۱۲ مرداد ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حجت الاسلام عباسی پژوهشگر حوزه علوم انسانی شامگاه جمعه ۱۱ مردادماه در نشست «بررسی دیدگاه های مختلف درباره تحول علوم انسانی» در حاشیه برگزاری بیست ویکمین نمایشگاه قرآن گفت: تحول در علوم انسانی چند سالی است که در فضای علمی کشور محل بحث و گفت وگو است، شاید زمانی که بحث انقلاب فرهنگی در اوایل انقلاب مطرح شد، یکی از انگیزه ها برای انقلاب فرهنگی بحث تحول در علوم به ویژه علوم انسانی بود.


وی افزود: در سال های اخیر با مطرح شدن این موضوع از سوی رهبر انقلاب تلاش و تکاپوی خاصی در بین مراکز علمی و دانشگاهی آغاز شد و حتی این موضوع به دلیل اهمیت در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی و شوراهای تخصصی در مجلس قرار گرفت و چند سالی است که بحث ارتقای تحول در علوم انسانی در اولویت کاری سازمان ها و دستگاه های مذکور قرار دارد.


وی با بیان اینکه منظور از تحول در علوم انسانی تحول در شاخه های دانشی مرتبط با آن است، افزود: بی شک تحول در علوم انسانی مقدمه ای بر برنامه ریزی های کلان در کشور است و از این جهت این موضوع اهمیت مهمی دارد.


عباسی، شناخت علوم انسانی و تلاش برای تحول در آن را نیازمند شناخت روش های کاربردی و علمی دانست و گفت:با تمرکز بر یک روش نمی توان به ابعاد وسیع و گوناگون علوم انسانی و تحول در آن پی برد. برای این منظور باید با مطالعه دقیق روش های کاربردی، تحقیقی و زیربنایی را انتخاب کرد و با استفاده از این روش ها و ابزارهای پژوهشی به دنبال تحول در علوم انسانی بود.


این کارشناس حوزه علوم انسانی تأکید کرد: منظور از دانش بحث درباره ادراک نیست، بلکه درباره رشته هایی از علم و مجموعه ای از گذاره هاست که این گذاره ها براساس موضوع و غایت در هدف شکل گرفته است. برای درک بهتر این موضوع در ابتدا باید انواع دانش را شناخت و بر اساس آن باید به دنبال تحول در علوم انسانی بود. البته این موضوع نیازمند جلسات متعدد علمی و پژوهشی است که خوشبختانه این روزها در سطح حوزه و دانشگاه شاهد جهش های خوبی برای رسیدن به یک نظر واحد درباره تحول در علوم انسانی و پاسخ به مطالبات رهبری درباره این حوزه هستیم.

مطالب مرتبط :
  1. گامی موثر در راستای تحقق نوآوری در علوم انسانی و کاربردی سازی یافته های علوم انسانی رقم خورد؛تفاهم نامه مرکز رشد علوم انسانی و مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما به امضا رسید
  2. نبودن فلسفه علوم انسانی از دلایل عدم رشد علوم انسانی در ایران است/ ضرورت فلسفه‌های مضاف
  3. مدیر مرکز رشد علوم انسانی: جشنواره ملی کاربردی سازی یافته های علوم انسانی برگزار می شود
  4. مرکز رشد علوم انسانی و دانشگاه جامع علمی و کاربردی تفاهم همکاری امضا می کنند
  5. ضرورت مطالعه فلسفه مضاف در ایران مانند ضرورت تنفس برای موجود زنده است

پارک علم و فناوری قم

zohur