۱۰ خرداد ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، در ابتدا برای دانستن اهمیت دوران جوانی به حدیثی از امام علی (ع) اشاره می کنیم که می فرمایند: “ذهن جوان مانند زمین حاصل خیز است که هر چه در آن بکارند رشد خواهد کرد”.


جوانان سرمایه هاى بزرگ جامعه هستند و از این رو دوستان و دشمنان زیادی دارند. نقش فروان جوانان در تمدن سازى و حفظ هویت ملى مقامات و مسئولان هر کشوری را وا می دارد که به آنها توجه خاصی داشته باشند و درصدد پاسخگویى به خواسته ها و نیازهاى آنان بر آیند و در مقابل، دشمنان سعى مى کنند با بهره گیرى از راهکارها و روش هاى متعدد نسل جوان جامعه را نابود نمایند.


دین اسلام، به آسیب هاى فکرى جوانان اشاره کرده و راههاى آفت زدایى آن را نیز بیان کرده است. از یک سو به جوانان توصیه مى کند به تعلیم و تربیت پراخته، تحت تأثیر القاى شبهه هاى دشمن قرار نگرفته و باورهاى دینى را تقویت کنند و از سوى دیگر با معرفى الگوهاى جوان، به فرهنگ سازى مى پردازد.


وظیفه والدین و حکومت نیز آن است که جوانان را در آسیب زدایى یارى نمایند. اسلام همچنین جوانان را به بصیرت فراخوانده تا در تشخیص حق و باطل دچار مشکل نشوند و در موقعیت حساس سیاسی راه درست را انتخاب کنند.


متأسفانه جوانان ممکن است در اثر برخى عوامل به ناهنجارى ها و آفات اخلاقى نیز گرفتار شود، از این رو در اسلام سفارش شده که جوانان به پرورش و تقویت تقوا و ایمان بپردازند. آسیب هاى اجتماعى جوانان نیز فراوان است که بحران هویت، اعتیاد، و بی بند و باری از جمله آسیب هاى شایع است.


یکی از متغییرهایی که می تواند ذهن جوانان را منحرف کند تبلیغات سوء دشمنان است که متاسفانه این امر در جامعه امروز ما اثرات زیادی دارد. به همین دلیل باید برای مقابله با اثرات تبلبغات دشمن بدنبال راهکار بود که از جمله می شود به موارد زیر اشاره کرد:


– تقویت بنیه دین و باورهای اعتقادی در جوانان از طریق مراکز آموزش و رسانه های جمعی و برنامه های همگانی


– اطلاع رسانی صحیح و به موقع به جوانان در مورد مسائل جاری کشور


– شناختن نیازهای جوانان و شناخت زبان ارتباطی جوانان


– حضور موثر جوانان در مسئولیت های اجتماعی


– الگو سازی برای جوانان از جوانان صدر اسلام و جوانان دوران دفاع مقدس


– مقابله جدی با زمینه های جذب توسط دشمن


دشمن می خواهد با تبلیغات خود، ولنگاری و بی بندوباری را ترویج دهد و جوانان را سرگرم مسائل غیر اصلی و حاشیه ای بکند و با سوء استفاده از هیجانات دوران جوانی و پاشیدن بذر فساد و ابتذال در بین جوانان سرمایه جامعه را از بین ببرد. در مقابله با این گونه تهدیدات باید بسترهایی فراهم شود که زمینه های رشد، آگاهی و تکامل جوانان فراهم گردد، مشکلات شغلی و ازدواج جوانان حل و فصل گردد، شناخت نیازهای جوانان در اولویت قرار بگیرد و از بین بردن زمینه های فساد و تباهی برای جوانان باید جز برنامه های همیشکی دولت و نظام باشد.

مطالب مرتبط :
  1. جلد دوم «آسیب شناسی جریانهای تفسیری» منتشر شد
  2. کتاب «اسلام‌هراسی در غرب» در خبرگزاری مهر رونمایی می شود
  3. برگزاری سی امین دوره مسابقات بین المللی قرآن/ بزرگترین رویداد فرهنگی جهان اسلام با حضور ۷۵ کشور
  4. لغو مراسم رونمایی کتاب «اسلام‌هراسی در غرب»
  5. آسیب های پنهان کاری در خانواده/ چرا باید شفاف زندگی کنیم

پارک علم و فناوری قم

zohur