۲۴ بهمن ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


درگذشت آیت الله موحد ابطحی/ شخصیتی که با امام جماعت وهابی مسجدالحرام مناظره کرد


آیت‌الله سید محمدباقر موحد ابطحی از شاگردان طراز اول آیت الله بروجردی و امام خمینی(ره) چهارشنبه گذشته ۱۴ بهمن ماه در سن ۸۶ سالگی و در بیمارستان بقیة الله به لقاء الله پیوست.ایشان از جمله علمای برجسته جهان تشیع محسوب می شدنند که درراه تبلیغ معارف اسلام  به ویژه آموزه های اهل بیت(ع) اقدامات شایسته ای را در طول حیات خویش به ثبت رساندند. آیت الله ابطحی پیشنهاد نگارش کتاب گران‌سنگ تفسیرالمیزان را به علامه طباطبایی و پیشنهاد گردآوری همه روایات شیعه را به آیت‌الله سید حسین بروجردی دادند و در زمانی که بهائیت بیشترین فعالیت را در شهر اقلید داشتند از سوی آیت الله بروجردی به این شهر وارد شده و با تلاش خود این شهر را از تفکرات بهائیت پاکسازی کردند به گونه ای مقام معظم رهبری درباره ایشان تصریح دارند: «ایشان کسی است که اقلید را در زمان طاغوت به اقلید امام زمان(عج) معروف کرد».


پیکر مطهر آیت الله ابطحی در روز جمعه ۱۸ بهمن ماه پس از تشییع باشکوه در قم و با حضور جمعی از علما و گروههای مختلف مردمی در حرم حضرت معصومه(س) خاکسپاری شد. همچنین مراسم بزرگداشت آیت الله سید محمد باقر موحد ابطحی عصر چهارشنبه ۲۳ بهمن ماه با حضور جمعی از علمای دینی و شخصیت های کشوری و لشگری و اساتید حوزه و دانشگاه در دانشگاه امام صادق برگزار شد.


برپایی جشن ولادت امام حسن عسکری(ع) از سوی شیعیان جهان


شنبه ۱۹ بهمن ماه مصادف با هشتم ربیع الثانی ولادت امام حسن عسکری(ع) بود که به این مناسبت شیعیان جهان این روز را با برگزاری مجالس مختلف مذهبی گرامی داشتند. در این مجالس سخنرانان به تبیین نقش امام حسن عسکری(ع) برای آماده سازی شیعه در دوران غیبت پرداختند.


برگزاری نشستهای مختلف در حوزه اندیشه به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران


در این هفته که مصادف با سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران بود نشستهای مختلفی در حوزه اندیشه پیرامون این واقعه تاریخی در مراکز علمی و دانشگاهی برگزار شد. از جمله این نشستها، برپایی نشست «آرمانهای اقتصادی انقلاب» بود که از سوی بسیج دانشجویی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی(ره)در روز یکشنبه ۲۰ بهمن ماه با حضور دکتر محمد خوش‌چهره و دکتر محمدجواد نوراحمدی برگزار شد. در این نشست سخنرانان به بازخوانی آرمانهای اقتصادی انقلاب اسلامی و میزان تحقق این آرمانها در جامعه و سیاستهای اجرا شده دولتهای مختلف پرداختند.


در روز شنبه ۱۹ بهمن ماه حجت الاسلام احمد مبلغی رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی طی نشستی خبری به تشریح دستاوردها و برنامه های پیش روی این دانشگاه به مناسبت سی و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران پرداخت و از برگزاری همایش «فقه مقارن» تا پایان بهمن ماه امسال خبر داد و گفت: آخر همین ماه همایشی باعنوان «المناهج المقارنه فی استنباط احکام المستجدات» با حضور اساتیدی از مصر، تونس، لبنان و سودان و… برگزار می شود.


رونمایی از کتاب «انقلابی اسلامی در غرب»/بررسی نقش «سیدجمال اسدآبادی در پیدایی تفاسیر عصری از قرآن»


همچنین پنجشنبه گذشته ۱۷ بهمن ماه به همت گروه تاریخ موسسه اشراق از کتاب «انقلابی اسلامی در غرب» نوشته دکتر ایگناسیو اولاگوئه با حضور دکتر علی‌محمد طرفداری(ویراستار کتاب)و حجت‌الاسلام ربانی‌نژاد(مدیر انتشارات مصباح‌الخیر) در سالن اجتماعات کانون اندیشه جوان رونمایی شد.


