۱۰ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام والمسلمین کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران شب گذشته نهم شهریورماه در همایش روز ملی تکریم و بزرگداشت امامزادگان در آستان مقدس امامزاده صالح (ع) تهران ضمن تبریک ایام مبارک ذی القعده اظهارداشت: این ایام زمان تقرب به اهل بیت(ع) و سیر سلوک سالکین است که بین دو ولادت حضرت معصومه(س) به عنوان عمه چهار امام بزرگوار و امام رضا (ع)، نورالانوار و شمس الشموس است.


وی ادامه داد: به شما حاضران در این همایش که در مسیر تکریم، تجلیل و تعظیم خاندان پیامبر(ص) هستید و در این مکان مقدس که هم دارای عطر امام رضا (ع) و امام موسی کاظم (ع) است و رنگ و بوی شهادت و معرفت دارد ، تبریک می گویم.


حجت الاسلام صدیقی با بیان اینکه در قرآن کریم مودت ذوی القربی را برما واجب کرده است، افزود : این مهم جز مطالبات پیامبر اکرم (ص) است که واسطه فیض الهی است و خداوند به ایشان امر کرد تا بگوید برای هیچکدام از آثار و برکاتی که برای شما آوردم و ارمغان های کوتاه مدت و دراز مدتی که به شما عطا کردم، پاداشی نمی خواهم و تنها مودت ذوی القربی خود را مطالبه دارم.


امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه مودت با محبت متفاوت است ، گفت: مودت سه بار در قرآن ذکر شده است که یکبار مصداق آن حضرت علی (ع) است .


وی با بیان اینکه مودت حضرت علی(ع) در قلب انسان ها از سوی خداوند قرار گرفته و هیچ امری نمی تواند آن را پاک کند، افزود: امام علی (ع) فرمودند؛ اگر من با شمشیرم که بسیاری از جهنمیان را با آن روانه جهنم کرده ام، ضربه ای به مومنان بزنم و بینی آن را قطع کنم هم، مودت و محبت آنها به من کم نخواهد شد زیرا محبت من را درک کرده است .


حجت الاسلام صدیقی با بیان اینکه ذوی القربی در ابتدا خمسه طیبه اهل بیت (ع) و پس از آن امامان (ع) و فرزندانشان را شامل می شود ، گفت : مودت این ذریه براساس آیات قرآن و هم به زبان شریعت واجب تکلیفی است.


وی برگزاری چنین جلسات و همایشهای را زمینه مشتعل شدن این محبت در وجود انسانها دانست و افزود: امام صادق (ع) می فرمایند، جمعی را که دور هم جمع شوند و احادیث ما را مطرح کنند، دوست می دارم و برگزاری این جلسات موجب رونق بازار محبت به اهل بیت(ع) می شود و این معرفت ها در سایه این تجلیل و تکریم ها حاصل می شود.


حجت الاسلام صدیقی با بیان اینکه مودت فرع معرفت است ، افزود : معرفت ، مودت را بوجود می آورد ، و محبت موجب می شود که هرچه باعث نزدیکی و قرب به این بزرگواران شود ، لذت بخش باشد، به همین خاطر است که عاشق رنج سفر را به دوش می کشد و به کربلا و نجف می رود.


وی با بیان اینکه خانواده شهدا به این انقلاب مودت دارند، گفت: این عزیزان با وجود تقدیم کردن پاره های تن خود به این انقلاب، هیچ طلبی از نظام برخلاف سیاسیون همیشه طلبکار ندارند و به هنگام سختی و مشکلات نیز حاضرند به میدان بیایند زیرا معتقدند هنوز حق ولایت ادا نشده است.


حجت الاسلام صدیقی با بیان اینکه محبت به امامزادگان محبت به پیامبر(ص) و اهل بیت (ع) است، افزود: قطب فرهنگی شدن امامزادگان دارای ابعاد سیاسی و اقتصادی است و این امامزادگان نیازمند سند نیستند بلکه معجزات آنان همانند آفتاب دلیل آفتاب است.


امام جمعه موقت تهران ادامه داد: آیت الله بهجت از علمای بزرگ خداوند، ذوب در ائمه اطهار (ع) بود و زمانی در حرم حضرت معصومه(ع) حاضر می شدند، عاشقانه به زیارت می پرداخت و می فرمود ؛ زیارت امامزادگان حکم ویتامین غذایی برای انسانها را دارد.


وی با بیان اینکه از سازمان اوقاف و امور خیریه و متولیان امامزادگان به واسطه ایجاد رونق در امامزادگان تکریم آنان تقدیر می کنم، گفت: تجلیل از امامزادگان ، تجلیل از ایمان آنها ، شهادت و ایثار است.

مطالب مرتبط :
  1. ارادت به امامزادگان، ارادت به پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) است/ در زیارت اماکن مقدس باید ذکر و یاد خدا داشت
  2. طرح های فرهنگی در امامزادگان دژ مستحکمی برای مقابله با جنگ نرم دشمنان است
  3. ویژه برنامه های دهه ولایت در امامزادگان و بقاع متبرکه
  4. پرتال جامع امامزادگان کشور رونمایی می شود
  5. آیت الله مکارم شیرازی به زیارت امامزادگان محمد و طیب(ع) اراک رفتند/ خبرهایی از سازمان اوقاف

پارک علم و فناوری قم

zohur