۱ تیر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، مروری خواهیم داشت بر بخشهای این مجله:


جهان اسلام


بنیان متوحش داعش(تحلیلی بر ابعاد درگیری‎‎های اخیر در عراق) عنوان پرونده گروه جهان اسلام است. در شرایطی که سوریه بعد از گذشت بیش از سه سال از آغاز بحران، شاهد برگزاری یک انتخابات با شکوه بود و همه چیز از ناکامی گروه‎‎های تروریستی در این کشور حکایت میکرد، به یکباره هجوم همه جانبه نیروهای داعش به مناطق مختلف عراق، تیتر یک رسانه‎‎های خبری جهان شد. تحلیلگران معتقدند عدم توفیق گروه‎‎های تروریستی در سوریه سبب شده تا با بازکردن جبههای جدید، اینبار اهداف خود را در عراق پیگیری کنند. در صفحات پیشرو به بررسی ابعاد بحران اخیر عراق پرداخته می شود.


وحشت غرب از هلال خصیب(پشتوانه‎‎های فکری جریان حکومت اسلامی عراق و شام)، اعرابیهای مدرن(دولت اسلامی شام و عراق یا دولت ارهابی)،دیالکتیک سیاست و امنیت(فضای سیاسی عراق پس از انتخابات و تاثیر آن بر اتفاقات اخیر)، راهبرد شیعه در مقابله با تکفیریها در گفتوگو با دکتر عبدالوهاب فراتی،بررسی حال و آینده درگیریها در عراق در گفتوگو با دکتر حسین حکیم، فرمان گروه وحشت در دستان عربستان(تحلیلی بر ابعاد حضور داعش در عراق) نوشته حسن هانیزاده، پایه‎‎های فکری گروه داعش در گفتوگو با یعقوب توکلی، پروژه غرب برای اسلام در گفتوگو با سیدمهدی علیزاده موسوی،نگاه رژیم صهیونیستی به گروه داعش و تحولات اخیر عراق، تفاوت داعش با دیگر گروه‎‎های تروریستی در گفتوگو با مهدی فرمانیان آرانی، تشابه فراوانی بین داعش و خوارج دیده میشود، موطلاییها  زیر پرچم سیاه(حضور اروپاییها در بین تروریستهای سلفی)، داعیه داعش در عراق و سوریه(نگاهی به گذشته و حال دولت اسلامی عراق و شام)، بررسی اهداف گروه داعش و حامیان آن در عراق در گفتوگو با امیر موسوی ازجمله یادداشتها و گفتگوهای این بخش است.


مجله خبری


پرتو تشیع و نقابهای آمریکایی(واقعیت‎‎های تلخ در جهان اسلام و فرصت‎‎های پیش روی انقلاب اسلامی) عنوان سرمقاله دکتر زاکانی است. پس از آن مجله خبری آمده است که این هفته به موضوعات مختلفی پرداخته است که از آن جمله می توان به  تجارب ملی در خدمت شورای روابط خارجی(شورایی که در آینده از آن بیشتر خواهیم شنید)، روزتان شب نمیشود؟ در مورد یادداشتی از محمد مطهری، کدام دلبستگی شما را به این مواضع کشانده؟ در مورد مطلبی از حسین شریعتمداری،  بازگشت مرد محبوب آلمانیها ، کارلوس پاسکوال متخصص تحریم، دلیل پیروزی روحانی و نظرسنجی اسرائیلی، آزادی با گربهها زیباتر میشود!، چشمانداز دولت روحانی، چرا اصلاحطلبان میگویند روحانی گفتمان ندارد؟، بررسی دلایل توجه جهانی به مرقد زینب کبری(س)، ۱۰  سال اقتصاد، خودرو گران شد یا ارزان؟، دعوای زرگری خودروسازان و شورای رقابت، دود سفید بالای سر بنیاد ادبیات داستانی(حاشیه‎‎هایی بر انتخاب مدیرعامل جدید بنیاد ادبیات داستانی)، اعترافات آلاحمد۴۵  سال پس از مرگش(چهار دفترچه یادداشتروزانه جلال آلاحمد پیدا شد)، فیلمی که از رویش‎‎های انقلاب است(عوامل شیار ۱۴۳ به دیدار رهبر انقلاب رفتند) چرا رفتید؟(پرسشی بیپاسخ درباره سفر پرابهام هنرمندان به برزیل)، ضربهای که هالیوود به آمریکا زد!، نامه تهیهکننده فهرست شیندلر برای تبلیغ مستند «آمریکا» جهان از دریچه کاریکاتور، جهان از دریچه عکس، مثبت و منفی و … اشاره کرد. 


باشگاه اهل قلم


در بخش باشگاه اهل قلم مطالبی مانند نسخه نوین مردمسالاری(آرای مردم در اندیشه امام(ره) از منظر رهبر انقلاب) نوشته  دکتر محسن اسماعیلی، اصالت فاعل شناسا،بررسی نحوه گذار جوامع به پست مدرنیسم از دکتر عبدالحسین خسروپناه، فرصت محمود تزاور(صد نامه نوشتیم و جوابی ننوشتی) به قلم جواد محدثی، ولایت مطلقه یا مقیده(ولایت فقیه از نگاه امام خمینی و آیت الله خوئی) به قلم دکتر احمد جهان بزرگی، موسی کجاست  وآن ید بیضایی(توحید ربوبی برای زندگی توحیدی) به قلم سیدمحمد روحانی منتشر شده است. ترجمه


در بخش باشگاه ترجمــــه مقالاتی مانند داعش خوبِ سوریه، داعش بدِ عراق(بحران عراق و خطر جنگ منطقه ای) نوشته بیل ون اوکن و ترجمه پرناز طالبی؛ هزینه های تصمیم اشتباه (تبعات بزرگترین و هزینه برترین جنگ تاریخ آمریکا) نوشته پاول پیلار و ترجمه فاطمه غلامی؛ مالکی، اوباما و تروریستها(پایگاه‎‎های جدید خشونت در عراق) با ترجمه پرناز طالبی؛ شکوفایی القاعده لیبی!(بسترهای گسترش تروریسم در شمال آفریقا) به قلم توفیق المدینی و ترجمه حسین کشوری، قمار ترکیه روی داعش(راهبرد تازه ترکیه در عراق) نوشته محمد نورالدین و ترجمه رضا حسن زاده، برندهها و بازندههای انتخابات مصر(پازل سیاستبازی در سرزمین اهرام) نوشته محمود سالم و ترجمه محمد مظهری از مطالب مهم بخش ترجمه هستند.


هنر


کسوف کسوتها عنوان پرونده گروه هنر به بهانه اکران «متروپل»، «اشباح» و «۵۰ قدم آخر» است. اکران همزمان دو فیلم متروپل ساخته مسعود کیمیایی و اشباح اثر داریوش مهرجویی، یک اتفاق مهم تاریخی در سینمای این سالهاست که متاسفانه هم از سوی مسئولان و مدیران سینمایی و هم توسط همکاران مطبوعاتی ما، به شکل نگرانکنندهای با سکوت مواجه شده است. به همین دلیل در شرایطی عادی، باید همزمانی رونمایی از تازهترین آثار سه کارگردان پیشکسوت سینما حائز اهمیت تلقی شود و بابت سکوت رسانه‎‎ها در قبال آن ابراز نگرانی کرد.


دورهات گذشته مربی!(چند نکته درباره رابطه فیلمسازان بزرگ و هواداران دلسرد)، کاش بیشتر بنویسی استاد! (تأملی درباره نسبت توفیقات ادبی و ناکامی‎‎های سینمایی)، وقتی خلاقیت گم میشود (مروری بر متن و حاشیه «متروپل» ساخته مسعود کیمیایی)، ناکامی در چند قدم آخر!(متن و حاشیه «۵۰ قدم آخر» ساخته کیومرث پوراحمد)، احمد طالبینژاد از دلایل افت کیفی آثار فیلمسازان پیشکسوت میگوید، ممیزی، کهولت سن و حوصلهای که دیگر نیست!( گفتگویی با احمد طالبی نژاد)، مولفه‎‎های تهی روایت‎‎های تکراری( تحلیلی تطبیقی درباره روند فیلمسازی فیلمسازان پیشکسوت سینمای ایران و جهان، عبور از ۶۰ سالگی (آیا افول در فیلمسازی سرنوشت محتوم تمام کارگردانان است؟ از یادداشتها و مصاحبه های مهم این پرونده است.


پنجره مثبت 


این هفته با حسین اسرافیلی گپی زده شده است؛ شاعری از قافله شاعران انقلاب که چارپاره‎‎های حماسی و غزل‎‎های دینیاش را اهل شعر خوب بهخاطر دارند. در صفحه طنز، خرنوشتی دیگر را میخوانید به قلم دکتر اسماعیل امینی. پنجره ماضیه، با روایت‎‎های سجاد نجفی از گذشته دور و نزدیک صفحاتی هستند که بعد از صفحه طنز انتظار شما را میکشند و یک صفحه بعد، با یادداشت‎‎های آزاد خودنویس‎‎های این شماره روبهرو خواهید شد. صبا صادقی، سعید باباوند، علی رجبی و فرشاد مهدیپور، نویسندگانی هستند که شما را مهمان محصول قلمشان کردهاند. در صفحات کتابسرا، یک سبد کتاب برایتان در نظر گرفته شده است که با خواندن آنها میتوانید با شهید محمدعلی رجایی بیشتر آشنا شوید. در این صفحات همچنین اشارهای شده به ماجرای یک جعل تاریخی. در صفحه فرهنگستان به یک نمایشگاه دعوت میشوید و در صفحه گلگشت نیز شعری از مریم جعفری آذرمانی و چند کوتاهنوشته میخوانید. زندگی خوب هم بخش پایانی ضمیمه این هفته است.


یکصد و نود و ششمین شماره هفته‌نامه «پنجره» به مدیرمسئولی دکتر علیرضا زاکانی در ۱۰۰ صفحه و بهای ۵۰۰۰۰ ریال روی پیشخوان کیوسک‌های روزنامه‌‌فروشی قرار گرفت. نسخه الکترونیکی نیز با ۴۰ درصد تخفیف در سایت هفته‌نامه به آدرس panjerehweekly.ir فروخته می‌شود.

مطالب مرتبط :
  1. بررسی شخصیت آکادمیک و غیرآکادمیک ریچارد نلسون فرای در شماره جدید مجله پنجره
  2. "ارتداد در محکمه اجتهاد" در شماره جدید مجله پنجره
  3. عارف سیاستمدار یا فیلسوف شاه افلاطون در شماره ۱۹۸ مجله پنجره/ بررسی فلسفه فوتبال
  4. بررسی گوشه‎ای از میراث تمدن اسلامی به ‎همراه اشاراتی تاریخی در شماره ۱۸۹ مجله پنجره
  5. شماره جدید مجله «نقد ‌و ‌نظر» منتشر شد

پارک علم و فناوری قم

zohur