگیرد حاضریم نیروهای خود را در اختیار آن‌ها قرار دهیم و استقبال هم می‌کنیم.

 

وی در پایان به راه اندازی سه جریان در منطقه اشاره و گفت: جریان اول یک کمپین بین‌المللی به نام «لاو محمد love mohammad» است که افراد زیادی از سراسر دنیا به آن پیوسته‌اند  و شبکه دوم شبکه «لاو قرآن love quaran» است که نمایشگاه‌های قرآن را سازماندهی می‌کند و جریان سوم هم جریان«لاو حسین love hoossein» است که در روز عاشورا کلید می‌خورد و اعلام موجودیت می‌کند.


وی به فعالیت‌های مجمع تقریب در حوزه نشر اشاره کرد و گفت: حوزه معاونت فرهنگی مجمع در حوزه نشر و تولید محصولات فعالیت‌های گسترده‌ای داشته که بخشی از آن تهیه سیصد پروژه علمی بوده است. تهیه و انتشار احادیث مشترک بین شیعه و سنی، تهیه قوائد اصولی مشترک و قوائد فقهی مشترک از دیگر محصولاتی است که از سوی مجمع تقریب تهیه و ارائه شده است.

مطالب مرتبط :
  1. «جلسه کمیته مساعی حمیده» و «اتحادیه جهانی زنان مسلمان» تشکیل شد
  2. تشکیل اتحادیه جهانی زن مسلمان/ ارائه راه حل بحران سوریه از سوی کمیته جهانی صلح اسلامی
  3. اجلاس «علمای اسلام در حمایت از مقاومت فلسطین»، ۱۸ تا ۱۹ شهریور برگزار می شود
  4. نهادهای تقریبی شیعه و سنی کشورهای اسلامی به یکدیگر متصل شوند
  5. آثار و پایان‌نامه‌های تقریب مذاهب تجلیل می‌شوند

پارک علم و فناوری قم

zohur