۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، به همت مرکز پژوهشهای اسلامی صدا و سیما و همکاری مجمع عالی حکمت اسلامی، نشست هفتم پیش همایش حکیم طهران به بررسی ابعاد زندگی علمی و فرهنگی حکیم طهران(حکیم مؤسس) می پردازد.


این نشست با سخنرانی عباس طارمی دوشنبه ۸ اردیبهشت ماه از ساعت ۱۱ الی ۱۲:۳۰ در مرکز پژوهشهای اسلامی صدا و سیما واقع در قم، بلوار امین برپا می شود.


یادآور می شود، به همت مجمع عالی حکمت اسلامی، همایش ملی حکیم طهران؛ نکوداشت مقام علمی آقاعلی مدرس زنوزی (حکیم مؤسس) برگزار می شود، علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به لینک http://hakim-tehran.com/ مراجعه کنند.


عباس طارمی نویسنده کتاب «تهران؛ شهر هزار حکیم» است. وی در بخشی از کتاب خود می نویسد: تهران شهر «هزار حکیم» از هنگام هجرت حکما و عرفا از اصفهان و سبزوار به آن، جلودار عرصه فلسفه و عرفان و وارث هزار سال همت و حمیت علمی شد. مستندات تاریخی حکایت از آن دارند که مؤسس مدرسه مروی و دعوت شاه قاجار از آخوند ملاعلی نوری درخواست کردند که بیایند تهران و در مدرسه مروی تدریس نمایند. ملاعلی نوری عذر آورد و یکی از شاگردان خویش را در سال ۱۲۳۷ه.ق، جهت تدریس در مدرسه مروی تهران معرفی و روانه گردانید. این شاگرد عالیقدر، ملاعبدالله مدرس زنوزی است که اولین مدرس فلسفه صدرایی و شارح حکمت متعالیه در حوزه فلسفی تهران است. وی به مدت بیست سال در این حوزه مشغول تدریس بوده و چراغ حکمت را در تهران روشن نموده است. شرح دعوت از آخوند ملاعلی نوری را به قلم علی مدرس پسر آقاملاعبدالله مدرس زنوزی چنین است: «پس از آنکه مرحوم حاجی محمدحسین خان مروی در دارالخلافه تهران مدرسه مروی را عمارت کرد و به اتمام رسانید، از خاقان خلدآشیان استدعا کرد که مرحوم ملا علی نوری را از اصفهان به تهران احضار نماید تا در آن مدرسه تدریس فرمایند.


وی می افزاید: پس از ابلاغ احضار، مرحوم ملاعلی نوری در جواب نوشت که در اصفهان قریب به دو هزار طلاب مشغول تحصیل هستند که چهارصد نفر ـ بلکه متجاوز ـ که شایسته حضور مجلس درس این دعاگو هستند به مجلس درس دعاگو حاضر می شوند. چنانچه در تهران بیاید موجب پریشانی این همه طلاب علم خواهد شد. پس از رسیدن جواب ، مرحوم خان مروی استدعا نمود که مجدداً امر صادر و فرمایش شود که یکی از تلامیذ خود را که لایق دانند روانه دارالخلاقه کنند که ملاعبدالله مدرس زنوزی به تهران آمدند و مکتب تهران تأسیس گردیده تداوم یافت. به واقع او مکتب فلسفی تهران را مؤسس بود. آقاعلی مدرس زنوزی، پسر ملاعبدالله است که در حکمت سرآمد عصر خود شد.

مطالب مرتبط :
  1. پیش نشست همایش ملی حکیم طهران برگزار می شود
  2. «گوبینو» حضور حکیم زنده بیدار را در ایران می داند/ ملاعلی زنوزی و اولین برخورد با تفکرات غربی
  3. ادامه آکادمی فلسفه یونان در تهران/ آغاز آشنایی ایرانیان با فلسفه غرب از حوزه طهران
  4. گفتگوی انتقادی در آرای صدرالمتألهین/ نیم نگاهی به حیات علمی و عملی حکیم جلوه
  5. حکمت و فلسفه سنگر دفاع از عقاید دینی است

پارک علم و فناوری قم

zohur