۱ تیر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، رسول خدا (ص) می فرماید هیچ بنایی نزد پروردگار محبوبتر از پیوند ازدواج نیست. پس خوشبختی و بدبختی از اصل ازدواج نیست،بلکه از چگونگی ازدواج نشات می گیرد. به عبارت دیگر اگر دختر و پسری بر اساس معیارهای عقلی و در نظر گفتن معیارهای ازدواج و همانندی در ابعاد مهم زندگی با هم ازدواج کنند موفق خواهند بود.


معیار اصالت و نجابت


یکی از معیارهای اصیل در امر ازدواج، نجابت و اصالت خانوادگی است. کلمه اصالت از اصل گرفته شده که معنای آن ریشه دار بودن است. بنابراین اصیل به فردی اطلاق می گردد که از نظر خانوادگی دارای ریشه و تباری باشد. بدیهی است فردی که زیر پوشش تربیتی پدر و مادر عاقلی قرار گرفته باشد، طبیعتا بر اساس اگوپذیری همه کمالات خلقی و روحی آنان را مورد اقتباس قرار خواهد داد. در حالی که دختر یا پسری که از پدر و مادر علاقه مند و متعهد محروم مانده باشد، علاوه بر اینکه از نظر عواطف دچار کمبودهایی است، فاقد تعادل روحی و روانی بوده، دچار اختلالات رفتاری خواهد بود.


افراد اصیل در برخورد با دشواری ها و سختی ها با آبروداری و شکیبایی مشکلات را پشت سر گذاشته، از حریم سداد و عفت و سازگاری به هیچ وجه انحراف نخواهند داشت. در حالی که فرد غیر اصیل اگر هزاران نوع مهر و محبت به او شده باشد، در فرصتی همه را نادیده گرفته و در یک لحظه بی شخصیتی و بی تباری خود را بروز خواهد داد.


به همین جهت پیامبر بزرگوار اسلام (ص) از ازدواج با زن زیبارویی که از اصالت خانوادگی محروم مانده است، شدیدا ممانعت به عمل می آورد و این گونه زنان را به گلهایی که در کنار مزبله می رویند تشبیه کرده است.


فرد غیر اصیل علاوه بر اینکه زندگی را در کام همسرش تلخ و ناگوار می سازد، در ارتبط با تعلیم و تربیت فرزندان فاقد صلاحیت تربیتی است و به طور ناخود آگاه روحیات زشت و نازیبای خود را به کودکان معصوم انتقال خواهد داد. به عبارت دیگر فرد غیر اصیل و پست همانند درخت بدگهری است که میوه اش نیز تلخ و زهرآگین است. باید به خاطر داشته باشیم که در متن زندگی خانوادگی آنچه که ضرورت دارد اصالت، نجابت و پاکدامنی است و متاسفانه افراد غیر اصیل با این گونه مفاهیم آشنایی ندارند.در این قبیل خانوادهها به مرور زمان کانون خانوادگی از درون متلاشی می گردد.


معیار کفویت


دختر و پسر باید بر اساس معیارهای دینی و اعتقادی، فکری، روحی و عقلی اقدام به ازدواج کنند نه بر اساس ثروت و شهرت. اگر در گزینش همسر به امور واهی وسست اکتفا کنند و معیارهای واقعی را در ازدواج نادیده بگیرند واضح است که چنین ازدواجی پس از گذشت مدت زمان کوتاهی دچار شکست خواهد شد. خوشبختی و بدبختی مرد و زن در ارتباط با نحوه گزینش و تعیین همسر است دقت و بررسی در گزینش همسر یک امر لازم و ضروری است و در ضمن باید بدانیم که خوشبختی و بدبختی افراد از همین گذرگاه رقم می خورد.


معیار ایمان


مطالعه آیات قرآن و روایات اسلامی این واقعیت را آشکار می سازد که ایمان به خدا یکی از کمالاتی است که ارزشمندی انسان را در نزد پروردگار از فرشتگان برتر و بالاتر می برد. علاوه بر این، ایمان یک عامل بسیار قوی برای اجتناب از بدیها و زشتی هاست. فرد با ایمان خود به خود از بسیاری از آلودگی ها و انحرافات بر کنار است. فرد با ایمان دروغ نمی گوید، اهل خیانت نیست، به مال و ناموس کسی چشم خیانت نمی دوزد و هرگز سر سوزنی از مسیر حق و حقیقت انحراف نمی یابد.


عوامل کنترل کننده بیرونی همانند قوانین و نظارتهای اجتماعی در مقایسه با ایمان بسیار ضعیف و نارسا هستند، زیرا کاربرد این عوامل محدود به زمان و مکان خاصی است، در حالی که نیروی درونی ایمان، افراد با ایمان را در طول زندگی از کجرویها و انحرافات باز می دارد. حضرت علی(ع) در نهج البلاغه می فرماید: هرکه را از درون واعظ و بازدارنده ای نباشد، عوامل بیرونی نمی تواند چندان مفید و سازنده باشد. به همین مناسبت توصیه شده که در انتخاب همسر سعی شود طرف مقابل اعم از دختر و پسر فرد با ایمانی باشد.


در نتیجه اگر در پیوند دختر و پسر اصل همانندی در ابعاد علمی، فرهنگی، دینی و اقتصادی رعایت شود، از دوام و استحکام بیشتری برخوردار خواهد بود. بیشتر اختلافات و درگیریهای بین زن و مرد از عدم کفویت نشات می گیرد. به عنوان مثال، گاه زن متدین و مرد لاابالی است و گاه زن با تحصیلات عالیه و مرد بی سواد که در چنین مواردی اختلاف و درگیری پیش می آید.

مطالب مرتبط :
  1. جایگاه عقل و منطق در ازدواج/ لزوم تربیت دختران و پسران برای زندگی واقعی
  2. اهمیت و میزان حفظ حریم شخصی زوجین پس از ازدواج
  3. نقش ایمان در تقویت صبر/ احادیثی در فضایل صبر
  4. نگاهی کوتاه به زندگی حضرت زینب(س)/ القاب قرة عین مرتضی
  5. اهمیت موقعیت شناسی زن و مرد در زندگی مشترک/ زندگی همیشه توام با شیرینی و تلخی است

پارک علم و فناوری قم

zohur