۲۸ فروردین ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


پیش نشست نهمین دور گفتگوی دینی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با کلیسای کاتولیک واتیکان برگزار شد


«میگوئل انجل آیوزو» دبیر شورای پاپی گفتگوی ادیان واتیکان ۲۰ فروردین ماه با حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با «قهرمان سلیمانی» معاون پژوهشی و آموزشی این سازمان دیدار و در خصوص برگزاری هرچه بهتر نهمین دور گفتگوهای دینی میان کشورمان و واتیکان گفتگو کرد.


سلیمانی در این دیدار گفت: بخش عمده کشتارهایی که امروزه در برمه و سوریه اتفاق می افتد،صورت مذهبی و دینی پیدا کرده که این مسئله نشان از اهمیت نقش دینداران و تاثیر گذاری آنان در دنیا دارد تا بتوانند با همفکری یکدیگر این جریان ها را در دنیا متوقف کنند. آنچه امروزه در آفریقای مرکزی می گذرد صورت هولناکی از نوعی درنده خویی است که در قالب دین خود را نشان داده و این مسئله وظیفه مسیحیان و  رهبران دینی ادیان مختلف را سنگین کرده است.

 

معاون پژوهشی و آموزشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افزود: مرکز گفتگوی ادیان و تمدن ها به عنوان تنها مرکز گفتگوی دینی در ایران با سابقه چند دهه ا آمادگی دارد که در این حوزه فعالیت کند تا به نحوی آب روی آتش باشد، در همین راستا انتظار داریم کلیسای کاتولیک نیز به همین اندازه برای مقابله با این جنایات همکاری کند.  


نهمین دور گفتگوی دینی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با کلیسای کاتولیک واتیکان، سال جاری در تهران برگزار خواهد شد و «میگوئل انجل آیوزو» دبیر شورای پاپی گفتگوی ادیان واتیکان برای فراهم آوردن مقدمات این گفتگو ها به جمهوری اسلامی ایران سفر کرده است.


دعوت سازمان‌ دارالقرآن از مردم برای مشارکت در چاپ و اهداء قرآن


مهدی قره‌شیخ‌لو، رئیس سازمان دارالقرآن‌ الکریم در گفت‌وگوی جمعه اخبار قرآنی شبکه قرآن و معارف سیما با اشاره به شعار سال ۹۳ که از سوی مقام معظم رهبری «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» نامگذاری شده است، اظهار کرد: برای تحقق شعار سال جاری تمامی دستگاه‌های فرهنگی و غیرفرهنگی نقش دارند؛ امسال به این دلیل که سال فرهنگ است، همه دستگاه‌های فرهنگی و غیرفرهنگی باید فرهنگ را تکلیف خود بدانند.


وی با تشریح جدید ترین طرحها و برنامه های سازمان دارالقرآن تأکید کرد: در سال جاری حداقل ۱۰ درصد از هیئت‌های مذهبی را برای اجرای فعالیت‌های قرآنی تحت پوشش قرار می‌دهیم و به موضوع قرآن در این هیئت‌ها توجه جدی خواهد شد.


همچینین سازمان دارالقرآن الکریم در راستای وظایف اساسی خود در توسعه کمی و کیفی آموزشهای عمومی و تخصصی قرآن کریم و زمینه‌سازی برای برپایی و رونق‌بخشی به کلاسهای آموزش قرآن در نظر دارد با مشارکت مردم متدین و خیرین قرآنی در سال جاری نسبت به چاپ و اهداء ۵۰۰ هزار جلد قرآن کریم و توزیع آن به صورت رایگان در میان مؤسسات قرآنی مردمی، خانه‌های قرآن روستایی و شهری و جلسات آموزشی قرآن کریم در سراسر کشور به ویژه در مناطق محروم اقدام نماید.


