۳۰ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، این دوره ویژه طلاب حوزه علمیه طراحی شده و شامل چهار نیمسال تحصیلی است. هدف از طراحی آن دستیابی به فهم تازه ای از میراث علمی سلف در جهت تحولی مبنایی است.


«بینش و آگاهی بر تاریخ حیات مادی و معنوی بشر»، «آشنایی با سیر تطورات، ارکان و پایه های مواریث علمی» ، «آشنایی با اندیشه های مقارن و دانش های قریب الافق با اندیشه دینی» محورهای اصلی این دوره آموزشی را تشکیل می دهد.


سرفصل های این ترم به شرح زیر است:


– حجت الاسلام والمسلمین احمد مبلغی به بررسی «نسبت تحولات اجتماعی با اندیشه های فقهی» خواهد پرداخت.


– در ادامه بحث تاریخ اندیشه دینی حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین عبدی به «بازخوانی و روایت تاریخ تطور و تکامل علم اصول» خواهد پرداخت.


– «آخرین تحولات سیاسی و اجتماعی دنیای اسلام»، «زمینه های معرفتی و تاریخی نزاع فرق اسلامی در تاریخ اسلام» و «تبارشناسی جریان های تکفیری» عنوان مباحثی است که در حوزه مطالعات دنیای اسلام طراحی گردیده است که به ترتیب توسط حجج اسلام حمید رضا غریب رضا، دکتر مهدی فرمانیان و دکتر احمد رهدار ارائه خواهد گردید.


– در زمینه مطالعات غرب و غرب شناسی، دکتر سیدمجید امامی به بحثی با عنوان «تاریخ فرهنگ و تمدن غرب» خواهند پرداخت.


ـ در ادامه مباحث این حوزه حجت الاسلام دکتر حبیب الله بابایی درس­گفتار «سیری در مبانی فکری و فلسفی تمدن غرب» و حجت الاسلام دکتر رهدار درس­گفتار «غرب شناسی علمای شیعه در دوران معاصر» را ارائه خواهند نمود.


– در تداوم بحث اندیشه های مقارن و قریب الافق با اندیشه دینی، «تمایزات مبنایی منطق قدیم و جدید» مطرح خواهد گردید.


– «ضرورت علم شناسی تاریخی» و «آشنایی با گرایشهای مختلف تفسیری قرآن» از دیگر درس‌گفتارهای این ترم است که توسط حجج اسلام علی محمدی و محمد اسعدی ارائه می گردد.


– «تاریخ و مکاتب علوم انسانی» نیز از جمله موضوعاتی است که از این ترم به موضوعات دوره اضافه گردیده و در ترم های بعد نیز ادامه خواهد یافت. این مبحث توسط دکتر سید محمد تقی موحد ابطحی ارائه می گردد.


این دوره پنج شنبه ۱۷ مهـرماه از ساعت ۱۵-۱۸ آغاز می شود و علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند در سایت www.gozaar-ac.ir ثبت نام کنند و یا از ساعت ۱۲-۱۸ با شماره ۳۷۸۳۵۲۶۰-۰۲۵ و ۰۹۱۰۷۶۹۳۵۰۵ تماس حاصل کنند.

مطالب مرتبط :
  1. برنامه دوره آزاد آموزشی مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران اعلام شد
  2. دوره های آموزشی زمستان مؤسسه ترجمان اعلام شد
  3. اعلام دوره های آموزشی مؤسسه مطالعاتی رخدادتازه
  4. کارگاه آموزشی تاریخ فلسفه اسلامی (از آغاز تا دوره معاصر) برگزار می شود
  5. دوره‌ آموزشی شناخت میشل فوکو برگزار می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur