۱۴ تیر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


خدایا یاری کن مرا در این روز بر روزه گرفتن و عبـادت و برکنارم دار در آن از بیهودگی و گناهان و روزیم کن در آن یادت را برای همیشه به توفیق خودت ای راهنمای گمراهان.


برای روزه فواید و آثار زیادی ذکر گردیده است که به بعضی از آن‌ها اشاره می‌گردد:


۱- یکی از فوائد روزه در اسلام تندرستی است. چنانچه پیامبر گرامی اسلام(ص) فرمودند: «روزه بگیرید تا سالم بمانید.» (بحار، ج ۹۳، ص ۲۵۵) و هرچه که علم بیشتر پیشرفت می‌کند، ابعاد مختلفی از فواید روزه‌داری معلوم می‌گردد. روزه باعث تحریک انسان‌ها نسبت به همنوع خود می‌شود! چنانکه در روایتی آمده است: خداوند روزه را واجب کرد تا ثروتمندان و فقرا را همسان سازد. (وسائل، ج ۷، ص ۲) روزه باعث می‌شود تا ثروتمندان طعم تشنگی و گرسنگی را چشیده و به یاد فقرا و مستمندان بیفتند تا بدین وسیله عاطفه آن‌ها تحریک شده و بخشی از درآمد خود را به آنان اختصاص دهند


۲- سپر در برابر آتش جهنم است. حضرت رسول اکرم(ص) می‌فرمایند: «الصوم جنه من النار»؛ روزه سپری در مقابل آتش جهنم است. (وسائل، ج ۷، ص ۲۸۵)


۳- مایه اجابت دعا. رسول خدا(ص): «لا ترد دعوه الصائم؛ دعای روزه‌دار رد نمی‌شود.» (بحار، ج ۹۳، ص ۲۵۶)


۴- باعث بخشیده شدن گناهان. رسول خدا(ص) می‌فرمایند: هر کس ماه رمضان را برای خدا روزه بدارد، تمام گناهانش آمرزیده می‌شود. (تفسیر مراغی، ج۲، ص ۶۹)


 ۵- باعث می‌شود فرشتگان برایش دعا کنند. رسول گرامی اسلام(ص) دراین‌باره می‌فرمایند: خداوند فرشتگان خود را موظف کرده است که برای روزه‌داران دعا کنند. (بحار، ج ۹۳، ص ۲۸۵)

 
فواید اجتماعی روزه

 

«وَجَنِّبْنی فیهِ مِنْ هَفَواتِهِ وَ اثامِهِ» خدایا ماه رمضان ما را از لغزش و گناه حفظ کن. بدبختی است که آدم در ایام سال گناه کند و ماه رمضان هم به گناه ادامه دهد. در ماه رمضان باید تمام اعضا و جوارحمان روزه باشد. اگر روزه‌ای بگیریم که چشمان، زبانمان، گوشمان، نامحرم ببیند، دروغ بگوید و غیبت بشنود ، روزه‌مان «عام» می‌شود. اما به ما می‌گویند که روزه خاص بگیرید، یعنی اعضا و جوارحت هم روزه باشند.


«وَارْزُقْنی فیهِ ذِکْرَکَ بدَوامِهِ» خدایا روزی کن که در ماه رمضان یاد تو باشم. «ذکر»، هم یاد معنا می‌کند و هم معنای ذکر زبانی را می‌دهد. دائماً باید به یاد خدا باشم.


وی می‌گوید: حدیث است که اگر حیوانات ذکر نگویند، اسیر دام صیاد می‌شوند. این صداهایی که از حیوانات می‌شنویم، ذکرهایی است که توسط آنان بیان می‌شد. حتی درخت و بیابان و کوه و دشت هم ذکر می‌گویند.


 

«بِتَوْفیقِکَ یاهادِی الْمُضِلّینَ»  اما به توفیق خودت ای راهنمای گمراهان. ای خدایی که گمراهان را راهنمایی می‌کنی، توفیق بده این دعاهای روز هفتم درباره ما مستجاب شود.


 
نماز شب هشتم


دو رکعت در هر رکعت حمد و ده مرتبه توحید و بعد از سلام هزار مرتبه سُبْحانَ اللّهِ.

مطالب مرتبط :
  1. الهی مرا در زمره روزه‌داران قرار ده/ پرهیز از خوردن و آشامیدن حداقل روزه‌داری است
  2. الهی مرا در زمره روزه‌داران قرار ده/ شرط روزه صحیح
  3. شرایط، مبطلات و مکروهات روزه/ فوائد و آثار روزه از منظر قرآن
  4. آداب و سنن روزه و ماه مبارک رمضان/ نهی از صوم وصال در اسلام
  5. فلسفه اصلی روزه درک نشده است/ روزه «ابرار» چگونه است؟

پارک علم و فناوری قم

zohur