۲۷ آبان ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، آیت الله سید احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران در برنامه مرثیه خورشید که در ایام عزاداری سالار شهیدان هر شب از شبکه قرآن و معارف سیما بر روی آنتن می رود، گفت: طبق روایات حفظ دین در آخرالزمان مانند نگه داشتن شعله آتش، در دست و یا کندن خار با دست است و کسی که دینش را حفظ کند مانند رزمنده در رکاب پیامبر اکرم(ص) می باشد.


وی در ابتدای برنامه ضمن تشکر از صدا و سیما از آن به عنوان ماتم سرای امام حسین(ع) در این ایام یاد کرد و سپس در رابطه با فرهنگ انتظار و امام زمان، منتقم امام حسین(ع) گفت: تمامی ادیان به این موضوع که موعود جهانی خواهد آمد معتقد هستند در اسلام نیز حدود ۲۵۰ آیه قرآن طبق روایات شیعه و اهل سنت تأویل به امام زمان(عج) شده است و حدود ۵۰۰ روایت نیز در رابطه با خصوصیات حضرت مهدی از نبی اکرم(ص) وارد شده و کمتر آموزه دینی است که این حجم قرآن و حدیث را در پشتوانه خود داشته باشد و هیچ مسلمانی نیست که منکر اصل مهدویت باشد.


امام جمعه موقت تهران تأکید کرد: اعتقاد به موعود جهانی اعتقادی بین المللی است و اعتقاد به این که این موعود جهانی حضرت بقیة‌الله‌(ع) است اعتقاد بین المللی اسلامی است و اعتقاد به خصوصیات حضرت، غیبت صغری و غیبت کبری و همچنین حوادث قبل از ظهور نیز اعتقاد شیعی است. بنابراین باید به صراحت گفت که به همان استحکامی که اعتقاد به توحید و نبوت وجود دارد همان استحکام را نیز مهدویت خواهد داشت.


آیت الله خاتمی ضمن معرفی دو کتاب منتخب الاثر حجت الاسلام و المسلمین صافی گلپایگانی و همچنین معجم احادیث الامام المهدی گفت: ۹ روایات در کتابهای شیعه از امام حسین(ع)در رابطه با حضرت ولی عصر(عج) آمده است و در این روایت امام حضرت را این چنین معرفی می کنند که ایشان دین تحریف شده را زنده می کنند تا جایی که از دینی که امام زمان آورده اند تعبیر به دین جدید می شود و همچنین امام حسین(ع) فرموده‌اند که ایشان از ظالمان انتقام می گیرند اما مسلما این انتقام از جنس انتقام خداوند است و برای خنک شدن دل نیست بلکه برای تجلی عدالت است.


وی افزود: در روایتی از سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) است که می فرمایند وَاللهِ لا یَسْکُنُ دَمی حَتّی یَبْعَثَ اللهُ الْمَهدیَّ یعنی خونم آرام نمی گیرد تا ظهور امام زمان، همچنین امام حسین(ع) در روایتی غیبت حضرت ولی عصر(عج)را پیشگویی کرده و وضعیت مردم را هم در آن زمان توضیح می دهند و می فرمایند در آن زمان عده‌ای به شک می افتند و عده‌ای نیز ثابت قدم می مانند اما این افراد را آزار می دهند و به آنها می گویند کجاست آن بزرگی که می گویید می آید و جهان را از عدالت پر می کند.


امام جمعه موقت تهران ضمن اشاره به این مطلب که روایاتی از سالار شهیدان(ع) در رابطه با امام زمان(عج)‌ در کتاب کمال الدین شیخ صدوق آمده است اظهار داشت: در جلد اول این کتاب روایتی از امام حسین(ع)‌است که می فرمایند کسانی که در عصر غیبت برای دینشان هزینه کنند و صبر کنند مانند رزمنده رکاب رسول الله(ص) خواهند بود.


عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: دو تعبیر در رابطه با حفظ دین در آخرالزمان در روایات است که یک تعبیر آن کندن خار با دست است و دیگری دست گرفتن آتش پرشعله است. این تعابیر گویای این مطلب است که در عصر غیبت حفظ و پاسداری از دین بسیار سخت است و اجر فراوان نیز دارد.

مطالب مرتبط :
  1. روایات اهل سنت درباره وجود مهدی(عج) بیش از روایات شیعه/ انتقاد از مصداق‌یابی عصر ظهور
  2. چرا به امام حسین(ع) ثارالله می گویند/ دلیل شباهت شهادت حضرت یحیی به امام حسین(ع)
  3. میدان امام حسین(ع) میزبان عزاداران حسینی است
  4. نگاهی به رشد و تعالی امام حسین(ع)/ کربلا اوج شکوه زندگی سیدالشهداء
  5. پیشینه اصل امامت در اسلام و تشیع/ اوج و شکوفایی امامت در ظهور امام زمان (عج)

پارک علم و فناوری قم

zohur