۲۸ بهمن ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، در این نشست که از سوی مرکز مطالعات فرهنگی ـ اجتماعی و با همکاری اداره همکاریهای علمی پژوهشی برگزار می گردد، دکتر امان الله فصیحی به ارائه بحث پرداخته و  محمدکاظم کریمی دبیری آن را بر عهده خواهد داشت.


نشست علمی «نقد تبیین کارکردی دین» چهار شنبه ۳۰ بهمن ماه از ساعت ۱۰ صبح در سالن کنفرانس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار می شود.

 
کتاب «دین و اخلاق» منتشر شد


کتاب «دین و اخلاق (بررسی گونه های وابستگی اخلاق به دین)» از سوی گروه فلسفه اخلاقِ پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی به چاپ رسید.


ربط و نسبت دین و اخلاق دیرزمانی است که ذهن و ضمیر اندیشمندان را به خود مشغول کرده است. درست است که در ادیان آموزه‌های اخلاقی بسیاری وجود دارد، ولی آیا اخلاق به لحاظ عقلی و منطقی وابسته به دین است؟ آیا اخلاقِ بدون دین، چه به لحاظ نظری و چه به لحاظ عملی، می‌توان داشت؟


در مقام پاسخ به چنین پرسش‌هایی چهارگونه رابطه و وابستگیِ معناشناختی، وجود‌شناختی، معرفت‌شناختی و روانشناختیِ اخلاق به دین مطرح شده است.


دکتر جواد دانش، عضو هیئت علمی پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی، در کتاب «دین و اخلاق» ضمن گزارش و تحلیل، به بررسی و نقد آرا و انظار متفکران در این زمینه پرداخته است.


شایان ذکر است کتاب «دین و اخلاق (بررسی گونه های وابستگی اخلاق به دین)» در ۳۴۲ صفحه و با قیمت ۱۷ هزار اومان از سوی انتشارات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی وارد بازار کتاب شده است.

 

مطالب مرتبط :
  1. کتاب «دین و اخلاق» منتشر می شود/ چهارگونه رابطه و وابستگی اخلاق به دین
  2. نشست نقد و بررسی کتاب «بایسته‌های اخلاق مهندسی» برگزار می شود
  3. نشست نقد و بررسی «اخلاق در عصر مدرن» برگزار می شود
  4. مقدمه ای بر اخلاق کانتی منتشر شد
  5. نشست نقد و بررسی کتاب «درآمدی به فلسفه‌ زبان» برگزار می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur