۲۱ خرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، در این دیدارها که طی روزهای اخیر برگزار شد مراجع عظام تقلید ضمن استقبال از برگزاری چنین کنگره ای بر توجه بیشتر عموم مردم به ویژه اندیشمندان، محققان و اصحاب فرهنگ به شناخت و معرفی شخصیت تابناک امام مجتبی(ع)م تاکید کردند.


امام حسن مجتبی (ع)، شخصیتی بی نظیر در پیشرفت اسلام و هدایت مردم


آیت الله العظمی صافی گلپایگانی در بخشی از سخنان خود با اشاره به ابعاد عظیم شخصیت امام حسن مجتبی (ع) گفت: عنوانی که برای این برنامه بزرگ انتخاب کرده اید باعث افتخار است. شخصیت امام حسن مجتبی (ع) شخصیتی بی نظیر در پیشرفت اسلام و هدایت مردم بود که مقبولیت آن حضرت بین مردم، سبب حفظ امر ولایت و دین شد. باید ابعاد مهم شخصیتی و مکارم اخلاقی آن امام بزرگوار بررسی و ویژگی های آن حضرت برای مردم بازگو شود.


وی با اشاره به مقبولیت شخصیت امام حسن مجتبی (ع) در بین دانشمندان و مورّخان اهل سنّت، افزود: آن حضرت در بین اهل سنّت از جایگاه ویژه ای برخوردار است و کتاب های زیادی به قلم دانشمندان اهل سنّت درباره شخصیت آن امام همان نوشته شده است. و همچنین شاعرانی از اهل سنّت درباره مقام علمی و اخلاقی آن حضرت اشعار زیادی را سروده اند؛ از جمله در کتاب روضة الصفا، اشعاری را از یکی از شاعران اهل سنّت با مضامین بسیار بالا نقل نموده است.


این مدرس عالی حوزه سپس برخی از ابیات شعر مذکور را برای حاضران قرائت کردند:

اگر عمری بیارایم سخن را / نشاید نظم من نعت حسن را

سخن گیرم که جز درّ عدن نیست / سزای وصف اخلاق حسن نیست

کمالش گر چه نزد ماست ظاهر / زبان ما ز وصف اوست قاصر

دو گیتی را وجودش زیب و زین است / نظیر او اگر گوئی حسین است


آیت الله العظمی صافی گلپایگانی تأکید کرد: همانگونه که این شاعر گفته است، نقش امام حسن مجتبی (ع) در پیشرفت مقاصد اسلام همطراز نقش حضرت سیدالشهدا (ع) است و این را نباید فراموش کرد. حقیر هم در اشعاری که سروده ام به این نکته اشاره کرده ام: «گرچه به تعظیم مقام حسین هر چه بگویند بجا و رواست؛ دین ز فداکاری او زنده است پیشرو و سید اهل عبا است؛ حلم حسن نیز در احیاء دین نقش عظیمش نه کم از کربلا است»؛ باید مقام علم و حلم آن حضرت را شناخته و به جهانیان بشناسانیم.


وی در پایان این دیدار ضمن قدردانی از برگزار کنندگان این همایش بزرگ از خداوند متعال برای آنها توفیقات بیشتر و توجهات خاصه حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف را مسألت نمود.


برگزاری این کنگره کار بسیار مقدس و تاثیرگذار


آیت الله العظمی نوری همدانی برگزاری این کنگره را کار بسیار مقدس و تاثیرگذار دانسته و در این خصوص گفت: دنیای امروز تشنه معنویت است جریان ها و رخدادها به گونه ای است که همه انسان ها را خسته کرده است چون جهان معاصر همه بر محور مادیات است و آنچه که بشر به آن محتاج است معنویت است و معنویت در فرهنگ اهل بیت(ع) وجود دارد.


این مرجع تقلید شیعیان خاطر نشان کرد: اگر امروز بتوانیم فرهنگ اهل بیت(ع) را به دنیا نشان دهیم قدم بسیار مهمی در ایجاد شناخت، امنیت و معنویت برداشته ایم برای نمونه اگر بتوانیم صحیفه سجادیه را با ابزار و وسائلی که در دنیاست درست به دنیا ارائه کنیم کار بسیار مهمی را انجام داده ایم.


