۱۲ مهر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، طرح تشکیل این گروه پس از دیدار اعضای شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی با رهبر معظم انقلاب اسلامی و تأکید ایشان بر توجه به مسأله علوم انسانی اسلامی ارائه و تصویب شد. اولین جلسه گروه روش‌شناسی علوم انسانی اسلامی سوم مهر ماه در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد. این جلسه با حضور رئیس گروه روش‌شناسی علوم انسانی اسلامی دکتر سیدحسین حسینی و با حضور اعضای گروه در سالن غدیر تشکیل شد.


دکتر سیدحسین حسینی در ابتدا در باب فلسفه تأسیس گروه و سیاست‌های کلی آن مسائلی را مطرح کرد و در ادامه درباره شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی، سوابق، اهداف و ساختار گروه توضیحاتی داد.


دکتر حسینی در ادامه به روند جاری گروه‌های سیزده‌گانه شورای بررسی متون اشاره و تأکید کرد بحث اسلامی سازی علوم باید به یک فرایند علمی بدل شده و به عنوان یک مسأله علمی در جامعه دانشگاهیان کشور شناخته شود تا بتوان برای آن راهکارهای علمی تعریف کرد.


در این جلسه وی به آسیب‌شناسی و شرح وظایف گروه از منظر نقد کتب حوزه علوم انسانی پرداخت و هریک از اعضاء به ارائه دیدگاههای خود در این خصوص پرداختند.


 نقد ۵۰ کتاب نظریه های جامعهشناسی در یک کتاب


نقد نامه علوم اجتماعی(۲) ویژه نظریه های جامعه شناسی به کوشش دکتر مسعود گلچین، فاطمه سیدی و مهری سادات موسوی توسط انتشارات پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی منتشر شد.


این مجلد از نقدنامه، سومین مجموعه نقد کوتاه در خصوص کتاب‌های حوزه علوماجتماعی و اولین مجموعه‌ای است که صرفاً به گزیدهای از نقدهای انجام شده پیرامون برخی از کتابهای نظریههای جامعهشناسی اختصاص یافته است.‌


در این اثر نزدیک به ۵۰ عنوان کتاب مهم در حوزه نظریه های جامعهشناسی اعم از تألیف و ترجمه مورد نقد و بررسی قرار گرفته است که هر یک از آثار مورد بررسی توسط دو نفر که اغلب مدرسان دروس نظریه های جامعهشناسی در مقاطع مختلف تحصیلی بودند، داوری و به وسیلة دو نفر دیگر از استادان و مدرسان، داوری های انجام شده بازبینی شده وگزیدهای از نقدهای انجام شده پیرامون ۴۷ عنوان کتاب نظریههای جامعهشناسی برای پژوهشگران علوم اجتماعی منتشر شده است.


علاقه مندان برای تهیه این اثر می توانند با کتابفروشی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی (۸۸۳۱۷۱۹۱-۰۲۱) تماس حاصل کنند.


هشتمین اثر پژوهشی گروه پژوهشی جامعه و امنیت منتشر شد


«امنیت اجتماعی‌شده؛ رویکرد اسلامی» هشتمین اثر گروه پژوهشی جامعه و امنیت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی است که به تازگی روانه بازار کتاب شده است.


این کتاب، نتیجه پژوهش یکی از طرح های مرحله اول منظومه تحقیقاتی «طرح جامع مطالعات امنیت اجتماعی» است که به قلم دکتر افتخاری نگاشته شده است. هدف تحقیق شناخت مفهومی و تحلیل نظری «امنیت اجتماعی شده» در گفتمان اسلامی است. اگرچه تاکنون در ارتباط با امنیت در اسلام منابع خوبی تحقیق و منتشر شده، اما تلاش برای ارایه تحلیلی علمی و نظام مند در موضوع «امنیت اجتماعی شده» کمتر در دستورکار بوده که امید می‌رود اثر حاضر این نقیصه را تا حدودی رفع نماید. نکته بدیع کتاب حاضر ،اول به روش آن بازمی‌گردد که نوآورانه و ابتکاری است و دیگر به نظریه‌پردازی بومی آن که مبتنی بر اصول اسلامی است.


