۱۱ خرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، کریم ولی یاراحمدی دبیر سی‌ویکمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم در نشست خبری در پاسخ به این سوال که به اعتقاد برخی کارشناسان سطح شرکت کنندگان در این دوره از مسابقات پایین است، اظهار کرد: برگزاری مسابقات در سطح بین‌المللی اهداف متفاوتی با مسابقات کشوری دارد در مسابقات کشوری هدف انتخاب برترین‌های تلاوت قرآن و حافظان است، لذا مراحل مقدماتی از سطح شهرستان تا کشوری برگزار می‌شود و رقابت تخصصی و نزدیکی وجود دارد که در نهایت یک تا چهار سهمیه جهت شرکت در مسابقات کشوری اختصاص داده می‌شود.


وی ادامه داد: بهترین قاریان استانهای کشور به مرحله کشوری مسابقات راه پیدا می‌کنند. بر این اساس مسابقات کشوری با حضور قاریان و حافظان برتر و برجسته برگزار می‌شود و سطح فنی مسابقات بسیار بالاست .


دبیر سی‌ویکمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم با بیان اینکه در مسابقات بین‌المللی علاوه بر برگزرای مسابقات فنی و انتخاب بهترین‌ها اهداف دیگری نیز مد نظر است، گفت: این اهداف مختص یک رویداد بین‌المللی است که برای انتخاب باید با تمامی کشورهای جهان مکاتبه داشته باشیم و از طریق روشهای مختلف انتخاب مطلوبی از میان قاریان و حافظان معرفی شده انجام دهیم.


یاراحمدی ادامه داد: این انتخاب از کانال وزارت خارجه، رایزنی های فرهنگی، معرفی از طرف مراکز قرآنی فعال کشورها یا تأیید توسط چند استاد برجسته و دریافت فایل صوتی معرفی شدگان و بررسی در کمیته فنی مسابقات انجام می‌شود.


وی ادامه داد: در سی‌ویکمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم ۸۱ کشور نمایندگان خود را به ما معرفی کردند و مدارکشان دریافت شد اما برای انتخاب بهتر تعدادی از آنها که از سطح پایین برخوردار بودند رد شدند و در نهایت نمایندگان ۷۱ کشور برای حضور در مسابقات مورد تأیید قرار گرفتند.


یاراحمدی با تأکید بر اینکه با توجه به وضعیت قرآنی کشورها، اینها بهترین‌های موجود در کشورها هستند که به ما معرفی می شوند گفت: هدف ایجاد ارتباط مستمر با مراکز اسلامی و قرآنی در کشورهای مختلف است تا در سالهای آینده منجر به  معرفی  قرا و حافظان بهتری شود، البته طبق بررسی انجام شده مسابقات ایران دارای سطح کیفی بالاتری از  قدیمی‌ترین مسابقات قرآنی در جهان یعنی مالزی است که ۵۵ سال سابقه دارد.


دبیر سی‌ویکمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم تصریح کرد: میزان مشارکت کشورها که نماد توجه قاریان و حافظان از تمامی قاره ها به این مسابقات است نشان از بالا بودن سطح مسابقات ایران دارد بنابر این بعد بین‌المللی این مسابقات با مشارکت بالای ۷۰ کشور یک امتیاز برای ما محسوب می‌شود.


وی اضافه کرد: با اصلاح دعوت و روند انتخاب سطح کیفی مسابقات بین‌المللی قرآن کریم ایران روبه رشد بوده است و در این رابطه هر کس بر مبنای علمی و کارشناسی و مبتنی بر تحلیل آماری نمرات دوره‌های گذشته اظهار نظر کند می‌توان روی آن صحبت کرد. لذا با قرائت چند شرکت کننده نمی‌‌توان ارزیابی درستی درباره سطح مسابقات ارائه داد.


یار احمدی تصریح کرد: حضور نفر اول مسابقات بین‌المللی مالزی در سی‌ویکمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم نشان می‌دهد که این مسابقات در چه سطحی است اما این قاری جوان در دور مقدماتی مسابقات ایران رتبه ۹ کسب کرده و در مرحله نیمه‌نهایی نیز تا شب گذشته رتبه ۹ را داشت.


وی افزود: حضور قاریان خوبی از کشور فیلیپین و مصر در این دوره از مسابقات که در مرحله مقدماتی و نیمه‌نهایی اجرای خوبی داشتند و با امتیاز کمی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند و این نشان از سطح بالای مسابقات است.


