۱۰ بهمن ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش خبرنگار مهر، توجه به آیات و روایات راهنمای زندگی هر انسانی است. از این رو بسته فرهنگی این هفته را با آیه ای از قرآن شروع می کنیم که برای همه ما هشدار مهم و بزرگی است. خداوند می فرمایند: «إِنَّ السَّاعَةَ لَآتِیَةٌ لَّا رَیْبَ فِیهَا وَلَـٰکِنَّ أَکْثَرَ النَّاسِ لَا یُؤْمِنُونَ: روز قیامت به یقین آمدنی است و شکی در آن نیست، ولی اکثر مردم ایمان نمی آورند!» (غافر/۵۹) فراموشی و ایمان نداشتن به قیامت اثرات بدی بر روی زندگی انسان می گذارد و ما جزو اهل غافلان می کند که در آیات دیگری از آن هشدار داده شده است.


دو حدیث از امام باقر(ع)


امام محمد باقر(ع) می فرمایند: «فَعَلَیکُم بِالدُّعاءِ فِى السَّحَرِ اِلى طُلوعِ الشَّمسِ فَاِنَّها ساعَةٌ تُفْتَحُ فیها اَبوابُ السَّماءِ وَ تُقسَمُ فیهَا الاَرزاقُ وَ تُقضى فیهَا الحَوائِجُ العِظامُ: همواره در سحرگاهان تا طلوع خورشید دعا کنید، زیرا این وقتى است که در آن، درهاى آسمان باز مى ‏شود و روزی‏ ها تقسیم مى ‏گردد و حاجت‏هاى بزرگ برآورده مى‏ شود.» (کافى، ج ۲، ص ۴۷۸، ح۹؛ نهج الدعاء، ج ۱، ص۳۱۰)


همچنین در حدیث دیگری از این امام همام آمده است که «اِنَّ الْعَبْدَ لَیُذْنِبُ الذَّنْبَ فَیُزْوى عَنْهُ الرِّزْقُ: بنده گناه مى ‏کند و به سبب آن روزى از او گرفته مى‏ شود.» (کافى، ج ۲، ص ۲۷۰، ح ۸؛ میزان الحکمه، ج ۴، ص ۲۸۶) 


معرفی کتابی در مورد امام زمان(عج)


دوستداران به کتاب در مورد امام زمان(عج) می توانند به کتاب “عصر زندگی” نوشته محمد حکیمی مراجعه کنند. این کتاب متنی ساده و شیوا دارد و در آن به آیات و روایات متعددی ازجاع شده است. این کتاب در ۲۰ فصل به زیبایی به روایت دورانی از زندگانی حضرت مهدی(عج) از لحظه تدارک جنگ تا حکومت مستضعفان و سیره عملی آن می پردازد. بیان موضوعاتی که کمتر به آنها پرداخته شده اعم از اصلاح مساجد و وظایف بر زمین مانده مردم و علما بر جذابیت این کتاب افزوده است.


دانلود ۴۰ کتاب در مورد نماز


همچنین علاقه مندان به نماز می توانند برای دریافت ۴۰ جلد کتاب در مورد این عبادت که مورد توجه فراوان پیامبر اسلام(ص) بوده، به سایت http://www.irebooks.com مراجعه کنند و کتابهای مورد نظر خود را به صورت فایل پی دی اف دانلود و دریافت کنند. 


دانلود سخنرانی های استاد پناهیان 


بسیاری از جوانان و مردم به سخنرانی های مذهبی خصوصا از فضلای برجسته و وعاظ مشهور علاقه خاصی دارند. علاقه مندان به دریافت فایل سخنرانی های استاد علیرضا پناهیان در موضوعات مختلف می توانند به آدرس http://rasekhoon.net/media/2958/ مراجعه کنند. 


 


دانلود قرائت ترتیل استاد پرهیزگار 


قرائت قرآن همواره اثربخش و تأثیرگذار است خصوصا در روزهای جمعه، دوستداران به این کلام الهی می توانند آیات قرآن را با تلاوت ترتیل استادان بزرگ تلاوت و قرائت قرآن تجربه کنند. علاقه مندان می توانند ترتیل قرآن استاد شهریار را از http://www.aviny.com/voice/quran/tartil_parhizgar_01.aspx دریافت و با صدای ایشان آیات را تلاوت و در آن تدبر کنند.


  


اهمیت تدبر در قرآن

مطالب مرتبط :
  1. کتاب «جلال حکمت و عرفان» منتشر شد/ یادنامه استاد علامه سیدجلال‌الدین آشتیانی
  2. سیاست و فلسفه سیاسی جایگاه مستقلی در حکمت متعالیه دارد/سیاست هم حکمت نظری و هم حکمت عملی است
  3. حکمت متعالیه مجموعه تفکرات اشراقی، مشائی و باورهای شیعی است
  4. دوره آموزشی – پژوهشی حکمت متعالیه برگزار می شود
  5. آیت الله سیستانی مخالفتی با تدریس فلسفه ندارند بلکه به شیوه تدریس نقد دارند

پارک علم و فناوری قم

zohur