۱۲ خرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، این مراسم با حضور شخصیت های برجسته فرهنگی، دینی و ادبی از جمله؛ حجت الاسلام سید حسنین عباس گردیزی، رئیس جامعه الرضا (ع)، مفتی گلزار احمد نعیمی، رئیس حوزه علمیه اهل سنت جامعه نعیمیه، محمد رفیق مغول، شاعر و مداح، تقی صادقی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد و و جمعی دیگر از فرهیختگان ایرانی و پاکستانی برگزار شد.


تقی صادقی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران سخنانی در خصوص اندیشه های بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بیان کرد. وی گفت: امام خمینی(ره) پیام زیادی برای مسلمانان جهان ارسال کردند. برای نمونه احیای ارزشهای اسلام در جامعه و همچنین عزت و سرفرازی امت اسلامی از پیامهای بارز ایشان هستند.


وی ادامه داد: شناخت امام خمینی(ره) از اسلام، شناختی خاص بود. ایشان می فرمودند که اسلام دو نوع است؛ یک اسلام ناب محمدی که اسلام حقیقی است و دیگری اسلام آمریکایی که دشمنان اسلام، از اسلام حقیقی احساس خطر می کنند ولی از اسلام آمریکایی هیچ ترسی ندارند.


وی در ادامه با بیان برخی از ویژگیهای امام افزود: امام خمینی(ره) اسلام مجسم بود. بنده به عنوان شاهد عینی نهضت امام(ره) از کودکی تا ارتحال آن حضرت می گویم ایشان از برکات الهی بودند. حضرت امام خمینی(ره) وقتی که بعد از تبعید به وطن بازگشتند و انقلاب اسلامی پیروز شد، دنیا دوقطبی بود: یک قطب لیبرالیسم به رهبری آمریکا و دیگری کمونیسم به رهبری شوروی که با وجود تضادها و اختلافها، برای مقابله با اسلام متحد شده بودند.


وی ادامه داد: امام خمینی(ره) با مقابله خستگی ناپذیر در برابر استکبار جهانی و نظام های کفر غربی و شرقی، پرچم توحید را برافراشتند و خطاب به آنها فرمودند: «اگر شما در برابر دین ما بایستید؛ ما در برابر دنیای شما خواهیم ایستاد.»


رایزن فرهنگی کشورمان در اسلام آباد تأکید کرد: ما امروز نیازمند عمل به فرامین حضرت امام (ره) هستیم تا بتوانیم با عزت و سربلندی زندگی کنیم. امروز لازمه احیای ارزش های اسلامی وحدت اسلامی است و مسلمانان با حفظ وحدت می توانند از ارزش های دینی خود دفاع کرده و عزت و سرفرازی را در جهان کسب کنند.


وی افزود: امروزه نیز حضرت آیت الله العظمی خامنه ای که پرچم دار همان اسلام ناب محمدی و ادامه دهنده راه امام خمینی (ره) هستند، مسلمانان جهان را دعوت می کنند که برای تحقق آرمان های اسلامی و دینی خود با یکدیگر متحد شوند.


علامه مفتی گلزار نعیمی، از رهبران برجسته اهل تسنن بریلوی نیز در سخنانی به تبیین نقش و جایگاه امام (ره) در پیشبرد اهداف مقدس اسلامی پرداخت و اظهار کرد: امام خمینی (ره) بزرگترین رهبر جهان اسلام در عصر حاضر است که درس آزادگی را به مسلمانان و مستعضفان و مظلوم جهان یاد داد.


وی افزود: امام خمینی (ره) در واقع وارث و نماینده انبیا و پیامبر (ص) در عصر جدید و مظهر حکومت الهی بود. جملات این بزرگ مرد این قدر قدرت داشت که همه قدرت های مادی در برابر آن سرنگون شدند.


مفتی گلزار نعیمی تأکید کرد: امام (ره) همیشه می فرمود که من نمی خواهم فقط حکومت و اقتدار به دست بیاورم؛ بلکه می خواهم حکومت اسلامی برقرار کنم. به همین دلیل ایشان مسلمانان را به سوی کلمه توحید دعوت کرد و می بینیم که انقلاب عظیم اسلامی، بعد از گذشت زمان زیادی هنوز ادامه دارد.


حجت الاسلام گردیزی، امام جمعه مسجد جامع امام صادق (ع) و رئیس حوزه علمیه شیعیان جامعه الرضا (ع) دیگر سخنران دیگر این مراسم بود. وی در آغاز سخنان خود گفت: یکی از ویژگی های امام خمینی (ره) این بود که خوف دشمن را از دل ملت ایران بیرون کرد. همچنین خوف شاه و آقای آن آمریکا را از دلهای مسلمانان بیرون آورد. چون با خوف نمی توانیم در برابر این ظالمان و جابران بایستم.


وی با بیان اینکه امروز در هیچ جای دنیا غیر از ایران حکومت اسلامی وجود ندارد، گفت: امام خمینی (ره) توانست با تلاش خود، حکومت ۲۵۰۰ ساله ستمشاهی را در ایران از بین ببرد و حکومت اسلامی را جایگزین آن کند. ایشان به ملت خود اعتمادی داد که براساس آن ملت ایران در همه صحنه ها پیشرفت چشمگیر داشته اند.


