۲۳ تیر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، در این گفتار به برخی تاکتیک‌های سیاسی توأم با تقوای الهی امام حسن‌ بن‌ علی(ع) اشاره می‌شود که چگونه یک شکست قطعی نظامی را تبدیل به یک پیروزی بزرگ سیاسی و عقیدتی کرده و اسلام قلابی و اموی را در بن‌بست افشاگر تاریخی قرار داد.


این شماره از هفته‌نامه صوتی «طرحی برای فردا» به مقولاتی از این دست پرداخته است:


۱-امام حسن(ع) با چه تحلیل انتقادی، اوضاع پس از پیامبر(ص) را تشریح کردند؟ و چگونه «جبهه اموی معاویه» را از جریان «خلفای صدر اسلام»، تفکیک و هر یک را جداگانه مورد بحث قرار دادند؟


۲- چرا ادبیات امام حسن(ع) حتی هنگام قرارداد صلح، صریح و تند علیه معاویه بود و نه تنها حاکمیت او را نامشروع خواندند بلکه آلودگی خاندان او را نیز به رخ کشیدند؟


۳- چرا امام حسن فرمودند علیرغم همه انتقادها با ابوبکر و عمر، در گیر نشدیم ولی با معاویه و بنی‌امیه می‌جنگیم؟


۴- برخورد امام حسن(ع) با آنانکه بیعت نکردند چه بود؟ و چرا بیعت مردم با امام حسن(ع) از بیعت‌شان با امام علی(ع) هم گرم‌تر و پرشورتر بود؟‌ چرا بیعت‌ها به عمل که می رسید سست بود ؟


۵-علیرغم آنکه اصحاب پیامبر(ص) از بدریّون تا دیگران در کنار امام علی(ع) وامام حسن(ع) بودند چگونه اسلام بَدَلی ، بخش‌های وسیعی از مردم را به عملا تردید انداخت، ترساند و یا وسوسه کرد؟


۶- سخنرانی امام حسن(ع) پس از شهادت امام علی(ع) (۲۱ رمضان) و سپس نخستین سخنرانی ایشان پس از بیعت مردم و آغاز حاکمیت، چه مفاهیمی را هدف گرفته بود و چرا؟


۷- امام حسن(ع) چه توصیفی از حزب‌ا… و «مرجعیت معرفتی و سیاسی» خود و چه ادلّه‌ای را برای روش خود ارائه فرمود؟


۸-امام حسن(ع)، چرا حکومت و بیعت مردم را پذیرفت؟ و چرا بلافاصله جنگ را آغاز نکرد؟ و چرا حاکمیت معاویه را مشروع ندانست؟ و سپس چرا از جنگ قدرت، کنار کشید؟


۹-چرا مردم حاضر نشدند هزینة عزت خود را بپردازند و تن به اسارت دادند؟ و امام حسن(ع) چگونه این وضع را پیش‌بینی کرده بود؟


۱۰- چرا امام حسن(ع) پس از صلح فرمودند اگر مجاهدینی می‌بودند، طولانی‌ترین و سخت‌ترین جنگ‌ها را با معاویه در می‌انداختم و او هرگز شایسته حکومت بر مردم نیست؟


۱۱- ائتلاف عملی «باند فاسد معاویه» و «گروه تروریست خوارج» علیه امام حسن(ع) چگونه، عمل کرد؟


۱۲-شبکه ضدجاسوسی و جنگ روانی جبهه امام حسن(ع)، تیم‌های جاسوسی و شایعه‌پراکنی معاویه را در پشت جبهه امام حسن(ع) چگونه یک به یک متلاشی می‌کردند؟


۱۳-وعده‌های معاویه،‌ کدام انقلابیون سابقه‌دار اما خسته و کدام سرداران قدیم را به طمع مقام و پول و زن از صف امام حسن(ع) خارج کرد و چرا؟


۱۴-امام حسن(ع)، با پذیرش قرارداد صلح، پنج ضربه اساسی به پیکر معاویه وارد کرد و جبهة حق را از هفت دام و مهلکه قطعی رهایی بخشید اما چرا همچنان کسانی جوهره انقلابی آن معاهده را در نیافته و همچنان راحت‌طلبی و تسلیم ‌طلبی خود را توجیه می‌کنند؟


۱۵-اگر صلح با معاویه،‌ «سازش ذلیلانه» (نه« نرمش قهرمانانه» ) بود، چرا فشارها و تهمت‌ها و دستگیری‌ها ادامه یافت و عاقبت با همدستی معاویه و خوارج، امام حسن(ع) ترور شده و به شهادت رسیدند؟


هفته نامه صوتی را از  http://rahimpour.ir/uploads/haftename_soti_41.mp3 بشنوید!

 

مطالب مرتبط :
  1. پرشکوهترین نرمش قهرمانانه تاریخ/ چرا امام حسن (ع) با معاویه صلح کرد؟
  2. مؤلفه های استکبار از نگاه قرآن/ تعبیر «نرمش قهرمانانه» ملهم از آیات و روایات اسلامی است
  3. مبانی، ابعاد و قلمرو اعتدال مورد کاوش قرار گیرد/ نرمش قهرمانانه در فضای اعتدال معنا می یابد
  4. ماجرای نرمش قهرمانه ای که امام حسن(ع) نشان داد/ مفاد صلح نامه حسن بن علی(ع)
  5. نشست «گفتمان‌های صلح، جهاد و جنگ: بازخوانی صلح امام حسن(ع)» برگزار می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur