۲۵ شهریور ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، یکی از حساس ترین مراحل زندگی ازدواج است و از پردغدغه ترین مسائل ازدواج و تشکیل خانواده “انتخاب همسر” است. معیارهایی که باید در تشخیص این صلاحیت مورد توجه قرار گیرند داری اهمیت خاصی می باشد و بحث معیارهای انتخاب همسر در اسلام سخت مورد عنایت و توجه قرار گرفته است، زیرا زندگی زناشویی هنگامی مایه آرامش خاطر خواهد بود که میان دو همسر توافق فکری و تناسب روحی و اخلاقی وجود داشته باشد. این هماهنگی وقتی کامل و قابل اعتماد خواهد بود که انتخاب همسر با مطالعه و بررسی صورت گیرد. در این زمینه باید به چند مساله توجه شود:


– ایمان نخستین معیار در انتخاب همسر ؛ جامعه اسلامی یک جامعه ایدئولوژیک است و در هر جامعه ایدئولوژیک، ایمان به ایدئولوژی آن جامعه محور اصلی گردش چرخ زندگی آن جامعه و موتور محرک آن جامعه به سوی هدف هایی است که برای زندگی بشر در نظر گرفته شده است. بنابر این در همه قوانین و نظام های اجتماعی چنین جامعه ای باید به عوامل تقویت یا تضعیف ایمان توجه شود.


– هم کفوی ؛ رسول خدا(ص)می فرماید؛ با کفوها ازدواج کنید و از میان آنها همسر بگیرید و برای نسلی که باید از شما پدید آید بهترین زمینه را برگزینید.در جامعه های طبقاتی امتیازهای ادعایی میان طبقات مختلف از قبیل نظامیان، بازرگانان، سیاستمداران، کارفرمایان و….حکم فرماست. یکی از آثار این امتیاز طلبی ها این است که اعضای یک خانواده، یک صنف یا یک طبقه همواره مقید باشند جز در میان خود ازدواج نکنند یا اگر با افراد خارج از این خانواده ازدواجی پیش آید،حتما از خانواده های سرشناس و معروف باشند.


مثلا پسر یک کارگر حق نداشته باشد با دختر یک بازرگان و یا نظامی ازدواج کند. این شیوه ناپسند در میان خانواده هایی به اصطلاح”اشراف”هنوز هم کم و بیش معمول است. این خانواده ها عملا با ازدواج فرزندانشان با فرزندان خانواده های کم در آمد و محروم که مشاغل به اصطلاح بالا ندارند.سخت مخالفت می کنند. اسلام این گونه امتیاز طلبی را محکوم کرده است. از پیامبر اکرم(ص) نقل شده که فرمود؛ انسانهای با ایمان همتای هم ارج یکدیگرند. خداوند اسلام را آورد تا این کم و کاستی ها را جبران کند و کاری کرد که دیگر کسی ناچیز و کم ارج شمرده نشود. هیچ مسلمانی در معرض کم ارجی و حقارت نیست. بنابراین در جامعه اسلامی نژاد، ملیت، موقعیت خانوادگی و عواملی از این قبیل هرگز نباید مانع ازدواج و همسری دو مسلمانی گردد که خواستار ازدواج با یکدیگرند و صلاحیت ازدواج با یکدیگر را دارند.


– درستی و پاکدامنی؛ همبستگی عقیدتی میان دو همسر، شرط لازم برای ازدواج است ولی شرط کافی نیست و باید به مسائل دیگر نیز به خصوص جنبه های اخلاقی همسر، توجه شود. پیامبر(ص) فرموده اند؛ وقتی خواستگاری نزد شما آمد که دینداری و اخلاق او برایتان رضایت بخش است، به ازدواج با او اقدام کنید اگر نکنید در زمین انحراف و بحرانی بزرگ روی خواهد داد.


-توانایی کافی برای تامین هزینه زندگی؛ مرد مسلمان باید بکوشد وسایل زندگی خود و همسر و فرزندان خود را فراهم کند. بنابراین لازم است قبلا توانایی او بر انجام این مسئولیت محرز شود از امام صادق(ع) روایت شده که فرمود؛ همسر مناسب کسی است که پاکدامن و بر تامین زندگی توانا باشد.


-تناسب فکری دو همسر و هماهنگی میان خواسته های آن دو؛ یکی از عوامل بسیار موثر در موقعیت ازدواج و به دنبال آن سامان یافتن زندگی مشترک دو همسر، تناسب فکری و هماهنگی در خواسته ها و تمنیاتی است که در زندگی دارند. این هماهنگی سبب می شود که میان آنها کمتر اختلاف پیش آید و اگر هم در یک یا چند مورد اختلاف نظر پیدا کنند به آسانی موفق به حل آن شوند. تنها در این صورت است که می توان امید داشت که ازدواج مایه رهایی از رنج تنهایی و منشا سعادت و خیر و برکت گردد و گرنه ازدواجی که با اصطکاک و درگیری دائمی میان دو همسر همراه باشد از عوامل و حشتناک تباهی زندگی ایشان فرزندان و بستگان نزدیک آنهاست.


در نتیجه می توان گفت که همسرانی به زندگی صفا و آرامش می بخشند که مفهوم ازدواج را درک کرده باشند، در عین آن که برای همسر خود شریک زندگی هستند دوستی مهربان و همکاران وفادار باشند و در زمینه های مختلف زندگی تشریک مساعی لازم را داشته باشند از هرگونه تکبر و منت گذاری نسبت به یکدیگر دوری کنند در جلب رضایت خاطر یکدیگر و احترام متقابل به حقوق طرفین کوشا باشند.

مطالب مرتبط :
  1. سه معیاراساسی در ازدواج؛ از اصالت و نجابت تا معیار ایمان
  2. نقش ابراز علاقه درپایداری و شادابی خانواده/ رابطه دوست داشتن همسر با ایمان
  3. کارکرد ازدواج از منظر اسلام/ محبوب ترین نهاد نزد خداوند از دید پیامبر(ص)
  4. ویژگی های همسر ناسازگار؛ از ناهنجاری شخصیتی تا ناتوانی در برقراری ارتباط
  5. آسیبهای ترس از گفتگو با همسر/ ارتباط دائم کلامی رمز پایداری زندگی مشترک است

پارک علم و فناوری قم

zohur