۲۵ آذر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


در کلیه نظامهای سیاسی و حکومتی جهان، قانون اساسی بالاترین سند و منبع سیاسی رسمی نظام حکومتی است. قانون اساسی هر کشور مجموعه قواعدی است که ساختار حکومت، قوای سه گانه،و ساختار یک کشور، حدود و ثغور سیاست خارجی، ارتش و نهادهای متفاوت را مشخص می کند. قانون اساسی معتبرترین سند و غنی ترین منبع قوانین هر کشور محسوب می گردد.


این کتاب با توجه به سرفصل های درس “آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران” تألیف گردیده و تمامی اصول قانون اساسی ایران با زبانی ساده و روان توضیح داده شده است و در طول کتاب سعی شده مطالب به گونه ای باشد که خواننده تشویق و ترغیب به مطالعه گردد.


چارچوب مباحث این کتاب در هفت فصل طراحی شده است. فصل اول در خصوص مفاهیم، تعاریف و انواع و ویژگی های قانون اساسی بحث شده است. در فصل دوم ویژگی های شکلی و محتوایی نظام اسلامی ایران و حقوق اجتماعی و سیاسی مردم و انواع آزادی های اساسی بیان شده است. فصل سوم در خصوص رهبری و وظایف و اختیارات رهبر و ولایت فقیه از دیدگاه فقه شیعه بررسی شده است.


فصل چهارم در خصوص مشورت و شورا در حکومت اسلامی و شورای عالی امنیت ملی بحث شده است. در فصل پنجم قوای حاکم در قانون اساسی تشریح گردیده است. در فصل ششم در خصوص قوه مجریه، رئیس جمهور، هیات وزیران و وظایف و صلاحیت های هر یک بررسی شده است. در فصل هفتم در خصوص قوه قضاییه، انواع دادگاه ها، دیوان عالی کشور و دیوان عدالت اداری بررسی شده است. در پایان اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران از اصل یک تا یکصدو هفتاد و هفت برای پویندگان آورده شده است.


مفهوم حقوق، تقسیمات حقوق، ویژگی ها و شرایط قانون اساسی، سابقه قانون اساسی در ایران، تفسیر قانون اساسی، ویژگی های شکلی نظام اسلامی ایران، ویژگی های محتوایی نظام اسلامی ایران، اصول اخلاقی، اجتماعی و فرهنگی، مشخصات و ویژگی های جمهوری اسلامی ایران،  انواع حقوق مردم در قانون اساسی، حقوق زن، حقوق سیاسی افراد، حقوق اجتماعی مردم ایران،  اساس و پایه های حکومت جمهوری اسلامی ایران، شرایط تعیین ولی فقیه، برکناری رهبری و یا فقدان رهبری، کناره گیری یا استعفای رهبر، وظایف و اختیارات رهبری، شورای موقت رهبری  از جمله موضوعات و مباحثی است که در این کتاب مورد بررسی قرار گرفته اند.


  


شورای عالی امنیت ملی، ترکیب اعضای شورای عالی امنیت ملی، نظارت همگانی و مسئولیت متقابل همگانی، قوه مقننه، مجلس شورای اسلامی، وظایف و اختیارات و صلاحیت های مجلس شورای اسلامی، رابطه مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان، تشکیلات مجلس شورای اسلامی، ترکیب و کیفیت انتخاب اعضای شورای نگهبان، وظایف و صلاحیت های شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت نظام، وظایف و صلاحیت های مجمع تشخیص مصلحت نظام، همه پرسی در قانون اساسی، نهاد ریاست جمهوری و رئیس جمهور، وظایف و اختیارات رئیس جمهور، وظایف و اختیارات هیئت وزیران، نصب و عزل وزرا، نیروهای نظامی و انتظامی در قانون اساسی، استقلال قضات، وظایف و اختیارات قوه قضائیه در امور قضایی، وظایف و اختیارات رئیس قوه قضائیه در امور قضایی، دادگستری در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، دیوان عالی کشور، دیوان عدالت اداری، سازمان بازرسی کل کشور؛ از جمله دیگر مباحث و موضوعاتی است که در این کتاب به آنها پرداخته شده است.


کتاب “آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران” نوشته فاطمه سررشته ایزد موسی در ۱۷۰ صفحه در سال جاری از سوی انتشارات میزبان منتشر شده است.

مطالب مرتبط :
  1. حقوق اقلیتها در ایران رعایت می شود/ جمهوری اسلامی منادی دفاع از مستضعفان جهان
  2. نگاهی به ساختار قوا در ایران/ جایگاه مجلس و روند تصویب قانون
  3. فلسفه تربیت در جمهوری اسلامی ایران و مسئله ربط بررسی می شود
  4. فلسفه تنفیذ رئیس جمهوری در نظام اسلامی/ مراسم تحلیف اظهار التزام و پایبندی است
  5. همایش گرامیداشت هزاره تألیف «قانون» برگزار می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur