۱۰ خرداد ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، امروز ۳۱ می (۱۰ اردیبهشت) روز جهانی بدون دخانیات است. اما آنچه درباره تاریخچه مصرف دخانیات باید بدانیم این است که دخانیات یکی از سوغاتهای شوم استعمار است که متاسفانه همه ساله جان میلیونها نفر را در جهان می گیرد و شمار کثیری از انسانها را به انواع معلولیتها و بیماریهای صعب العلاج مبتلا می سازد. سیگار اعتیاد جهانشمولی است که بخشی عظیم از سرمایه های مادی ملت ها را دود هوا می کند و آثار منفی دیگری بر سلامت جسم و جان باقی می گذارد و امروز کمپانی های بزرگ و کارخانه های عظیم و موسسات اداری بسیاری را به تهیه و تدارک و پخش و استعمال و تبلیغات آن مشغول داشته و درآمدهای کلانی را عاید سوداگران دود می کند. تاثیر سیگار در ایجاد بیماری های حنجره، مری، ریه، لوزالمعده، معده و اثنی عشر، برنشیت، سکته قلبی، سرطان ریه، مثانه و غیره باعث شده برخی سیگار کشیدن را “انتحار تدریجی” بنامند.


بومیان قاره آمریکا در دوران باستان استفاده از گیاه تنباکو را کشف کردند. در سال ۱۴۹۲ میلادی کریستف کلمب و همراهانش به جزیره ای در میان آمریکای شمالی و جنوبی رسیدند، دیدند بومی ها برگ های یک گیاه عجیب را به روی آتش ریخته و دود آن را داخل ریه های خود می کنند. کریستف کلمب تصور می کرد چیز جادوئی کشف کرده و هنگام مراجعت به اسپانیا مقداری از برگ ها و دانه های آن گیاه را با خود برد و بدین گونه دود توتون به اروپا راه یافت. مردم اروپا این گیاه را “توباکو” و در ایران “تنباکو” نامیدند.


استعمال توتون را فاتحین اسپانیایی آمریکا از بومیان آن سرزمین آموختند و لفظ سیگار ماخوذ از اسپانیا و اصولا از نام توتون به زبان بومی احتمالا زبان “مالیایی” است. توتون در سال ۱۶۰۵ م. کم و بیش در عثمانی و مصر و هند شناخته شده بود و توسط پرتغالی ها وارد ایران شد. تاریخ ورودش را بعضی ۱۵۹۰ م مطابق با ۹۹۹ هجری نوشته اند. دود در زمان شاه عباس در ایران رواج یافت. این تحفه استعماری با همان نگرش خرافی درمان کردن دردها، تقریبا امروز تمام جوامع روی زمین را مبتلا ساخته و معتادان آن را از نان شب برای خود ضروری تر می دانند!


یکی از آسیب های روبه گسترش سیگار افزایش مصرف آن در میان زنان که مادران جامعه هستند می باشد. زنان سیگاری همچون مردان سیگاری در معرض بیماری های قلبی، عروقی، اختلالات تنفسی و انواع سرطان ها هستند، علاوه بر آن، درصد پوکی استخوان در بین زنان سیگاری بسیار بالاتر است و در دو دهه گذشته، تعداد مبتلایان زن سیگاری به سرطان سینه روند صعودی داشته است و همین امر موجب مرگ زودرس آنان می شود. همین طور تعداد مبتلایان زنان سیگاری به بیماریهای ریوی ۶ برابر شده است.


سیگار کشیدن زنان، خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را در آنان دو برابر می کند و احتمال ابتلا به سرطان ریه را در آنها ۸۰ درصد افزایش می دهد. عوارض جانبی سیگار کشیدن در زنان موجب سقط جنین، یائسگی زودرس، ناباروری و تولد نوزادان کم وزن می شود، همچنین باعث بروز رفتارهای ضد اجتماعی را در فرزندانشان افزایش می دهند.


در حال حاضر، اعتیاد به دخانیات یک مشکل جهانی است. به استناد آمارهای سازمان بهداشت جهانی، سن شروع استعمال دخانیات در دنیا ۱۳ تا ۱۵ سالگی تخمین زده شده است. براساس جدیدترین آمارها این سن در ایران هم به ۱۳ سال رسیده است. دو سوم جمعیت سیگاری ها ، اولین سیگار خود را در ۱۳ سالگی کشیده اند. تبلیغات دخانیات و ایجاد حس کنجکاوی و فشار گروه همسالان، از عوامل مهم شروع مصرف سیگار می باشد و زمانی فرد را به فکر می اندازد و سعی به ترک آن دارند که دیگر معتاد به آن شده اند.


بر اساس تحقیقات انجام شده از هر سه نفر که به طور تفریحی یک پک سیگار می زنند حتما یک نفر آنها سیگاری خواهد شد. اعتیاد به دخانیات در سنین جوانی زمینه استفاده از مواد مخدر را نیز فراهم می سازد. ۹۷ درصد از افراد معتاد ابتدا مصرف خود را با سیگار شروع کرده اند.


 

مطالب مرتبط :
  1. نگاهی به ساختار قوا در ایران/ جایگاه مجلس و روند تصویب قانون
  2. نگاهی کوتاه به زندگی حضرت زینب(س)/ القاب قرة عین مرتضی
  3. تعریف پارک علم و فناوری توسط IASP در سال ۲۰۰۲

پارک علم و فناوری قم

zohur