۲۳ تیر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، مجموعه‌ی سه جلدی «حقوق شخصیه شیعه» که توسط سید علی رضا نقوی، دانشمند شیعه‌ی پاکستانی تدوین شده است، به بازار اندیشه عرضه شد.


این کتاب حاصل بیش از ۳۵ سال تبتع، تنظیم و تدریس دکتر سیدعلیرضا نقوی، پژوهشگر ۸۱ ساله است و فتاوای فقهای شیعه از شیخ مفید (ره) تا حضرت امام خمینی (ره) را در بر می‌گیرد که بر اساس گزاره‌های حقوقی تدوین شده است.


نقوی که پیش از این ۲۵ سال مسئولیت مرکز تحقیقات اسلامی دانشگاه بین‌الملل اسلامی اسلام‌آباد را به عهده داشت و در سال ۱۹۹۳ بازنشست شده است، با تدوین این مجموعه، احتمالاً نخستین کسی است که کتاب مرجع جامع‌الاطراف با موضوع فتاوای شیعی را به زبان انگلیسی ارائه کرده است.


پیش از این و در بهار ۱۳۹۱ جلد نخست این مجموعه توسط دانشگاه بین‌الملل اسلامی اسلام‌آباد به چاپ رسید که متأسفانه به خاطر سلطه‌ی تفکر خشک وهابی تألیف باقی مجلدات بر زمین مانده بود؛ اما با حمایت مجمع جهانی اهل بیت (ع) تهران و برخی خیران پاکستانی، ۲ جلد بعدی نیز منتشر شد.


هر یک از این مجلدات شامل حدود ۷۵۰ صفحه است. جلدهای اول تا سوم به موضوعات ازدواج، طلاق و ارث اختصاص دارد. چهارمین و آخرین جلد از این کتاب نیز به زودی منتشر خواهد شد.


تألیفات دکتر سید علی رضا نقوی تا کنون ۲ بار در ایران به عنوان کتاب برگزیده شناخته شده‌اند. بار نخست در سال ۱۳۴۶ برای پایان‌نامه‌ی دکتری با عنوان تذکره‌نویسی فارسی در شبه قاره که جایزه‌ی سلطنتی را نویسنده به دنبال داشت. و بار دوم نیز در سال ۱۳۹۱ برای تدوین فرهنگ جامع فارسی ـ اردو ـ انگلیسی که جایزه‌ی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران را برای علی رضل نقوی، به دنبال داشت.


همچنین ترجمه‌ی انگلیسی «تحریر الوسیله» نیز از همین نگارنده است که توسط مؤسسه‌ی تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی (ره) انتشار یافته است.


اجرای برنامه قرآنی توسط گروه تواشیح “سلام” در تایلند


در شب میلاد امام حسن مجتبی(ع) گروه تواشیح “سلام” اعزامی از کشورمان در حسینیه باقرالعلوم(ع) تایلند به اجرای برنامه های قرآنی پرداختند.


همزمان با شب فرخنده میلاد سراسر نور سبط اکبر نبی مکرم اسلام و کریم اهل بیت(ع) و سومین آفتاب آسمان ولایت و امامت حضرت امام حسن مجتبی(ع)، گروه تواشیح “سلام” که توسط مرکز بین المللی تبلیغ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ماه مبارک رمضان به تایلند سفر کرده اند، به تلاوت نغمه های قرآنی و اجرای تواشیح پرداختند.


در ابتدای این مراسم آیاتی چند از کلام الله مجید توسط سید روح الله قوامیان سرپرست گروه اعزامی “سلام” قرائت شد.


در ادامه به مدت ۴۰ دقیقه گروه تواشیح “سلام” به تواشیح خوانی پرداختند و در ادامه توسط رایزن فرهنگی کشورمان به دو تن از برندگانی که پاسخ صحیح به سئوالات شفاهی مسابقه قرآنی طرح شده توسط گروه “سلام” داده بودند، جوایزی اهداء شد.


برنامه‌های قرآنی در حرم علوی برگزار می‌شود


برنامه‌های متنوع قرآنی در بارگاه ملکوتی امیرالمؤمنین علی (ع) به همت رایزنی فرهنگی ایران در عراق با حضور علاقمندان به خاندان عصمت و طهارت (ع) برگزار می‌شود.


با تلاش و هماهنگی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق، هیأت قرآنی اعزامی از مرکز بین‌المللی تبلیغ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در ایام ماه مبارک رمضان برنامه‌های متنوع قرآنی در بارگاه ملکوتی مولی‌الموحدین امیر‌المومنین (ع) و دیگر اماکن مختلف نجف اشرف برگزار می‌کند.


از جمله‌ی این برنامه‌ها می‌توان به قرائت قرآن کریم در حرم علوی و در جمع صدها زائر مشتاق، اجرای قرائت قرآن در شبکه‌های ماهواره‌ای عراق به طور مستقیم، برنامه‌ی قرآنی در مسجد شریف کوفه و … اشاره کرد.


شایان ذکر است که این برنامه‌ها با استقبال خوب زائرین و مجاورین حرم شریف علوی مواجه شده است.

مطالب مرتبط :
  1. عرضه کتابخانه گویا ویژه نابینایان در نمایشگاه قرآن/ کتاب «تجلی قرآن در نیایش معصومان» رونمایی شد
  2. بررسی حقوق اسلامی در ایران معاصر در کتاب «حقوق اسلامی، معرفت شناسی و تجدد»
  3. ۷۰۰ مقاله از ایران و ۱۵ کشور جهان به همایش بین‌المللی پژوهش‌های قرآنی ارسال شد
  4. امکان یا امتناع کارآمدی حقوق مبتنی بر مذهب در جهان معاصر بررسی شد/چند گونه سنت حقوقی در جهان وجود دارد؟
  5. «در باب منابع حقوق اسلامی و اعمال آن» منتشر شد/ حقوق اسلامی ریشه در کتاب و سنت دارد یا حاصل تلاش فقهاست

پارک علم و فناوری قم

zohur