حجت الاسلام گردیزی ادامه داد: امام راحل(ره)، فقیه و مجتهد جامع الشرائط و بزرگترین مدیر و مدبر بودند. بی شک تمام کمالات انسانی در شخصیت امام جمع شده بود.


وی با بیان اینکه با گذشت زمان، اثرات انقلاب اسلامی در جهان مشاهده و مسلمانان جهان از ثمرات این موج بیداری اسلامی بهره مند خواهند شد، افزود: امام خمینی (ره) نظام سیاسی اسلام را به طور عملی پیاده کرد که روح آن نظریه ولایت فقیه است. امروزه ادامه دهنده این انقلاب نیز یک فقیه جامع الشرایط دیگر یعنی حضرت آیت الله خامنه ای هستند؛ چرا که نظام ولایت فقیه یک نظام حق و الهی و تسلسل ولایت اهل بیت و ائمه (ع) و ولایت رسول گرامی اسلام (ص) و سرچشمه آن ولایت خداست.


رئیس حوزه علمیه شیعیان جامعه الرضا (ع) تأکید کرد: حکومت ولایت فقیه حکومت یک فرد نیست؛ بلکه حکومت اسلام و دین است.


نعت خوانی رسول اکرم (ص) و مداحی اهل بیت (ع) توسط محمد حسین شگری، شعرخوانی محمد رفیق مغول با موضوع امام خمینی (ره)، برگزاری نمایشگاه عکس و پوستر ارایه فیلم های مستند با موضوع زندگانی حضرت امام خمینی (ره) از برنامه های جنبی این کنفرانس بود که رسانهای بین المللی از جمله شبکه های تلویزیونی سچ تی وی، سماء، العالم، سحر به پوشش گسترده آن پرداختند.


در حاشیه این همایش، نمایشگاه ویژه‌ عکس، پوستر و سی دی فیلم های مستند و DVD راجع به زندگانی حضرت امام خمینی(ره) در محل سالن کتابخانه الصادق(ع) به زبان های فارسی، اردو، انگلیسی را برگزار گردید. علاقه مندان و عاشقان حضرت امام(ره) شیعه و سنی تا ۶ بعد از ظهر از این نمایشگاه و پوسترهای زندگانی حضرت امام(ره) بازدید کردند.


ابراز علاقه قدیمی‌ترین آکادمی جهان در ایتالیا برای همکاری با ایران


مدیرکل آکادمی لینچه‌ای در رم ایتالیا که به عنوان قدیمی‌ترین آکادمی جهان شناخته شده است، در دیدار با رایزن فرهنگی کشورمان در رم، خواستار همکاری بین این آکادمی و مراکز علمی و فرهنگی ایران شد.


قربانعلی پورمرجان، رایزن فرهنگی کشورمان در ایتالیا به همراه آدا باکاری، مدیرکل آکادمی لینچه‌ای رم، قدیمی‌ترین آکادمی جهان، نشستی را به منظور بررسی تقویت همکاری‌های دوجانبه میان مراکز علمی و فرهنگی کشورمان و این آکادمی برگزار کردند.


پروفسور باکاری در این نشست گفت: ما در آکادمی لینچه‌ای با خیلی از کشورهای دنیا ارتباط علمی داریم و علاقمندیم که با مؤسسات و فرهنگستان‌های علمی ایران هم مراودات علمی داشته باشیم.


وی ادامه داد: ایران با تمدن کهن و دیرینه‌ خود در کل تاریخ بشر تأثیرگزار بوده و تمدن ایران به نوعی مادر تمدن‌ها به شمار می رود. بنابراین دو کشور ایتالیا و ایران به عنوان صاحبان دو تمدن قدیمی و تأثیرگذار، باید در حوزه‌های علمی، مشارکت‌های بیشتری داشته باشند.


پورمرجان، رایزن فرهنگی ایران در رم، آمادگی خود برای ایجاد پل ارتباطی علمی بین آکادمی لینچه‌ای با مؤسسات و فرهنگستان‌های ایران اعلام کرد. وی گفت: علاوه بر این مراودات رسمی و اداری، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در رم آمادگی دارد تا برخی برنامه‌های مشترک فرهنگی و علمی را با مشارکت آکادمی لینچه‌ای برگزار کند.


وی ادامه داد: از جمله می‌توانیم با همکاری هم سمینار علمی «جهان عاری از خشونت» را برگزار کنیم که اصل آن توسط ریاست محترم جمهوری ایران در سازمان ملل پیشنهاد و توسط اعضا تصویب شد.


وی تصریح کرد: رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در رم آماده است تا در صورت اعلام آمادگی از سوی آکادمی لینچه‌ای این سمینار را به صورت مشترک و با حضور صاحبان فکر و اندیشه برگزار کند.


