۳ دی ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، به همت مجتمع آموزش عالی تهران جامعة المصطفی(ص) العالمیة و همکاری مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، بنیاد حکمت اسلامی صدرا و مجمع عالی حکمت اسلامی و بنیاد اسراء، سومین دوره آموزشی کوتاه مدت «حکمت متعالیه؛ میراث عقلانی اسلامی در جهان معاصر از هفتم تا بیستم دی‌ماه جاری برگزار می‌کند.


در این برنامه علمی فیلسوفان و اندیشمندان مسلمان به بررسی میراث عقلانی اسلامی در دنیای معاصر خواهند پرداخت.


از سخنرانان این دوره می‌توان به آیت‌الله جوادی آملی، آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای رئیس بنیاد حکمت اسلامی صدرا، دکتر غلامرضا اعوانی رئیس انجمن بین المللی فلسفه اسلامی و عضو پیوسته فرهنگستان علوم، یحیی بونو اندیشمند مسلمان فرانسوی و محمد روستوم استاد دانشگاه کارلتون کاناداد و … اشاره کرد.


همچنین اندیشمندانی از کشورهای مالزی، آمریکا، فرانسه، بلغارستان، تایلند، اندونزی، بنگلادش، پاکستان در این نشست‌ها که از هفتم تا بیستم دی‌ ماه در تهران و قم برگزار می‌شود، حاضر خواهند بود.


اصطلاح‌شناسی فلسفه اسلامی و حکمت متعالیه با سخنرانی دکتر سید محمود موسوی عضو هیئت علمی و معاون آموزشی دانشگاه باقرالعلوم(ع) ۷ دی ماه در مجتمع تهران برگزار می شود.


حکمت متعالیه و چالش‌های علمی معاصر با سخنرانی دکتر یحیی بونو یکشنبه ۸ دی ماه در مجتمع تهران برگزار می شود. همچنین عرفان در حکمت متعالیه و فلسفه اسلامی و چالش‌های انسان معاصر به ترتیب با سخنرانی دکتر شهرام پازوکی و دکتر غلامرضا اعوانی ۹ و ۱۰ دی ماه در مجتمع تهران برگزار می شود.


حکمت متعالیه و چالش‌های علمی معاصر با سخنرانی دکتر یحیی بونو پنج شنبه ۱۲ دی ماه و امکان‌سنجی امتداد سیاسی و اجتماعی حکمت متعالیه با سخنرانی حمید پارسانیا جمعه ۱۳ دی ماه در مجتمع تهران برگزار می شود.


پارادایم‌شکنی حکمت متعالیه با سخنرانی دکتر احد فرامرز قراملکی یکشنبه ۱۵ دی ماه در مجتمع تهران برگزار می شود. همچنین موضوع بنیادهای کلامی براساس فلسفه ملاصدرا با سخنرانی سیدمحمد موسوی عضو هئیت علمی دانشگاه علوم اسلامی رضوی پنج شنبه ۱۹ دی ماه در مجتمع تهران برگزار می شود.


پایان‌بخش این دوره نیز سخنرانی آیت‌الله جوادی آملی با موضوع «حکمت متعالیه» در روز بیستم دی‌ماه در بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء در قم خواهد بود.


همچنین جلسات علمی‌ نیز در قالب همین دوره در مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، بنیاد حکمت اسلامی صدرا و پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می شود.

مطالب مرتبط :
  1. دوره آموزشی – پژوهشی حکمت متعالیه برگزار می شود
  2. کتاب«حکمت اسلامی و عالم معاصر» منتشر شد
  3. کارگاه آموزشی تاریخ فلسفه اسلامی (از آغاز تا دوره معاصر) برگزار می شود
  4. برنامه دوره آزاد آموزشی مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران اعلام شد
  5. حکمت متعالیه مجموعه تفکرات اشراقی، مشائی و باورهای شیعی است

پارک علم و فناوری قم

zohur