پخش اولین برنامه ویژه عفاف و حجاب از شبکه قرآن/اجرای قوانین عفاف و حجاب نیازمند عزم جدی مسئولان است


کبری خزعلی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در برنامه فصل نو شبکه قرآن و معارف سیما که از این پس جمعه ها با موضوع بررسی عفاف و حجاب بر روی آنتن رسانه ملی خواهد رفت در اولین قسمت این برنامه در سال جدید اظهار داشت:  به نظر می‌آید که وقتی میگوییم که حجاب اجباری است، یعنی قبل از انقلاب این اجبار نبوده است در صورتی که هر فردی که اسلام را می‌پذیرد احکامش را نیز می‌پذیرد و حجاب نیز ازجمله احکامی است که در متن دین آمده است و برای اجبارش نمی‌توان زمان تعیین کرد. بنابراین آیین نامه‌ها نیز تنها ضوابطی است که بخش نظارتی اجتماع را به خود اختصاص می دهد.


یک عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه برای بحث فرهنگی قانونهای زیادی داریم اما این قوانین یا اجرانشده و یا برای اجرایش بودجه ای در نظر گرفته نمی‌شود، گفت: ازجمله این موارد بحث عفاف و حجاب است که عزم جدی مدیران و دستگاه‌ها را به همراه نداشته است.


همچنین فاطمه رهبر رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ۲۸ دستگاه متولی اجرای قانون عفاف و حجاب هستند اما در این میان تنها دستگاهی که به وظایف خود به خوبی عمل کرد نیروی انتظامی بود که مورد تهمت و تحقیر هم قرار گرفت.


مهلت ثبت نام در طرح اعطای مدرک حفظ قرآن تمدید شد


نظر به تداخل زمان ثبت نام آزمون طرح ارزیابی و اعطای مدرک تخصصی به حفاظ قرآن کریم با ایام تعطیلات نوروزی و درخواستهای فراوان علاقه مندان، مهلت ثبت نام این طرح تا ۳۰ فروردین ماه ۹۳ تمدید شد.


بنا بر ابن گزارش علاقه مندان می‌توانند با مراجعه به سایت تلاوت نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایند. لازم به ذکراست ثبت نام نهمین دوره طرح ارزیابی و اعطای مدرک تخصصی به حفاظ قرآن کریم از ۱۷ اسفند سال ۱۳۹۲ آغاز شده و نظر به استقبال فراوان علاقه مندان و همزمان شدن زمان ثبت نام این طرح با تعطیلات نوروزی، تا ۳۰ فروردین تمدید گردید.


تمدید مهلت زمان ثبت نام این طرح تأثیری در زمان برگزاری آزمونهای آن نداشته و آزمون مرحله اول این طرح، براساس اعلام قبلی در روز جمعه ۱۹ اردیبهشت ماه سال جاری برگزار خواهد شد.


مرکز گفتگوی ادیان سازمان فرهنگ با صدور بیانیه ای ترور کشیش هلندی در سوریه را محکوم کرد


مرکز گفتگوی ادیان و تمدن های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با انتشار بیانیه ای ترور کشیش هلندی (ژزوئیت یا یسوعی مذهب) بنام «فرانس فان در لوگت» در شهر حمص سوریه را محکوم کرد.


بررسی «نقش زن در ترویج سبک زندگی اسلامی»


در آستانه فرارسیدن فرخنده سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) و گرامیداشت مقام زن، پایگاه اینترنتی «سبک زندگی اسلامی» با همکاری مجله اینترنتی «دخت ایران» نشست بررسی «نقش زن در ترویج سبک زندگی اسلامی» را برگزار کرد. این نشست با هدف تبیین نقش زنان به عنوان عناصر تأثیرگذار در جامعه و با تأکید ویژه بر نقش مادران و همسران در تغییر سبک زندگی برگزار شد.


سازمان فرهنگ میزبان هیئت زنان اتریشی و سوئیسی فعال در عرصه گفتگوی ادیان


هیئتی ۲۱ نفره متشکل از زنان اتریشی و سوئیسی که در چارچوب برنامه اروپایی گفتگوی ادیان فعالیت می کنند، برای آشنایی با میراث فرهنگی ایران و فعالیتهای کشورمان در زمینه گفتگوی ادیان به کشورمان سفر کردند.


این هیئت عصر روز گذشته ۲۴ فروردین ماه با حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نشستی با حضور علی محمد حلمی، رئیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و حجازی، مدیر کل امور بانوان و خانواده این سازمان ضمن آشنایی با فعالیت های سازمان در عرصه گفتگوی های دینی به تبادل نظر در این خصوص پرداختند.


