۷ دی ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، از حدود بیست سال پیش تاکنون نام هایدگر به نحو روزافزونی برای مشتاقان و علاقه مندان مباحث فلسفی در ایران مطرح شده است؛ به طوری که در چند سال اخیر سه ترجمه از اثر معروف او «هستی و زمان» (تقریبا همزمان یا با فاصله اندکی) به زبان فارسی ترجمه شده است؛ قبل از این تاریخ بعضی از رساله‌های وی نیز به فارسی ترجمه شده بود.


نکته قابل ذکر این است که گسترش شهرت و ازدیاد ترجمه‌های بعضی از رسائل و کتاب‌های او الزاماً موجب فهم فلسفه او در ایران نشده است. تشریح علل زبانی و فلسفی این عدم دریافت عمیق و صحیح افکار او مستلزم بحث‌های مفصلی است که در این دوره طرح می‌شود.


علاوه بر این در این دوره سعی می‌شود امکان تطبیق و مقایسه بعضی از آراء او با اقوال و نظریات عارفان و حکمای اسلامی مورد مداقه قرار گیرد. تنها پس از بحث‌های جزیی و دقیق در هر دو حوزه تفکر مزبور است که می‌توان از امکان یا امتناع مقایسه‌ افکار این فیلسوف و آراء بعضی از متفکران اسلامی سخن گفت. سخنی که تاکنون متأسفانه از حد احکام کلی تجاوز نکرده و به تحلیل و تشریح دقیق مصادیق و جزئیات اندیشه فلسفه هایدگر (با رجوع به منابع اصلی فکر و فلسفه او و قیاس آن با اقوال عرفا و فیلسوفان اسلامی) تحقق نپذیرفته است.


امید است در این دوره دست کم به بحث تحلیلی و تطبیقی در این حوزه پرداخته شود. بحثی که بدون آن فلسفه‌ هایدگر همچنان برای ما ایرانیان و فارسی زبانان غیر مفهوم باقی خواهد ماند.


این دوره‌ آموزشی در دوازده جلسه روزهای پنج‌شنبه ساعت ۱۵ تا ۱۷ برگزار می‌شود.


آ‌غاز آن ۲۶ دی ماه است و علاقه‌مندان به حضور در این دوره تا ۲۱ دی فرصت دارند در ساعات اداری به مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ سوم مراجعه کنند و برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌‌ها‌ی ۸۸۷۲۳۳۱۶ و ۸۸۷۱۷۴۵۸ تماس بگیرند.

مطالب مرتبط :
  1. دوره آموزشی «حکمت متعالیه؛ میراث عقلانی اسلامی در جهان معاصر» برگزار می شود
  2. دوره‌ آموزشی «درآمدی بر فلسفه‌ زبان» برگزار می شود
  3. دوره آموزشی – پژوهشی حکمت متعالیه برگزار می شود
  4. دوره‌ آموزشی «کانت و مسأله‌ متافیزیک» برگزار می شود
  5. کارگاه آموزشی تاریخ فلسفه اسلامی (از آغاز تا دوره معاصر) برگزار می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur