۱۷ بهمن ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، آیت‌الله سید محمدباقر موحد ابطحی از شاگردان طراز اول آیت الله بروجردی و امام خمینی(ره) شب گذشته در سن ۸۶ سالگی و در بیمارستان بقیة الله به لقاء الله پیوست.


آیت‌الله سید محمدباقر موحد ابطحی در ۲ اسفند ۱۳۰۶ هـ .ش برابر با شب دوم رمضان سال ۱۳۴۶هـ .ق خانواده‌ای اهل علم و معرفت در در اصفهان به دنیا آمد. پدرش، آیت‌الله حاج سید مرتضی موحد ابطحی از علمای اصفهان بود. جدّ مادری‌اش نیز آیت‌الله سید محمدتقی موسوی احمدآبادی، نویسنده کتاب مکیال المکارم است. سید محمدباقر مقدمات و دروس سطح را در حوزه علمیه اصفهان، نزد پدرش و استادانی همچون حضرات آیات: حاج‌آقا رحیم ارباب و شیخ محمود مفید آموخت. سپس در ۱۷ سالگی، برای ادامه تحصیل به قم رفت و در مدرسه حجتیه اقامت گزید. در قم، از محضر آیات عظام: سید حسین بروجردی، سید محمد حجت کوه‌کمره‌ای و امام خمینی بهره گرفت و با اینکه ۲۰ سال بیشتر نداشت، به دلیل ایرادهای علمی و نقدهایی که در کلاس درس بیان می‌کرد، توجه استادان را به خویش جلب کرد.


آیت‌الله موحد برای فراگیری دانش بیشتر، در سال ۱۳۷۰ هـ .ق رهسپار نجف اشرف گردید، ولی طولی نکشید که به دلیل گرمای طاقت‌فرسای نجف، به قم بازگشت.وی پس از بازگشت به قم، در رشته‌های گوناگون علوم اسلامی به‌ویژه حدیث و رجال به تحصیل و پژوهش پرداخت و به درجه‌های عالی رسید. آیت‌الله موحد در دوره سطح و خارج، شاگردان بسیاری را پرورش داد. افزون بر آن، با بنیان نهادن مدرسه و مرکز پژوهشی «الامام المهدی» در قم، به گردآوری اخبار و احادیث اهل بیت(ع‌) همت گماشته که ره آورد آن، انتشار ده‌ها کتاب ارزنده مانند الصحیفة السجادیة الجامعة و صحیفة الامام الرضا(ع) است.


از فرازهای شگفت در زندگی این اندیشمند وارسته، توسل به امام زمان(عج) است. ایشان به پشتوانه این توسل‌ها، به کامیابی‌های بزرگی در امور فرهنگی و عمرانی دست یافته است، که از آن جمله به ساخت بیمارستان، درمانگاه، مساجد، مدارس و… می‌توان اشاره کرد. آیت‌الله ابطحی که سرپرست مرکز پژوهشی و مدرسه امام مهدی(عج)، قم بودند، قبل از درگذشت شان، با همکاری گروهی از پژوهشگران حوزه علمیه قم، سرگرم گردآوری احادیث شیعه  بودند.


آیت الله ابطحی از جمله علمای برجسته جهان تشیع محسوب می شدنند که درراه تبلیغ معارف اسلام  به ویژه آموزه های اهل بیت(ع) اقدامات شایسته ای را در طول حیات خویش به ثبت رساندند. که مناظره با «بن باز»، امام جماعت وهابی مسجدالحرام در مکه، ساخت درمانگاه و بیمارستان ولیّ‌عصر(عج)، اقلید فارس، ساخت مساجد فراوان، اقلید و چهاردانگه، ساخت هنرستان صنعتی، اقلید فارس، ساخت کارگاه‌های قالی‌بافی، اقلید فارس، ساخت پایگاه بزرگ امام رضا(ع)، اصفهان، بازسازی امامزاده سید محمد، اقلید فارس از جمله دهها خدمات شایسته آن مرحوم در مسیر خدمت به اسلام و مسلمی به شمار می رود. همچنین از دیگر فعالیت‌های ایشان، پیشنهاد نگارش کتاب گران‌سنگ تفسیرالمیزان به علامه طباطبایی و پیشنهاد گردآوری همه روایات شیعه به آیت‌الله سید حسین بروجردی است.


ایشان در طول حیات پر برکت خویش آثاری را نیز بر جای گذاشتند که کتاب المدخل الی تفسیر الموضوعی للقرآن کریم، تفسیر، عربی، ۱۰ جلد، لصحیفة السجادیة الجامعة، دعا، عربی؛ (این کتاب دربردارنده ۲۷۰ دعا و نیایش از امام سجاد(ع) است، در حالی که صحیفه سجادیه که از قبل موجود بودند، ۵۴ دعا دارند)، جامع الاخبار و الآثار عن النبی و الائمه الاطهار، حدیث، عربی، ۲ جلد؛ (در این کتاب، روایت‌های ائمه معصومین(ع) در زمینه تفسیر قرآن، گرد آمده است)، الصحیفة العلویة الجامعة، دعا، (۷۰۰ دعا از امام علی(ع))، صحیفه فاطمه زهرا و چهار فرزندش، دعا (دعاهای فاطمه زهرا(س) و فرزندانش: امام حسن، امام حسین، امام باقر و امام کاظم(ع))، صحیفه امام صادق(ع)، دعا(۱۰۰۰ دعا از امام صادق(ع))، الصحیفة الرضویة الجامعة، دعا (دعا و مناجات‌های امام رضا، امام جواد، امام هادی، امام عسکری و امام زمان(ع))، الدرر اللاّمعة فی احادیث الجامعة، حدیث و رجال(این کتاب، مقدمه‌ای بر کتاب جامع الاحادیث الشیعه نوشته آیت‌الله العظمی بروجردی است)، عوالم العلوم،فقه جامع الاحادیث، حدیث (موضوع این کتاب، تفسیر، دلالت احادیث و بررسی تعارض و رفع آنها است)، معجم اسناد روایات، رجال و حدیث از جمله آثار ایشان به زبان عربی است که در زبان فارسی نیز تألیفاتی از خود بر جای گذاشته اند.
 

مطالب مرتبط :
  1. ششمین سالگرد درگذشت آیت الله حق شناس برگزار می‌شود
  2. طفره شبکه های وهابی از مناظره با کارشناسان مذهبی/ وهابیون به اهل سنت هم رحم نمی کنند
  3. تجلیل از ۲۵۰ امام جماعت مساجد/ سه ارگان فعال در حوزه مسجد تجلیل شدند
  4. مناظره نشان‌دهنده منطق گفتار مناظره‌کنندگان است/ تجلی تربیت فردی در مناظره
  5. مناظره بیانگر منطق گفتار مناظره‌کنندگان است/ تجلی تربیت فردی در مناظره

پارک علم و فناوری قم

zohur