نشست علمی «بررسی استناد تفسیر القمی به علی ابن ابراهیم» برگزار شد


پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با همکاری مرکز تخصصی تفسیر نشست علمی بررسی استناد تفسیر القمی به علی ابن ابراهیم را دوشنبه ۲۵ فروردین برگزار کرد.


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، بنابر اعلان گروه قرآن پژوهی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه هدف از برگزاری این نشست علمی، تقویت استناد تفسیر القمی به علی ابن ابراهیم و نقد دلایل مخالفین است که توسط حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر بابایی دانشیار گروه قرآن پژوهی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه ارائه شد.  


برگزاری نخستین پیش نشست «همایش ملی حکیم طهران؛ نکوداشت مقام علمی آقاعلی مدرس زنوزی»


اولین پیش نشست همایش ملی حکیم طهران؛ نکوداشت مقام علمی آقاعلی مدرس زنوزی (حکیم مؤسس) به همت دانشکده الهیات و معارف اسلامی و همکاری مجمع عالی حکمت اسلامی با حضور منوچهر صدوقی سها، دکتر کریم مجتهدی، سیدعبدالله انوار دوشنبه ۲۵ فروردین در دانشکده الهیات دانشگاه تهران برگزار شد.


رونمایی از نرم افزار «کوثر» در آستانه میلاد حضرت زهرا(س)


مراسم رونمایی از نرم افزار چند رسانه ای «کوثر» شامل بیانات آیت الله مجتبی تهرانی پیرامون شناخت، عظمت و جلالت حضرت زهرا (س) که توسط موسسه مصابیح الهدی تولید شده است عصر دوشنبه ۲۵ فروردین در فرهنگسرای سرو برگزار شد.


کنفرانس «صلح و چالشهای جهانی» در نیویورک برگزار شد


کنفرانس «اقدامات اخلاقی : چالش های جهانی قرن۲۱» با محوریت موضوع صلح و ثبات جهانی با سخنرانی رایزن فرهنگی کشورمان ۲۶ فروردین در مرکز امور بین الملل کلیسای مسیحی مورمن واقع در منهتن نیویورک برگزار شد.


در این کنفرانس صاحب نظران و شخصیت های علمی ،فرهنگی و سیاسی از کشورهای امریکا، ایران، عراق، تاجیکستان ،روسیه ، چین و کره جنوبی به بررسی و نقد اندیشه های ارائه شده پرداختند.

 «محسن اسلامی»، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در خصوص دیدگاه جمهوری اسلامی ایران پیرامون سلاحهای کشتار جمعی با محوریت فتوای مقام معظم رهبری به ایراد سخن پرداخت.


برپایی نخستین جلسه «شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی» در سال جدید


نخستین جلسه «شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی» شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال جدید روز دوشنبه ۲۵ فروردین به ریاست دکتر غلامعلی حدادعادل برگزار شد.


دکتر حدادعادل در ابتدای این جلسه گفت: با الهام‌گیری از شعار سال جدید مبنی بر مدیریت جهادی، باید تحول ارتقاء علوم انسانی را پیش ببریم.


وی افزود: در مدیریت فرهنگی، موضوع علوم انسانی بسیار موثر است و باید مورد توجه ویژه قرار گیرد. در موضوع رشته مدیریت، با توجه به تأثیر این رشته در سایر رشته‌ها باید مطالعات میان رشته‌ای در حوزه‌هایی مانند انسان شناسی، اقتصاد و… صورت پذیرد.

مطالب مرتبط :
  1. سمینار میلاد حضرت زهرا(س) در لاهور برگزار می‌شود/ سخنرانی بانوان شیعه فرانسوی درباره مقام زن
  2. کنفرانس «صلح و چالش های جهانی» در نیویورک برگزار شد
  3. برگزاری کنفرانس وحدت اسلامی در تهران/ برپایی اولین هم اندیشی فعالان آموزش فلسفه برای کودکان
  4. برپایی کنگره بین المللی بزرگداشت بانو مجتهده امین/ رونمایی از کتاب «سبک زندگی اسلامی ایرانی»
  5. برپایی هفتمین کنفرانس تقریب مذاهب اسلامی در لندن/ واکنش به ثبت نام سیدجمال الدین اسدآبادی به « افغانی» در یونسکو

پارک علم و فناوری قم

zohur