۱۸ فروردین ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، دکتر جمیله علم الهدی رئیس کمیسیون تعلیم و تربیت دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: با بررسی روند نامگذاری سال‌ها توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی«مدظله العالی» متوجه می‌شویم که این روند یک روند تکاملی و با اهدافی کاملا مشخص و تعریف شده است. در سال ۱۳۹۳، معظم‌له با نگاهی هوشمندانه و دقیق دو جبهه اصلی تهاجم نظام سلطه جهانی را به خوبی تشخیص داده‌اند و به منظور مقابله در دو جبهه  اقتصاد و فرهنگ، عزم ملی و مدیریت جهادی را از همه مطالبه فرموده‌اند.


عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: بنده تصور می‌کنم، مدیریت جهادی برای اتصال فرهنگ و اقتصاد و به عبارت دیگر برای تغییر و اصلاح خط مشی‌های اقتصادی بر اساس ارزش های فرهنگی لازم و ضروری است.


رئیس کمیسیون تعلیم و تربیت دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: به اعتقاد بنده فرهنگ و اقتصاد بسیار با هم در تماس هستند و به عنوان مثال با واردات کالاهای مصرفی از کشورهای غربی در حقیقت سبک زندگی و ارزش های فرهنگی این کشورها به آرامی وارد فرهنگ و زندگی جامعه ما می‌شود.


وی افزود: با استفاده هر چه بیشتر از کالاهایی که جایگزین انسان در ابعاد مختف شده‌اند، ما شاهد افزایش اوقات فراغت در سطح جامعه و خانواده ها هستیم که در این زمینه نیاز به یک برنامه‌ریزی مناسب جهت مدیریت این اوقات جهت جلوگیری از احساس بطالت در جامعه حس می‌شود. به عبارت دیگر می‌توان گفت که با پیشرفت صنایع و رواج زندگی ماشینی، جوامع دچار رکود و رخوت ‌شده اند.


عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: اقتصاد صنعتی، فرهنگ خاص خودش را که همراه با سستی، تنبلی و بیهودگی  است، به همراه کالای مصرفی به کشورها صادر می‌کند. برای اصلاح و بهبود این روند در مرحله اول ما به یک کار فرهنگی نیاز داریم که باید در سال ۱۳۹۳ بنیان این حرکت فرهنگی نهاده شود.


وی افزود: در این سال که هم در ابتدای خود و هم در انتهای خود به عطر وجود کوثر نبوت، حضرت فاطمه زهرا (س) معطر است، زندگی این بانوی بزرگوار در مسیر اصلاح اقتصاد و فرهنگ مورد توجه بیشتری قرار گیرد. حضرت فاطمه زهرا(س) یک جمله معروف دارند که می‌فرمایند: الجار، ثم الدار؛ یعنی تقدم دیگری بر خود و ایثارگری که اگر  این تعبیر زیبا به عنوان یک قانون طلایی وارد اقتصاد شود، آن را از بن اصلاح خواهد کرد.

 

مطالب مرتبط :
  1. اقتصاد و سیاست بیش از فرهنگ در دولت یازدهم مورد نظر بوده است
  2.  فعالیت‌های قرآنی اثرگذارترین فعالیتها در مقابل شبیخون فرهنگی دشمنان است/ مدیریت جهادی در مقابل مدیریت معاشی است 
  3. اصلاح جامعه در شعاع اقتصاد سالم/ ارزش درآمد حلال از دید روایات
  4. معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان کشور:حمایت از ایده فرهنگ شهروندی و دنیای مجازی کودکان ضروری است
  5. حساسیت در انتقال فرهنگ دینی مانع گسست فرهنگی می شود/ ضعف ما در توزیع فرهنگ دینی است نه تولید آن

پارک علم و فناوری قم

zohur