۱۷ تیر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، اسلام ظریف‌اف، عضو مرکز مطالعات اسلامی آکادمی علوم تاتارستان، در این نشست تخصصی، درباره‌ی جایگاه قرآن کریم در جامعه‌ مسلمانان روسیه به ایراد سخنرانی پرداخت.


وی ضمن اشاره به جمعیت ۲۰ میلیونی مسلمانان روسیه با مرکزیت جمهوری تاتارستان، اظهار کرد: شروع پژوهش‌های قرآنی در روسیه را می‌توان از اوایل قرن ۱۸ میلادی دانست که با چاپ قرآن در سال ۱۷۱۶ آغاز شد و پس از آن ترجمه و تفسیر قرآن کریم گسترش یافت.


ظریف‌اف گفت: خوشبختانه امروزه شاهد شتاب گرفتن حرکت ترجمه و تفسیر قرآن کریم و افزایش مفسرین در جامعه‌ روسی هستیم. همچنین ما خواهان انجام فعالیتهای مشترک قرآنی با جمهوری اسلامی ایران به ویژه در زمینه‌ چاپ و انتشار کتب تفسیری به زبان روسی هستیم.


ظریف‌اف که خطیب و امام مسجد جامع مسکو نیز هست، با اشاره به حمایت قابل قبول حکومت روسیه از گسترش مدارس اسلامی در این کشور اظهار کرد: اسلام دین اعتدال و تسامح است و حرکت‌های افراطی و خشونت‌طلبی دینی و مذهبی مورد تأیید قرآن نیست.


در ادامه سید حسن عصمتی، دبیر علمی نشستهای تخصصی مهمانان خارجی، با معرفی اسلام ظریف‌اف به حاضرین و معرفی کوتاه روسیه و جامعه‌ی مسلمان این کشور، خواهان هم‌صدایی مسلمانان روسیه با جامعهی مسلمان ایرانی در تحقق طرح بین‌المللی جهان عاری از خشونت شد.


همچنین قاسمی، کارشناس برجسته‌ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز در سخنانی کوتاه گفت: تاتارستان برای ما ایرانی‌ها، مرکز مسلمانان در روسیه است و مسلمانان تاتار از حرکت‌های افراطی مذهبی دور هستند.


پایان این نشست تخصصی با پاسخ‌دهی اسلام ظریف‌اف به سؤالات مطرح شده از سوی حاضران در نشست همراه بود.


برگزاری این نشست با همکاری مشترک کمیته‌ بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و کمیته‌ علمی بیست‌ودومین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم صورت گرفت.


بیست‌ودومین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم تا ۲۳ تیرماه در باغ موزه دفاع مقدس برپاست.
 

مطالب مرتبط :
  1. درخواست تخصیص بودجه ویژه فعالیت‌های قرآنی/ پنج هزار نفر در مدارس قرآنی مشغول به فعالیت هستند
  2. هشتمین دوره همایش بین‌المللی پژوهش‌های قرآنی برگزار می‌شود
  3. سازمان فعالیت‎های قرآنی دانشگاهیان نشست‌های تخصصی برگزار می‌کند
  4. «دایرةالمعارف روسیه» منتشر می شود
  5. هشتمین همایش بین المللی پژوهش های قرآنی برگزار می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur