۵ خرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حجت‎الاسلام محمدحسین مختاری با اعلام این خبر گفت: تقریب به عنوان یکی از مهمترین معارف اسلامی و یکی از سفارشات اکید ائمه اطهار و مراجع و رهبر انقلاب است. اساس کار تقریب در عالم واقع، کار در حوزه پژوهش است و اگر مطالعات پژوهشی و تطبیقی در علوم مختلف انجام شود، می‌توانیم به زودی به این مرتبه دست یابیم و بیشتر در این زمینه موفق باشیم.


رئیس پژوهشگاه تقریب مذاهب اظهار کرد: یکی از مهمترین منابع پژوهشی، پایان نامه‎ها و رسالات حوزوی و دانشگاهی است که با تکمیل به شکل کتاب منتشر خواهد شد.به منظور توسعه این فعالیت‎ها و همچنین افزایش تلاش علمی در حوزه و دانشگاه در زمینه رساله نویسی در حوزه تقریب همایش تجلیل از پایان‎نامه‎های حوزوی برگزار می‌شود که تا کنون ۱۵۰ رساله دانشگاهی و حوزوی به دبیرخانه همایش ارسال شده است.


مختاری اظهار کرد: این همایش روز هشتم خرداد ماه در مدرسه عالی امام خمینی(ره) و با حضور آیت‌الله‎ نوری همدانی و دبیرکل مجمع تقریب مذاهب آیت الله اراکی و برخی از علمای اهل سنت برگزار می‌شود. در این همایش با تجلیل از پایان‎نامه‎های برتر طلاب و دانشجویان کشور که در زمینه‎های مختلف و پس از فراخوان سه ماهه این مجمع انجام شد، دبیرکل مجمع نیز با اشاره به بایسته‎های تقریبی در حوزه علمی کشور به مباحثی در این خصوص اشاره خواهد کرد.


وی افزود: یکی از دیگر از اهداف این همایش که قرار است به شکل بین‎المللی نیز برگزار شود تشویق و همچنین تربیت طلاب و دانشجویانی است که قرار است اساتید آینده کشور باشند؛ چون نگاه تقریبی آنها کمک زیادی به پرورش شاگردان و فضاسازی علمی برای مردم دارد. برگزاری نمایشگاه تخصصی آثار علمی و همچنین رونمایی از آثار علمی و کتب پژوهشگاه در زمینه تقریب مذاهب از دیگر برنامه‎های این نشست خواهد بود.


مختاری خاطرنشان کرد: از جمله این کتب می‎توان به موسوعه علم اصول و همچنین چندین اثر فقهی و تفسیری و کلامی اشاره کرد که این کتاب همگی با روش مقارن و مقایسه‎ای به دسته بندی علمی دست زده‎اند.

 یکی از برنامه‎های این مجمع حمایت از پایان نامه‎هایی است که در حوزه تقریب نگاشته می‎شود وعلاقه‌مندان حوزوی و دانشگاهی که تمایل دارند در بخش تقریب دست به انتشار مقالات بزنند، می‎توانند از این ظرفیت استفاده کنند.


رئیس پژوهشگاه تقریب مذاهب تصریح کرد: این پژوهشگاه دارای یک منبع عظیم کتب تقریبی است که می‎تواند این گروه از پژوهشگران را یاری کند؛ ما معتقدیم با توجه به ظرفیت عظیمی که در توده جهان اسلام وجود دارد، اندیشه‎های افراطی به حاشیه خواهند رفت ولی این امر با تلاش بسیار علما و قشر فرهیخته مسلمان محقق می‌شود.

مطالب مرتبط :
  1. امضای تفاهمنامه همکاری مجمع جهانی تقریب مذاهب با شورای عالی مناطق آزاد
  2. بیانیه مجمع جهانی تقریب مذاهب درباره کشتار مسلمانان در آفریقای مرکزی
  3. برپایی هفتمین کنفرانس تقریب مذاهب اسلامی در لندن/ واکنش به ثبت نام سیدجمال الدین اسدآبادی به « افغانی» در یونسکو
  4. حج بهترین فرصت تقریب مذاهب در جهان اسلام/ حاجیان با رفتارشان شیعه را به جهان معرفی کنند
  5. برگزاری همایشی در فقه مقارن/ دانشگاه مذاهب میدان تعامل بین مذاهب اسلامی است

پارک علم و فناوری قم

zohur