۲۰ مهر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش خبرنگار مهر، بزرگداشت شیخ محمد حسین زاهد امام جماعت مسجد امین الدوله، از مفاخر تهران، شب گذشته پس از نماز مغرب و عشا با حضور آیات اسلام جاودان، قرهی، استادی و خسروشاهی، طلاب و روحانیون و همچنین حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری در مسجد فیلسوف الدوله واقع در حوزه علمیه آیت الله حق شناس برگزار شد.


در این مراسم آیت الله استادی، امام جمعه موقت قم ضمن تشکر از برگزار کنندگان این نشست، از ائمه جماعات سابق مسجد امین الدوله به خصوص آیت الله تنکابنی و آیت الله حق شناس به نیکی یاد کرد و با طرح این پرسش که رمز موفقیت ائمه جماعات موفق چیست، به مقام تربیتی شیخ محمد حسین زاهد اشاره و اظهار کرد: وی حدود پنج هزار نفر از طلاب، بازاری ها و افراد عادی را تربیت دینی کرد.


وی تصریح کرد: زندگی شیخ محمد حسین زاهد نشان می دهد که هرچند علم و سواد جایگاه بالایی دارد اما آنچه مهمتر است زهد و تقواست. در واقع آنچه او را به چنین جایگاهی رساند بدون شک جنبه تذهیب بود چرا که شیخ محمد حسین زاهد سواد زیادی نداشت. اگر یک روحانی دریایی از علم هم داشته باشد، بدون پارسایی نمی تواند تاثیر گذار باشد.


آیت الله استادی بی ادعا بودن را از دیگر ویژگی های شیخ محمد حسین زاهد برشمرد و با بیان اینکه در دوره ما ادعاهای دورغین و خیالی رواج پیدا کرده است، گفت: این روحانی گرانقدر بی ادعا بوده و تا به حال کسی از کرامات او چیزی نقل نکرده است. ما هم باید خودمان را به گونه ای تربیت کنیم که نه از حیث معنویات و نه از حیث سواد دنبال ادعاها و القاب نباشیم.


امام جمعه موقت قم با اشاره به اینکه چنینی شخص بی ادعایی وقتی از دنیا می رود گویی قیامتی به پا شده است، اظهار نمود: ما باید خودمان را به خداوند واگذار کنیم چنانکه آیت الله بروجردی می گوید که من برای مرجعیت خودم یک قدم برنداشتم.


وی در بخش دیگری از اظهاراتش و در بیان دیگر ویژگیهای شیخ محمدحسین زاهد به بی توقعی او اشاره کرد و با بیان اینکه ممکن است مردم از امام جماعت خود هر گونه توقعی داشته باشند ولی امام نباید از مردم متوقع باشد، تصریح کرد: جوانانی که در محضر شیخ محمد حسین زاهد بودند همگی از افراد شناخته شده و تجار بازار محسوب می شدند ولی او حتی یک بار به آنها مراجعه نکرد و توقعی نداشت. او خودش را طوری تربیت کرده بود که حتی اگر کسی می خواستاز نظر مادی ملاحظه او را بکند قبول نمی کرد و این البته در حرف و سخن بسیار آسان به نظر می رسد.


وی با تأکید بر اینکه روحانیون و طلاب ما باید بیشتر از برداشتشان بازده داشته باشند و این رمز موفیقت است، گفت: به طور مثال خدمات و بازده امام خمینی (ره) با آن چیزی که ایشان برداشت کردند به هیچ وجه قابل مقایسه نیست.آیت الله استادی با بیان اینکه همین نکات باعث شد که مردم به شیخ محمد حسین زاهد علاقه مند شوند، خاطر نشان کرد: طبع مردم به گونه ای است که نمی پسندند روحانی مادی باشد چرا که انتظار دارند روحانی باید بی توقع باشد.


وی با بیان خاطره ای از امام جماعت مسجد امین الدوله گفت: روزی شخصی خطاب به شیخ محمد حسین زاهد گفت که چرا مردم شما را دوست دارند، وی به او گفت چون من چیزی را که مردم دوست دارند، کنار گذاشته ام.


امام جمعه موقت قم با اشاره به دیداری با آیت الله سیستانی اظهار کرد: ایشان به من می فرمودند که مردم دین خود را نه از کتاب و استدلال بلکه از زندگی علما گرفته اند و اگر زندگی علما عوض شود دین مردم هم عوض می شود.


وی با تاکید بر اینکه دین مردم مدیون ائمه جماعات است، اظهار کرد: اگر بازاری های تهران دین دارند دین خود را مدیون چند تنی چون شیخ محمد حسین زاهد هستند.


آیت الله استادی با توصیه ائمه جماعت فعلی به اهمیت نماز جماعت، یادآور شد: بنده بارها دیدم که آیت الله حق شناس برای کمتر از بیست نفر نماز می خواند اما به اهمیت نماز جماعت باور داشت و این نشان می دهد که نباید به خاطر جمعیت زیاد کار مسجدی کرد.


وی با اشاره به اینکه زندگی شیخ محمد حسین زاهد مردم را به دینداری کشاند، مطرح نمود: ما نباید خیلی دنبال مادیات باشیم چرا که برعکس معنویات، تجربه ثابت کرده است که مادیات با دوندگی حاصل نمی شود.


عضو شورای عالی حوزه علمیه قم با بیان روایتی از امام هادی(ع) عنوان کرد: دنیا بازاری است که برخی در آن سود می برند وبرخی در آن ناکام می شوند. شیخ محمد حسین زاهد و آیت الله حق شناس سود بردند و چه بسا کسانی که حتی در لباس روحانیت ضرر کردند.در بخش دیگری از این مراسم که به همت مرکز رسیدگی به امور مساجد صورت گرفت، حجت الاسلام والمسلمین کرمی، معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد، ضمن تبریک عید غدیر و گرامی داشت مقام ارزنده شیخ محمد حسین زاهد گفت: مرکز رسیدگی به امور مساجد بنا دارد هر ماه مجلسی را برای بزرگداشت مفاخر ائمه جماعات، در مسجد آنها برگزار کند تا هویت امام جماعتی این بزرگان بیشتر شناخته شود و موجبات تقویت بنیان دینی جوانان فراهم گردد.


در پایان این مراسم که با استقبال اقشار مختلف به خصوص طلاب و روحانیون روبرو شد، از یادمان شیخ محمد حسین زاهد رونمایی به عمل آمد.


شیخ محمد حسین زاهد، امام جماعت مسجد امین الدوله که زهد، پارسایی و اخلاق خوش او زبانزد خاص و عام بود، در تاریخ ۱۹ مهرماه ۱۳۳۱ چشم از جهان فرو بست و پس از تجلیل و تکریم در این بابویه به خاک سپرده شد.

مطالب مرتبط :
  1. مراسم بزرگداشت آیت الله سید محمد خامنه ای برگزار می شود
  2. آیت‌الله حسین شب زنده‌دار درگذشت
  3. انواع پنجگانه دینداری؛ از دینداری تکلیف گرا تا دینداری عاطفه گرا
  4. نگاهی به رشد و تعالی امام حسین(ع)/ کربلا اوج شکوه زندگی سیدالشهداء
  5. شمین سالگرد ارتحال آیت‌الله مجتهدی تهرانی برگزار شد/ بقاء اسلام از برکات هجرت امام حسین(ع) است

پارک علم و فناوری قم

zohur