آدا باکاری، میرکل آکادمی لینچه‌ای، با استقبال از پیشنهاد همکاری با رایزنی جمهوری اسلامی ایران در رم گفت: ما در حوزه مطالعات اسلام‌شناسی، شرق‌شناسی و ایران‌شناسی فعال هستیم. همچنین کتابخانه‌ی این آکادمی دارای کتب خطی فراوان است ولی سبب خوشحالی است که جمهوری اسلامی ایران بتواند در تغذیه این کتابخانه به ما کمک کند.


در پایان این نشست توافقاتی بین مرجان‌پور و باکاری حاصل شد. از جمله‌ این توافقات می‌توان به ارسال نامه از سوی رایزنی فرهنگی ایران به آکادمی لینچه‌ای برای گسترش مناسبات و روابط علمی و پیشنهاد برگزاری سمینار جهان عاری از خشونت، تهیه و تحویل فهرست نسخه‌های خطی موجود در کتابخانه آکادمی لینچه‌ای به رایزنی فرهنگی ایران در رم، اهدای برخی کتاب در حوزه‌های زبان فارسی، اسلام‌شناسی و شرق‌شناسی کتابخانه آکادمی لینچه‌ای، مکاتبه برای ارتباط‌های دوجانبه آکادمی لینچه‌ای و فرهنگستان‌های ایران اشاره کرد.


براساس این گزارش، آکادمی لینچه‌ای در سال ۱۶۰۳ توسط فدریکو چنچی، دانشمند ایتالیایی بنیانگذاری شد. این فرهنگستان قدیمی‌ترین و با سابقه‌ترین فرهنگستان علمی در دنیا است و در بین اعضای اولیه آن می‌توان به گالیلئو گالیله اشاره کرد. این آکادمی از سال ۱۹۹۲ رسما به عنوان نهاد فرهنگی در مقام مشاور رئیس جمهور انتخاب شد و به عبارت دیگر رئیس فرهنگستان لینچه ای، مشاور فرهنگی و علمی رئیس جمهور ایتالیا محسوب می‌شود.

 


موفقیت حافظ و قاری ایرانی در هند


حافظ و قاری ایرانی در مسابقات بین المللی حفظ و قرائت محفلی قرآن کریم در هند به موفقیت دست یافت.


مسابقه حفظ و محفل قرائت قرآن کریم در مسجد جامع شهر بنگلور هند با شرکت حافظان، قاریان و استادانی از کشورهای مصر، بنگلادش و کشور میزبان برگزار و با موفقیت حافظ و قاری ایرانی خاتمه یافت.


“حسن زرنوشه فراهانی” حافظ ایرانی شرکت کننده در بخش مسابقه رتبه دوم را کسب کرد. همچنین قرائت “علی قاسم آبادی” قاری اعزامی به این محفل قرآنی مورد  تحسین و تشویق مستمعین و شرکت کنندگان قرار گرفت.


شرکت حافظ و قاری ایرانی در چهارمین دوره از مسابقه حفظ و محفل قرآنی برای نخستین بار و با همکاری خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در بمبئی انجام گرفت.


رتبه نخست این دوره از مسابقات بین المللی حفظ و قرائت محفلی قران کریم را پاشابن حبیب از کشور میزبان کسب کرد.


کارگاه آموزشی” روش پژوهش های علمی با تاکید برعلوم اسلامی” در اندونزی


کارگاه آموزشی” روش پژوهشهای علمی با تاکید برعلوم اسلامی” با حمایت رایزنی فرهنگی در اندونزی برگزار شد.


کارگاه “پژوهش اجتماعی و فرهنگی” با حضور ۲۰ نفر از دانشجویان و روزنامه نگاران ماکاسار به همت اتاق ایران دانشگاه حسن الدین ماکاسار با سخنرانی رنی سوسانتی، فارغ التحصیل دانشگاه تیلبرگ هلند در رشته مطالعات فرهنگی در محل سالن مطبوعات دانشگاه برگزار شد.


“رنی سوسانتی” در این نشست دو روزه روش و رویکرد پژوهش و تحقیق، پارادایم (الگوی) پژوهش و تحقیق، تعریف پژوهش و تحقیق، مدیریت منابع، مقایسه الگوی پژوهش و تحقیق اجتماعی در کشورهای غربی، کشورهای اسلامی و اندونزی، دسترسی مجلات (ماهنامه، فصلنامه یا سالنامه) بین المللی، مجلات (ماه نامه، فصلنامه یا سالنامه) بین المللی، روش های جمع آوری داده ها و روش های تحلیل داده ها را به دانشجویان ارائه داد.

مطالب مرتبط :
  1. همایش تأثیر زندگی و اندیشه امام خمینی(ره) بر تحولات جهان معاصردر قرقیزستان برگزار می شود
  2. تجدید بیعت جامعه قرآنی کشور با آرمانهای امام خمینی(ره)
  3. بررسی تطبیقی رهبری امام خمینی(ره)، گاندی و مائو/ مهمترین اقدام امام خمینی(ره)، ترکیب جمهوریت با اسلام است
  4. ساده زیستی امام خمینی(ره) تأثیر بسیار زیادی بر روی من گذاشت
  5. ویژه برنامه های شهرداری تهران به مناسبت سالگرد ارتحال امام خمینی (ره)

پارک علم و فناوری قم

zohur