۱۶ دی ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، آیت‌الله سیدمصطفی محقق داماد عضو فرهنگستان علوم صبح امروز ۱۶ دی ماه در مراسم اهدای جایزه علی محمد کاردان گفت: این مراسم به نام دو شخصیت بزرگ و علمی است که هر دو در یک جهت مشترک قرار دارند و هر دو حکیم و فرزانه هستند.


وی افزود: به طور کلی در قرآن کریم ۱۶ بار واژه حکمت استفاده شده است ولی باید بدانیم معانی آنها یکسان نیست زیرا یک حکمت خاص است که فقط به افراد خاص داده می شود زیرا حکمت خیر کثیر است. همچنین فرق حکمت و فلسفه این است که هر فیلسوفی حکیم نیست ولی هر حکیمی فیلسوف است.


آیت‌الله محقق داماد در ادامه سخنانش اظهار داشت: فیلسوفان غربی به معنای واقعی کلمه فیلسوف هستند ولی مهم این است که جهان را الهی ببینیم که علی محمد کاردان و رضا داوری اردکانی حکیم هستند.


وی با اشاره به اینکه به نظر من تعلیم و تربیت را باید علمی کنیم زیرا مدیریت آموزش و پرورش تنها از طریق دانش به خوبی پیش می رود اما متأسفانه آموزش و پرورش امروز ما به صورت علمی مدیریت نمی شود.


این استاد حقوق دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد: اساتید برجسته ایران از نظر خانوادگی نیز علمی هستند که این نکته بسیار مهمی است و من از استاد اردکانی می خواهم ما را به حال خودمان وا نگذارند و فرهنگستان علوم را اداره و مدیریت کنند.


در ادامه این مراسم محمد کاردان فرزند زنده یاد علی محمد کاردان درباره این مراسم گفت: ناگهان چه زود دیر می شود، من از همه عزیزانی که در این مراسم حضور دارند تشکر و قدردانی می کنم.


وی افزود: اساتید برجسته ایران برای ما ارزشمند هستند زیرا واقعا در راه علم تلاش کردند به عنوان مثال دکتر اردکانی در دوره ابتدایی از روی قابوس نامه دیکته می نوشتند و این بیانگر فهم و هوش سرشار این عزیزان اسن، همچنین اساتید در گذشته ۲۴ ساعت از تهران به یزد می رفتند و در آن زمان رادیو نبود در نتیجه ۲۴ ساعت به علم و دانش فکر می کردند.


همچنین در پایان لوح تندیسهای این مراسم به برگزیدگان با حضور دکتر محمدرضا عارف، دکتر بهرامی احسان، دکتر رضا داوری اردگانی، دکتر اشراقی، همسر دکتر علی محمد کاردان و…. به برگزیدگان اهدا شد که نامهای برگزیدگان به ترتیب رتبه اول مسعود کبیری از دانشگاه تهران، رتبه دوم عذرا شالباف از دانشگاه پیام نور، رتبه سوم زهره رافضی از دانشگاه علامه طباطبایی و رتبه چهار دکتر اکبر فرجی ارمکی از دانشگاه شهید بهشتی است.

مطالب مرتبط :
  1. «داوری» فیلسوفی ژرف اندیش است که همیشه دغدغه علم و فلسفه داشته است
  2. زندگی‌ای که در آن حکمت نباشد زندگی نیست/ بنیاد صدرا حکمت عملی را به اجتماع آورد
  3. علامه طباطبایی فیلسوفی نوصدرایی است/ علامه بزرگترین فیلسوف بعد از ملاصدار است
  4. پیش نشست همایش ملی حکیم طهران برگزار می شود
  5. توسعه علم مقدم بر توسعه اقتصادی است/ مقالات علمی باید در خدمت رشد و پرورش کشور باشد

پارک علم و فناوری قم

zohur