در مجموع این پژوهش را می‌توان کاری درخور توجه و متمایز از گفتمان غربی ارزیابی نمود که مطالعه آن به تمامی پژوهشگران، دانشجویان و اساتید حوزه مطالعات امنیتی و علاقه‌مندان به نظریه‌های اسلامی، توصیه می‌شود.


علاقه مندان برای تهیه این اثر می توانند با کتابفروشی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به شماره ۸۸۳۱۷۱۹۲ تماس حاصل کنند.


درس‌گفتار؛ تبیین، تحلیل و نقد نظریه‌های اخلاقی «فایده‌گرا» در فلسفه اخلاق


سلسله درس گفتار هایی با موضوع «تبیین، تحلیل و نقد نظریه‌های اخلاقی فایده‌گرا در فلسفه اخلاق» با حضور دکتر شیرزاد پیک‌حرفه در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می شود.


این درسگفتارها از ۲۰ مهر ۱۳۹۲ تا ۲۱ دی ماه در ۸ جلسه (یک هفته در میان) از ساعت ۱۷:۳۰ تا ۱۹ برگزار خواهد شد.


آخرین مهلت ثبت نام ۱۹ مهرماه  و هزینه ثبت نام ۱۰۰ هزار تومان اعلام شده است. دانشجویان با ارائه کارت معتبر ۲۵% تخفیف می گیرند. تمامی شرکت کنندگان گواهی معتبر شرکت در درس‌گفتار دریافت می کنند. علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره  ۸۸۳۱۷۱۹۴  تماس بگیرند.


همچنین کارگاه آموزشی ویراستاری؛ ویرایشِ زبانی (فنی و نگارشی) با تدریس سید جلیل شاهری لنگرودی در ۱۶ جلسه دو ساعته برگزار می شود.


این دوره از ۲۲ آبان روزهای شنبه ، دوشنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۴:۳۰ تا ۱۶:۳۰  برگزار می شود و علاقه مندان برای ثبت نام می توانند از ۱۵ مهر تا ۲۲ آبان اقدام کنند.


 مکان برگزاری دوره سالن غدیر ، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی (بزرگراه کردستان، نبش خیابان ۶۴ غربی) است. هزینه شرکت کارگاه ۱۲۰ هزار تومان است که دانشجویان با ارائه کارت دانشجویی مبلغ ۸۰ هزار تومان پرداخت خواهند کرد.


مبلغ شهریه باید به حساب بانک ملی (سیبا) به شماره ۰۱۰۷۴۲۸۵۲۵۰۰۷ به نام درآمدهای اختصاصی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی واریز شود.به دلیل محدود بودن ظرفیت کارگاه اولویت با داوطلبانی می باشد که زودتر ثبت نام کنند.به تمامی شرکت کنندگان گواهی معتبر شرکت در کارگاه آموزشی ارائه خواهد شد.


 علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره های  ۸۸۳۱۷۱۹۴  یا ۰۹۱۹۱۲۲۷۸۵۶ تماس بگیرند.


نسبت جهاد و ترور در اسلام بررسی می شود


دکتر اشرف بروجردی با موضوع نسبت جهاد و ترور در اسلام، شنبه ۱۳ مهرماه رأس ساعت ۱۱ به سخنرانی خواهد پرداخت.


علاقه مندان برای بحث و بررسی در خصوص اینکه آیا جهاد واجب کفائی است یا واجب عینی و دهها پرسش دیگری که در این زمینه موجود است می توانند در این سخنرانی حاضر شوند.


محل برگزاری سخنرانی سالن اندیشه پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی واقع در بزرگراه کردستان، خیابان ۶۴ است و حضور برای عموم آزاد است.

مطالب مرتبط :
  1. رتبه وب‌سایت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در ایران و خاورمیانه/ مروری بر چند خبر کوتاه
  2. نشست «انسان شناسی تجربه» در پژوهشگاه علوم انسانی برگزار می شود
  3. سخنرانی‌های مهرماه پژوهشگاه علوم انسانی/ از«جامعه شناسی تاریخی چارلز تیلی» تا «پیشگویی‌های عربی درباره سقوط ساسانیان»
  4. افتتاح مرکز مطالعات اسلامی دانشگاه ایالتی ایروان ارمنستان
  5. نشست «مکتب آنال بین جامعه‌شناسی تاریخی و انسان‌شناسی تاریخی» برگزار می‌شود

پارک علم و فناوری قم

zohur