دبیر سی‌ویکمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم با بیان اینکه ۳۹ نفر از حافظان در این دوره از مسابقات در مرحله مقدماتی نمره بالای ۹۵ کسب کردند، گفت: توصیه به کارشناسان و اصحاب رسانه  این است که به نقاط مثبت بزرگترین رویداد قرآنی جهان اسلام بپردازند. و البته موارد نقص و ضعف را به مسئولان بگویند. چرا که مسابقات قرآنی ایران از نظر نظم در برگزاری بسیار منظم پیش می‌رود .


یاراحمدی همچنین در پاسخ به این سؤال که با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری برای همکاری دستگاه‌های مختلف در برگزاری هر چه بهتر این مسابقات، عملکرد دستگاه‌ها را در این زمینه چگونه ارزیابی می‌کنید گفت: سعی ما این بوده که اعلام کنیم مسابقات مال جمهوری اسلامی است و سازمان اوقاف مجری و متولی است بنابر این تلاش مان به مشارکت کشیدن نهادهاست، لذا وزارت خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در دعوت از مدعوین همکاری موثری داشته‌اند و در داخل کشور بسیاری از دستگاه‌های قرآنی و اساتید همکاری کرده‌اند. به طوری که در بخش اطلاع رسانی روند روبه رشدی داشتیم.


وی همچنین تأکید کرد: برگزاری این رویداد قرآنی می‌تواند گامی موثر برای اعتلای فرهنگ قرآنی ایران اسلامی به جهانیان معرفی کند و موج ایجاد شده آن می‌تواند مردم را متوجه این مهم کند که مبنای اصلی فرهنگ ما قرآن است. بنابر این بهترین راه برای تحقق شعار سال عمل به فرهنگ قرآنی است.


یاراحمدی در ادامه در پاسخ به این سوال که علت کم رنگ بودن حضور مسئولان به ویژه مسئولان فرهنگی و قرآنی در این دوره از مسابقات و مراسم افتتاحیه چه بوده است گفت: ما از تمامی مسئولان سطوح مختلف نظام، وزرا، نمایندگان مجلس و مدیران میانی کتباً دعوت کردیم و امیدوار بودیم که چنین رویداد مهمی که با حضور ۷۰ کشور مورد استقبال قرار گرفته توسط مسئولان هم به عنوان اولویت در برنامه‌هایشان گنجانده شود. و برای نشان دادن و الگو سازی و افزایش تأثیر این رویداد قرآنی در سال فرهنگ و اقتصاد قدم جدی بردارند.


وی تصریح کرد: حضور یک مسئول در نظام جمهوری اسلامی به ویژه مسئولان فرهنگی در این گونه محافل قرآنی جزو وظایف ذاتیشان است تا هم از وضعیت فرهنگی کشور آگاه شوند و هم از وضعیت فرهنگی جهان مطلع باشند. به ویژه حضور نمایندگان مردم و مسئولان و مدیران مرتبط در بدنه دولت و دستگا‌ه‌های فرهنگی و قرانی بخشی از وظایف ذاتیشان است. به نظر می رسد مقداری دچار اشتباه شده‌ایم. زیرا این ما هستیم که برای بهره‌مند شدن از قرآن به حضور در این مجالس نیازمندیم و قرآن نیازی به حضور ما ندارد.


یاراحمدی با تأکید بر اینکه یکی از بهترین محافل انس با قرآن همین مسابقات بین‌المللی است، گفت: مدت برگزاری این مسابقات ۸ روز و قریب به ۱۰ ساعت در روز است لذا فکر نمی‌کنیم هیچ مسئولی این قدر گرفتاری داشته باشد که نیم ساعت وقت برای حضور در این محفل نداشته باشد. آن هم مسابقاتی که نماد توجه مردم ما در مقابل چشم جهانیان به قرآن و برنامه‌های قرآنی است.


وی در پایان سخنانش از حضور پرشور مردم قرآنی تهران البرز قم و شهرهای حومه تهران در سالن اجلاس سران قدردانی کرد و گفت: اختتامیه این مسابقات با حضور دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ۱۲ خرداد ماه با معرفی نفرات برتر برگزار می‌شود.

مطالب مرتبط :
  1. اردوی آمادگی قاریان و حافظان برای اعزام به مسابقات بین‌المللی برگزار می‌شود
  2. هفتمین اردوی آمادگی قاریان و حافظان جهت اعزام به مسابقات بین‌المللی برگزار می‌شود
  3. مسابقات بین‌المللی قرآن نشان دهنده حرکت نظام بر مبنای آموزه های قرآن است
  4. مراسم اختتامیه سی امین دوره مسابقات بین المللی قرآن برگزار می شود
  5. نماینده ایران مقام اول مسابقات بین‌المللی قرآن تونس را کسب کرد

پارک علم و فناوری قم

zohur