۱۲ مهر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، جویدن ناخن یک اختلال و واکنش روانی است که در کودکان معمولا در سنین خردسالی ۴ و ۵ سالگی آغاز می شود. علت ناخن جوبدن در این سنین اغلب ناشی از هیجانات و اضطراب ها می باشد. ناخن جویدن می تواند روشی برای ابراز دلگیریها و دلخوری ها، دلواپسی ها و یا جلب توجه باشد.


گاهی کودکان این عمل را از والدین یاد می گیرند و گاهی به علت اضطراب و استرس به ناخن جویدن روی می آورند. ناخن جویدن می تواند باعث بروز مشکلاتی از قبیل کاهش اعتماد به نفس شود. به این صورت کودکانی که ناخن می جوند اغلب نزد همسالان خود دستشان را مخفی می کنند و این موضوع باعث خجالت آنها می شود.


ناخن جویدن یک اختلال محسوب می شود و از بین بردن آن در دوران کودکی آسانتر می باشد زیرا این مسئله ممکن است تا بزرگسالی ادامه داشته باشد. بهترین شیوه پیدا کردن منبع استرس در کودک است و با رفع آن مسئله ناخن جویدن می تواند  به راحتی کنار گذاشته شود.


البته ناخن جویدن عادتی زشت وناپسند نیست بلکه تنها شیوه ای برای رهایی از تنش و استرس در کودکان است. به عنوان رفتاری کاملا غیر عادی و ناخود آگاهانه از جمله عادات شایع در دوران کودکی است که معمولا با بزرگتر شدن این عادت برطرف می شود.


از دلایل رایج جویدن ناخن در کودکان می توان به کاستن از استرس، اضطراب و فشار های عصبی و تنش های روزانه اشاره کرد. برای کاستن از تنش های روزانه افراد بالغ روش های مختلفی از جمله پیاده روی و حرکات ورزشی آرام توصیه می شود، اما کودکان برای آرام سازی هیجانات درونیشان روش های خاص خود را دارند که جویدن ناخن از جمله این روش هاست. این عادت نه تنها باعث خرابی  منظره ناخن می شود بلکه خوردن ناخن به سهولت به پوست اطراف آن صدمه زده و باعث عفونت آن می شود. از سویی دیگر جویدن ناخن انواع عفونت را از دهان به انگشت و از انگشت به دهان منتقل می کند.


جویدن ناخن در خانواده های کم جمعیت به علت کم بودن همبازی یا توجه غیر عادی به فرزندان و در خانواده های پر جمعیت به دلیل محیط شلوغ خانه و کم توجهی به نیاز های عاطفی کودکان شایع تر است.


بسیاری از والدین زمانی که می بینند فرزندشان در حال جویدن ناخن هایش است ناراحت وخشمگین می شوند و نگران این هستند که این رفتار در کودکشان به صورت عادی درآید که در آینده به سختی بتوانند آن را ترک کنند. برای درمان این عادت والدین باید از روش های حمایتی استفاده کنند. زیرا استفاده از روش های تند و خشونت آمیز نه تنها موجب ترک این عادت نخواهد شد، بلکه فشار عصبی بیشتری هم به کودک تحمیل می کند و سرزنش کردن و تنبیه کودکی که به جویدن ناخن هایش دارد نه تنها روش مقابله مناسبی برای درمان نیست بلکه کودک را عصبی تر، و لجوج ترکرده و همین امر موجب تشدید این عمل در کودک می شود.


برای مقابله با جویدن ناخن در کودکان می توانیم ناخن های آنها را کوتاه کنیم. ناخن های کوتاه شده لزوم کمتری دارند که جویده شوند. سعی کنیم که هر چند روز یک بار ناخن هایش را بگیریم و سوهان بزنیم که حتی نتواند تکه های کوچک ناخن را به دندان بگیرد. سعی کنیم حواس کودک را هنگام این عمل پرت کنیم. از او کارهایی بخواهیم که مجبور شود از انگشتانش استفاده کند مثل درست کردن یک کاردستی یا کشیدن یک نقاشی.


همچنیم می توانیم چسب های زخم رنگی به روی دستانش بزنیم. به یاد داشته باشیم تهدید، تنبیه، پاشیدن فلفل و دارو به روی انگشتان نه تنها تاثیری ندارد، بلکه می تواند مشکل را تشدید کند. مخصوصا بچه های کوچکتر نمی توانند دلیل اینکه انگشتانشان بدمزه است را بفهمند واین راه حل نمی تواند به آنها کمک کند. همین طور سعی کنیم هرگز بچه ها را نترسانیم به عنوان مثال که اگر ناخنت را بخوری درخت ناخن در شکمت رشد می کند یا اینکه ممکن است بدون اینکه بداند انگشتش را بخورد زیرا کودک ما ممکن است این گفته های ما را به طور واقعی احساس کند.


ما بهتر است منتظر پاسخ کودکمان که چرا ناخن هایش را می جود، نباشیم و او را به خاطر انجام این عمل سرزنش نکنیم. سعی کنیم به دنبال علت باشیم و توجه کنیم که کودکمان در چه موقعیت هایی این عمل را انجام می دهد. مثلا موقعی که می خواهد در مورد مسئله مهمی با ما صحبت کند و یا در هنگام تماشای فیلم های وحشتناک آیا از ما می ترسد و یا از مسئله ای واهمه دارد مثل مدرسه و امتحانات در کودکانی که در سن مدرسه هستند جستجو کنیم که چه چیزی باعث شده آرامش و امنیت او به هم بخورد تلاش کنیم آنرا بیابیم و این تلاش وکاوش ما برای پیدا کردن مشکل کودکمان و حل آن می تواند بزرگترین گام برای از بین بردن اختلال ناخن جویدن میشود.

مطالب مرتبط :
  1. استفاده از ابزارهای نوین آموزشی در آموزشهای دینی به کودکان ضروری است
  2. سیستم آموزشی ما کودکان متفکر پرورش نمی‌دهد/ فلسفه برای کودکان راه‌حل مشکل
  3. تفکر همراه با تربیت و راهنمایی باید باشد/ پاشنه آشیل فلسفه برای کودکان
  4. کتاب فلسفه اسلامی(طرح درسهایی برای آموزش به کودکان) منتشر شد
  5. دیندارانه زیستن اولیای کودک بهترین تبلیغ دینداری برای کودکان است

پارک علم و فناوری قم

zohur