وی خطاب به مسئولین مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت: کار شما بسیار مقدس و مهم است شما می خواهید فرهنگ اهل بیت(ع) را به دنیا نشان دهید دنیا تشنه فرهنگ اهل بیت(ع) است باید بتوانید واقعیت ها را به دنیا نشان دهید اجسام را با ابزار دوربین می شود به مخاطب نشان داد ولی شگفتی ها، ظرایف و خصوصیات معارف اهل بیت(ع) قابل تجسیم نیست.


آیت الله نوری همدانی با اشاره به اهمیت برگزاری کنگره بین المللی سبط النبی(ص) و پرداختن به شخصیت و زمانه امام حسن(ع) تصریح کرد: امام حسن(ع) مظلوم ترین ائمه(ع) است چون در زمانی زعامت را بر عهده گرفتند که مردم از جنگ خسته شده بودند و تحمل مشکلات در راه حق را نداشتند حضرت علی(ع) مردم کوفه را دائم به جهاد دعوت می کرد ولی آنها پاسخ مثبت نمی دادند.معاویه از خستگی مردم استفاده کرد و آنها را از اطراف امام حسن(ع) پراکنده ساخت و جنایات زیادی برای محو اسلام انجام داد. و وضعیت برای امام حسن(ع) و مومنان واقعی خیلی سخت شد.


وی در پایان با اشاره به اینکه به خاطر محدودیت ها، از امام حسن(ع) نسبت به سایر ائمه(ع) کمترین حدیث نقل شده است، گفت: ما نباید فقط در مورد مظلوم سخن بگوییم بلکه باید سراغ ظالم هم برویم و علل و اسباب را بررسی کنیم.


معرفی دین اسلام با ابزارهای صحیح و با اخلاق اسلامی


آیت الله العظمی علوی گرگانی نیز طی سخنانی با بیان اینکه امروز دنیا نیازمند معرفی مسیر درست و راه حقیقی است تأکید کرد: مروز دشمنان در راستای تخریب و تضعیف مسلمانان گام بر می‌دارند و از این رو باید همواره تلاش داشته باشیم و اجازه ندهیم که این تخریب‌ها دامن زده شود.باید در برابر هجمه‌های دشمن و شبهاتی که ایجاد می‌کنند ایستادگی کنیم و اجازه ندهیم این شبهات روز به روز ترویج شود.اید در برابر دشمنان آماده باشیم و با ابزارهای صحیح و با اخلاق اسلامی به معرفی دین اسلام پرداخته و در برابر توطئه‌های دشمن ایستادگی کنیم.


وی با اشاره به فعالیت‌های مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت: وظیفه شما بسیار سنگین است و باید فرهنگ‌سازی را انجام دهید و در این عرصه نباید به هیچ عنوان کوتاه بیایید.باید مجمع جهانی اهل بیت(ع) تقویت شود تا بتواند در برابر توطئه‌های دشمن ایستادگی کرده و پاسخی به آنها بدهد.


این مرجع تقلید در پایان با تاکید بر ضرورت نگارش کتاب‌های دینی، تصریح کرد: باید کتب دینی و محصولات فرهنگی را نیز منتشر کنیم و با توجه به تشنه بودن دنیا در خصوص معارف ناب، کتاب‌های مناسب را به آنها معرفی نماییم.


گفتنی است کنگره بین المللی سبط النبی (ع)با حضور اندیشمندان داخلی و خارجی ، اول و دوم تیرماه در سالن اجلاس سران برگزار می شود.

مطالب مرتبط :
  1. دیدار اعضای ستاد برگزاری کنگره سبط النبی(ع) با مراجع عظام تقلید
  2. دیدار دست اندرکاران دانشنامه فاطمی(س) با مراجع عظام تقلید
  3. فتوای مراجع عظام تقلید درباره طواف در طبقه فوقانی کعبه
  4. نظر و پیام برخی از مراجع تقلید درباره اهمیت نماز ظهرعاشورا/ همه هیئت ها به نماز توجه کنند
  5. مراجع عظام برای چاه مسجد جمکران موضوعیتی قائل نیستند/ سرنوشت عریضه‌های انداخته شده در چاه

پارک علم و فناوری قم

zohur