۱۸ مرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش  خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی مرکز مطالعات فرهنگی شهر تهران، این مرکز در نظر دارد تا اولین کارگاه «آینده پژوهی مطالعات فرهنگی در شهر» را با حضور مدیران سازمان فرهنگی و اساتید برجسته این رشته برگزار کند.


این دوره ـ کارگاه با همکاری پژوهشکده مطالعات فرهنگی اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری، به دبیری علمی دکتر احمد شاکری و با حضور اساتیدی چون دکتر محمود دلفانی، دکتر ابوالحسن ریاضی، دکتر امین متولیان، دکتر احمد شاکری و سینا دادخواه از نوزدهم مرداد سال جاری در محل مرکز مطالعات برگزار می‌شود.


قرار است مدرسان این کارگاه در هشت جلسه به بررسی «روش‌شناسی آینده‌پژوهی راهبردی درحوزهٔ شهری»، «روند تغییرات فرهنگی در شهر تهران»، «آینده‌پژوهی تحلیل مطالعات فرهنگی و اجتماعی تکنولوژی‌های ارتباطی نوین شهری»، «تحول نشانه‌ها و روایت‌ها درترسیم فضاهای نوین شهری» و «روایت شخصی از شهر» بپردازند. در نخستین جلسه این کارگاه به بررسی «تعاریف، مبانی، مفاهیم و چهارچوب آینده‌پژوهی» توسط دکتر محمود دلفانی پرداخته‌ می شود.


آینده‌پژوهی مشتمل بر مجموعه تلاش‌هایی است که با استفاده از تجزیه و تحلیل منابع، الگوها و عوامل تغییر یا ثبات، به تجسم آینده‌های بالقوه و برنامه‌ریزی برای آن‌ها می‌پردازد. با توجه به روند سریع تغییرات در جهان امروز، آینده پژوهی بیش از پیش به یکی از بخش‌های پایه ای‌ در برنامه ریزی و مدیریت در گستره‌های گوناگون علوم انسانی تبدیل شده و به کارگیری روش شناسی ویژه آن در برنامه ریزی‌های کلان اجتناب‌ناپذیر شده است.


لازم به ذکر است این کارگاه طی هشت جلسه از تاریخ ۱۹ مرداد تا ۱۱ شهریور ماه ساعت ۹ برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط :
  1. کارگاه «آینده پژوهی مطالعات فرهنگی در شهر» برگزار می‌شود
  2. اهمیت تاریخ در آینده پژوهی است/ آینده پژوهی در ایران بدون پیشینه علمی آغاز شد
  3. گزارشی از فعالیتهای گروه آینده‌پژوهی پژوهشکده مهدویت و آینده‌پژوهی در سال ۹۲
  4. نشست علمی آینده پژوهی دینی در پژوهشکده مهدویت برگزار شد
  5. نشست آینده پژوهی و خانواده برگزار شد/ وظایف حوزه های علمیه در قبال خانواده

پارک علم و فناوری قم

zohur