۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش خبرنگار مهر، مراسم اختتامیه «پنجمین جشنواره کتاب دین و پژوهش‌های برتر» با هدف تقدیر از مؤلفان، پژوهشگران، ناشران و فعالان عرصه فرهنگ دین عصر امروز دوشنبه ۲۸ اردیبهشت در سالن حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد.


حجت الاسلام سیدجواد موسوی هوایی معاون پژوهشی و آموزشی سازمان تبلیغات اسلامی و دبیر این جشنواره طی سخنانی گفت: تدوین منظومه فکری مقام معظم رهبری نسبت به کتاب، اهمیت کتاب و سازمان تبلیغات اسلامی و نیز اهداف و ظرفیتهای کتاب دین به عنوان سه موضوع مورد نظر ما در برگزاری این جشنواره به شمار می رود.


وی آثار برگزیده در جشنواره کتاب دین را در بحث کرسی‌های آزاداندیشی و نظریه پردازی بسیار مؤثر خواند و گفت: یکی از مسائل مهم تولید علم دینی است که در تولید علوم انسانی اسلامی بسیار مورد نیاز است لذا این جشنواره به شدت دنبال این موضوع است و یکی از معیارهای انتخاب آثار نیز همین مسئله بوده است.


معاون پژوهشی و آموزشی سازمان تبلیغات اسلامی افزود: پاسخ به شبهات نسبت به اسلام و مذهب شیعه و انقلاب و نیز حرکت به سوی احیای تمدن اسلامی از جمله مسائلی است که در ارزیابی آثار مورد توجه بوده است. آثار برگزیده جشنواره کتاب دین قطعا می تواند جزو کتابهای درسی حوزه و دانشگاه و آموزشگاههای علمی وابسته به حوزه باشد چراکه این آثار از لحاظ علمی در جایگاه شایسته ای قرار دارند.


موسوی هوایی در ادامه به ارائه گزارشی از روند بررسی آثار ارسالی به دبیرخانه پنجمین جشنواره کتاب دین پرداخت و گفت: پس از اتمام مهلت ارسال آثار در دیماه ۹۲، ۴ هزار و ۵۲۱ اثر به دبیرخانه ارسال گردید و طی دعوتی که از حدود ۶۲ نفر از اساتید برجسته علوم انسانی اسلامی برای عضویت در گروههای ارزیابی صورت گرفت، این عزیزان طی ۶ ماه و با تشکیل ۲۵ جلسه به بررسی آثار پرداختند که نتیجه بررسی های چند ماهه منجر به انتخاب ۱۳ اثر برتر و شایسته تقدیر، گردید.


وی افزود: در حوزه علوم قرآن و حدیث ۷۵۰ اثر به دست ما رسید که یک اثر برتر و ۲ اثر شایسته تقدیر شدند. در حوزه فقه و حقوق اسلامی از ۳۷۰ اثر ارسالی، یک اثر برتر و یک اثر شایسته تقدیر شدند و در حوزه فلسفه و کلام و عرفان و اخلاق اسلامی ۱۰۰۶ اثر ارسالی داشتیم که یک اثر شایسته تقدیر شناخته شد. در حوزه تاریخ و فرهنگ و تمدن اسلامی ۶۰۰ اثر به دست ما رسید که در نهایت یک اثر برتر و یک شایسته تقدیر انتخاب شد.


دبیر پنجمین جشنواره کتاب دین و پژوهشهای برتر اعلام کرد: در حوزه دین و علوم انسانی مرتبط از ۷۶۵ اثر ارسالی، یک اثر برتر و یک اثر شایسته تقدیر انتخاب شد و در حوزه ادبیات داستانی و رمان ۳۱۰ اثر به دست ما رسید که در نهایت دو اثر شایسته تقدیر اعلام شد و در حوزه کودک و نوجوان ۷۲۰ اثر ارسال شد که یک اثر شایسته تقدیر انتخاب شد.


به گزارش مهر؛ در پایان این مراسم از ۱۳ برگزیده این جشنواره با اهدای لوح تقدیر و جوایز نقدی تقدیر شد. بر اساس این گزارش به صاحبان آثار برتر ۱۰ میلیون تومان و به آثار شایسته تقدیر ۵ میلیون تومان اعطا خواهد شد.


اسامی برگزیدگان به شرح ذیل است:


در حوزه فقه و حقوق اسلامی: حجت الاسلام والمسلمین علی محمدی خراسانی با اثر«کوثر فقه(شرح تحریرالوسیله)» و حجت الاسلام والمسلمین رضا حق پناه نویسنده کتاب« قرآن و دانش اصول»؛


در حوزه دین و علوم انسانی مرتبط: عبدالوهاب فراتی صاحب کتاب «روحانیت و تجدد»، حجت الاسلام والمسلمین داوود فیرحی صاحب اثر«دین و دولت در عصر مدرن»؛


در حوزه علوم قرآن و حدیث: «مجموعه ۵ جلدی اصول کافی» از حسین استادولی و «مجموعه ۳ جلدی مسند نهج البلاغه» از حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدحسین حسینی جلالی و همچنین کتاب «مباحث سیاسی بحارالانوار» اثر حجت الاسلام والمسلمین ابوالفضل سلطان محمدی؛


در حوزه کلام، فلسفه، عرفان و اخلاق اسلامی: کتاب «درباره پیامبر اعظم(ص)» اثر حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن قدردان قراملکی؛


در حوزه تاریخ و تمدن اسلامی: کتاب «تاریخ قیام و مقتل جامع سیدالشهدا(ع)» اثر حجت الاسلام والمسلمین مهدی پیشوایی و کتاب «تشیع در تاریخ» اثر دکتر سید احمدرضا خضری؛


در حوزه ادبیات داستانی و رمان: ابراهیم حسن بیگی با اثر «قدیس» و مجید پورولی کلشتری با اثر «اقیانوس مشرق»؛


در حوزه کودک و نوجوان: سعید روح افزا با اثر «میان ما و خدا».

مطالب مرتبط :
  1. برگزاری پنجمین جشنواره کتاب دین و پژوهشهای برتر/ بررسی ۴۵۲۱ اثر
  2. برگزاری اختتامیه جشنواره ملکوت/ این جشنواره دریچه ای به آستانه عظیم تری باز می کند
  3. پنجمین جشنواره کتاب دین و پژوهش‌های برتر امروز برگزار می شود
  4. هفتمین جشنواره بین المللی فارابی با حضور رئیس جمهور برگزار می‌شود
  5. آخرین مهلت ارسال آثار به جشنواره قرآن دانشگاه علمی کاربردی اعلام شد

پارک علم و فناوری قم

zohur