۲۱ مرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، کتاب ابن عربی، میراث‌دار پیامبران از سوی انتشارات علمی فرهنگی منتشر شد. این کتاب تألیف ویلیام چیتیک، محقق و عرفان پژوه مشهور آمریکایی است. ترجمه این کتاب را اسماعیل علیخانی و محمد سوری به عهده داشته اند. ویرایش علمی و ادبی این ترجمه را دکتر قاسم کاکایی انجام داده است.


دکتر کاکایی مقدمه نسبتا مفصلی نیز بر این کتاب نوشته است. همچنین با ترغیب دکتر کاکایی، مؤلف کتاب مقدمه ای بر چاپ فارسی این کتاب نگاشته است.


پروفسور چیتیک در این کتاب، به جای آن که به زندگی ابن‌ عربی یا شرح مکاشفات او بپردازد، تلاش کرده است تا کلید فهم اندیشه‌های ابن‌عربی را به دست دهد و وی را از طریق اندیشه‌هایش معرفی کند.مؤلف این اثر، پروفسور چیتیک، که چندین دهه دربارۀ اندیشه‌های مولوی و ابن عربی به پژوهش و تدریس و تألیف پرداخته‌است، در این کتاب، به جای آنکه به شرح زندگی ابن عربی یا شرح مکاشفات او اکتفا کند، کوشیده‌است که کلید فهم اندیشه‌های ابن عربی را به دست دهد و وی را از طریق اندیشه‌هایش معرفی کند.


برخی موضوعات بررسی‌شده در فصل‌های این کتاب عبارت‌اند از : میراث محمدی، محبان خدا، ریشه‌های الهی محبت، کیهان‌شناسی ذکر، دانایی و تحقیق، زمان و مکان و عینیت هنجارهای اخلاقی، تجلی صورت برزخی و تفسیر رحمت‌محور، مؤلف در همۀ این حوزه‌ها کار پژوهشی خود را بر مبنای رجوع به منابع دسته اول قرارداده است.

مطالب مرتبط :
  1. ۲ جلد از ترجمه عربی فرهنگ قرآن آماده چاپ است
  2. «معیارهای بازشناسی احکام ثابت و متغیر در روایات» به عربی ترجمه شد
  3. راهنمای زوار منتشر شد/ ترجمه انگلیسی دعای عرفه
  4. راهنمای زوار منتشر شد/ زندگینامه اصحاب پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) به زبان عربی و انگلیسی
  5. کتاب عوالم خیال به چاپ ششم رسید

پارک علم و فناوری قم

zohur