۷ دی ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، جلسه نقد و بررسی کتاب مقدمه ای بر انسان شناسی دین اثر فیونا بُوی با حضور مترجم انسان شناس اثر دکتر مهرداد عربستانی برگزار خواهد شد.


کتاب «مقدمه‌ای بر انسان‌شناسی دین» بحث منشأ و تکامل ایده‌ها و مباحث درون انسان‌شناسی دین و راهی که امروزه انسان‌شناسی دین می‌پیمایند، یعنی علایق و اشتغالات شاغلین را با هم ترکیب می‌کند.


کتاب حاضر در ۱۰ فصل به مباحثی نظیر نظریه‌ها و مناقشه‌ها، بدن به مثابه نماد، محافظت و تغییر مرزها، جنسیت و امر قدسی، دین، فرهنگ و محیط، ‌نظریه مناسک،‌ شمنیزم، جادوگری چشم زخم، زیارت و اسطوره توجه دارد.


کتاب «مقدمه‌ای بر انسان‌شناسی دین» را فیونا بُوی نوشته و مهرداد عربستانی به فارسی برگردانده است. بُوی انسان‌شناس است و حوزه تخصصی او انسان‌شناسی دین،‌ ادیان آفریقا و خویشاوندی محسوب می‌شود. این مؤلف به تازگی مرکز زندگی پس از مرگ را برای مطالعات انسان‌شناختی و مردم‌نگارانه درباره زندگی پس از مرگ، پدیده مدیومی، مسایل مابعدالطبیعی و تجارب دینی تأسیس کرده است.


وی سعی دارد در این مرکز به توسعه مطالعه در این زمینه که همیشه مضامینی چالش‌برانگیز، هم به لحاظ روشی و هم موضوعی، وجود داشته‌اند، بپردازد.


نخستین چاپ از ویراست دوم کتاب «مقدمه‌ای بر انسان‌شناسی دین» با شمارگان ۵۵۰ نسخه در ۴۷۵ صفحه و به قیمت ۲۵۰ هزار ریال شهریورماه امسال از سوی نشر افکار، روانه بازار کتاب شده است.


این نشست یکشنبه ۸ دیماه با حضور شماری از انسان شناسان، جامعه شناسان و فرهنگ پژوهان از ساعت ۴ تا ۶ در خانه موزه دکتر شریعتی برگزار می شود.


خانه موزه دکتر شریعتی در خیابان جمالزاده  شمالی، نرسیده به خیابان فاطمی، کوچه نادر واقع است.

مطالب مرتبط :
  1. تاثیرات خودشناسی در نزد انسان/ شناخت خود مقدمه حل مشکلات است
  2. نشست «مکتب آنال بین جامعه‌شناسی تاریخی و انسان‌شناسی تاریخی» برگزار می‌شود
  3. «روش ­شناختی مطالعات جامعه‌شناسی دین در ایران» بررسی می شود
  4. نشست «انسان شناسی تجربه» در پژوهشگاه علوم انسانی برگزار می شود
  5. انسان شناسی مدرن انسان را فقط قدری پیچیده‌تر از دیگر حیوانات می‌داند/ مارکس انسان را حیوان اقتصادی می داند

پارک علم و فناوری قم

zohur