۲۵ خرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، سید ابراهیم ابراهیمی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در باکو با پروفسور واصم محمدعلی‌اف، رئیس دانشکده‌ی الهیات دانشگاه دولتی باکو و اولین مترجم قرآن کریم به زبان آذری دیدار و گفت‌وگو کرد.


واصم محمدعلی‌اف و سید ابراهیم ابراهیمی در این دیدار بر توسعه‌ی همکاری‌های علمی و فرهنگی ایران و آذربایجان مانند برگزاری کنفرانس‌ها و همایش‌های مشترک تأکید کردند.


طرفین همچنین برای برگزاری کنفرانس «مبارزه با خشونت و افراط‌گرایی» در آینده‌ای نزدیک که موضوع آن توسط دکتر روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد مطرح و به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد رسید، توافق کردند.


در ادامه‌ این دیدار، به پیشنهاد ابراهیمی و استقبال محمدعلی‌اف، تکمیل و به‌ روزرسانی کتاب آشنایی با مساجد آذربایجان در دستور کار طرفین قرار گرفت.


کتاب آشنایی با ۸۰۰ مسجد جمهوری آذربایجان، پیش از این به وسیله‌ی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در باکو به چاپ رسیده است. در این دیدار مقرر شد تا اقدامات لازم برای تکمیل و به روز رسانی این کتاب با معرفی ۲ هزار مسجد جمهوری آذربایجان، توسط رایزنی فرهنگی ایران در باکو انجام شود.


در پایان یک جلد کتاب تاریخ قرآن، نوشته‌ مرحوم آیت‌الله محمدهادی معرفت، به پروفسور واصم محمدعلی‌اف تقدیم شد.


کتاب تاریخ قرآن، به زبان آذری و به تازگی، به صورت مشارکتی، توسط معاونت بین‌الملل سازمان انتشاراتی سمت و دانشگاه خزر جمهوری آذربایجان و به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در باکو ترجمه و چاپ شده است. پیشگفتار این کتاب به قلم محمدعلی‌اف، مترجم و اندیشمند آذربایجانی است.


براساس اعلام این خبر، رایزنی فرهنگی ایران در باکو از برگزاری مراسم رونمایی ترجمه‌ی آذری کتاب تاریخ قرآن، در آینده‌ای نزدیک خبر داده است.

مطالب مرتبط :
  1. رونمایی از کتاب«از خدا بپرس» در نمایشگاه قرآن/ بررسی موضوعی ۶۲۳۶ آیه قرآن
  2. عرضه کتابخانه گویا ویژه نابینایان در نمایشگاه قرآن/ کتاب «تجلی قرآن در نیایش معصومان» رونمایی شد
  3. رونمایی از کتاب "بیانات امام خمینی(ره)" به زبان تایی در تایلند/ انتشار کتاب "فارابی موسس فلسفه اسلامی" در روسیه
  4. مروری بر کتاب مهمترین حقیقت تاریخ/ نقدی بر کتاب عجیبترین دروغ تاریخ
  5. لغو مراسم رونمایی کتاب «اسلام‌هراسی در غرب»

پارک علم و فناوری قم

zohur