۱۳ مهر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، ولی یاراحمدی در نشست هماهنگی سی و ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در سازمان اوقاف با بیان اینکه ۳۵ دوره از مسابقات سراسری قرآن پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون برگزار شده است، اظهارکرد: مسابقات قرآن کریم به عنوان یک نهال پرثمر دینی با عنایت ها و حمایت های مقام معظم رهبری (مدظله العالی) رشد کرده و امروز به عنوان بزرگترین رویداد قرآنی کشور محسوب می شود.


وی مسابقات کشوری قرآن را قدیمی ترین و پرثمرترین رویداد فرهنگی کشور نامید و افزود: این مسابقات در طول سالیان با فراز و نشیب های فراوان همراه بوده اما همواره در طول حیاتش مسیری روبه رشد را پیموده است که ناشی از همت و تلاش تمام مسئولان کشوری و استانی است.


یاراحمدی برگزاری مسابقات قرآن را ماموریت محوله از سوی نظام به سازمان اوقاف و امور خیریه برشمرد و گفت: سازمان اوقاف متولی برگزاری این مسابقات است اما در مجموع یک فعالیت قرآنی برای نظام اسلامی ایران محسوب می شود و از دیدگاه صاحب نظران، سازمان اوقاف و امور خیریه متولی شایسته ای بوده است و در چند سال اخیر با حمایت ها و پیگیری های حجت الاسلام و المسلمین محمدی ، نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان از لحاظ کمی و کیفی رشد بسیار خوبی داشته است.


رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه در سال ۸۸ ، ۵۰ هزار نفر در مسابقات قرآنی حضور پیدا کردند اما در سال ۹۱ این رقم به بیش از ۹۰۰ هزار نفر رسید ، تصریح کرد: با توجه به بازخورد های در یافت شده ، بحمد الله مسابقات و برنامه های قرآنی با اقبال مردم کشور روبرو شده است.


وی اضافه کرد: سی و دومین دوره مسابقات سراسری در استان لرستان، سی و سومین دوره در یزد ، سی و چهارمین دوره در هرمزگان و سی و پنجمین دوره در مازندران برگزار شد که نمی توان از لحاظ کمی و کیفی، تمایزی میان میزبانی مطلوب هرکدام از این استان ها قائل بود و حضور مردم در جریان مسابقات، برگزاری محافل قرآنی در حاشیه برگزاری مسابقات در استان میزبان و نمایشگاه های جنبی در هر دوره با کیفیت بالایی برگزار شده است.


یار احمدی اضافه کرد: نفرات برتر مسابقات استانی و شهرستانی در رشته های حفظ، ترتیل و قرائت در مرحله کشوری با حضور اساتید و داوران برتر کشور با یکدیگر به رقابت می پردازند.


رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با اعلام اینکه مسابقات در سال های اخیر، بعد آموزشی هم پیدا کرده است ، ادامه داد: کارگاه های آموزشی برای شرکت کنندگان و عامه مردم در حاشیه مسابقات با حضور جامعه قرآنی برگزار می شود که جلوه ی خوبی پیدا کرده است.


وی با بیان اینکه خبر برگزاری مسابقات سراسری قرآن در سال های اخیر به تیتر یک رسانه های داخلی مبدل می شود ، افزود: برگزاری مسابقات سراسری قرآن در هراستان، موجب فعال شدن و به کارگیری ظرفیت فرهنگی استان میزبان می شود و به گنجینه قرآنی و فرهنگی عظیمی برای آن استان تبدیل می شود.


یاراحمدی در پایان با اعلام اینکه ستاد اجرایی مسابقات در استان میزبان و ستاد عالی برگزاری نیز به ریاست استاندار و دبیری مدیرکل اوقاف استان میزبان، تشکیل می شود ، خاطرنشان کرد: ستاد راهبری ، هدایت و نظارت بر مسابقات نیز در مرکز تشکیل می شود تا با جمع آوری و ارائه تجربیات گذشته، نقش یک دبیرخانه راهبردی را ایفا کند و ظرفیت های ملی را برای مسابقات پای کار بیاورد.

 

مطالب مرتبط :
  1. نماینده ایران مقام اول مسابقات بین‌المللی قرآن تونس را کسب کرد
  2. مراسم اختتامیه سی امین دوره مسابقات بین المللی قرآن برگزار می شود
  3. اعزام قاریان به حج ۹۲ / برگزاری آزمون حج از ۸ تا ۱۰ تیرماه
  4. برگزاری سی امین دوره مسابقات بین المللی قرآن/ بزرگترین رویداد فرهنگی جهان اسلام با حضور ۷۵ کشور
  5. زمانبندی برگزاری سی و ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم اعلام شد

پارک علم و فناوری قم

zohur