در روز دوشنبه ۲۱ بهمن ماه نشست «سید جمال الدین اسد آّبادی و نقش وی در پیدایی تفاسیر عصری از قرآن کریم» با سخنرانی دکتر فروغ پارسا در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد.


برچسب یهودی‌ ستیزی به منتقدان اسرائیل دیگر کارایی ندارد


نشست خبری دکتر نورمن فینکنشتاین استاد علوم سیاسی دانشگاه های آمریکا با همراهی نادر طالب زاده صبح یکشنبه ۲۰ بهمن ماه در خبرگزاری تسنیم برگزار شد. در این نشست این استاد آمریکایی با اشاره به اینکه منافع مادی و اقتصادی بر هر چیزی در آمریکا ارجحیت دارد، گفت: هدف آمریکا تنها حفظ قدرت خودش است و تنها منافع اقتصادی اش برایش مهم است و این مسئله بر فرهنگ آمریکایی احاطه پیدا کرده است و در این دوران سخت است که بتوان فضایل اخلاقی را در خود پرورش داد در حالیکه من در ایران اینگونه افراد را دیدم.


برپایی مجالس سوگواری وفات کریمه اهل بیت(س)


دوشنبه ۲۱ بهمن ماه مصادف با سالروز وفات کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه(س) بود که مردم ایران با برپایی مجالس سوگواری به ذکر ابعاد شخصیتی این بانوی بزرگوار که به «فاطمه ثانی» نیز مشهور است پرداختند. در میان فرزندان امام کاظم (ع) بعد از امام رضا (ع) کسی در شرافت و فضیلت همسنگ و همتای فاطمه معصومه (س) نمی باشد. در شان و جلالت و فضیلت او همین بس که امام صادق (ع) درباره این بانوی بزرگوار فرمود: ” … بانویی از فرزندان من در آن جا دفن خواهد شد که فاطمه دختر موسی نام دارد و با شفاعت وی همه شیعیان وارد بهشت می شوند.” ۲۱


آغاز اردوی استعدادهای درخشان قرآنی با راهپیمایی ۲۲ بهمن


دومین دوره اردوی آموزشی استعدادهای درخشان قرآنی با حضور نوجوانان با استعداد قرآنی از سراسر کشور همزمان با ۲۲ بهمن‌ماه در مشهد مقدس آغاز شد و تا روز جمعه، ۲۵ بهمن‌ماه ادامه خواهد داشت. داشت.


امضای تفاهم‌نامه همکاری شورای عالی انقلاب فرهنگی و دانشگاه امام صادق(ع)


دکتر مخبر دزفولی و هیئت همراه روز یکشنبه ۲۰/۱۱/۹۲ با حضور در دانشگاه امام صادق(ع) با آیت الله مهدوی کنی رئیس این دانشگاه دیدار و گفتگو کردند. در این جلسه دکتر مخبر دزفولی تصریح کرد: در مورد تحول در علوم انسانی، بار اصلی بر دوش «استاد متعهد» است که تربیت استاد متعهد باید توسط دانشگاه امام صادق(ع) انجام شود.


آغاز آزمون شفاهی طرح ملی تربیت حافظان قرآن


آزمون شفاهی طرح ملی تربیت حافظان قرآن کریم از ۲۳ بهمن آغاز شد که تا ۸ اسفند در سراسر کشور ادامه خواهد داشت. بر اساس پیش بینی سازمان اوقاف و امور خیریه، ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار نفر در این آزمون شرکت خواهند کرد. این آزمون در ۱۰ رشته حفظ  «جزء ۳۰»، «جزء ۳۰ و ۱»، «جزء ۳۰، ۱ و ۲»، «۵ جزء»، «۱۰ جزء»، «۱۵ جزء»، «۲۰ جزء»، «کل قرآن»، «۱۵۰ موضوع قرآنی» و «۳۰۰ موضوع قرآنی» برگزار می شود. برای آزمون شفاهی، ۸۰ نمره مربوط به حسن حفظ و ۲۰ نمره مربوط به تجوید، صوت و لحن است و افرادی که حداقل ۷۰ نمره از ۱۰۰ نمره را کسب کنند به آزمون کتبی راه پیدا می کنند.آزمون کتبی نیز در ۱۰ رشته و به صورت سراسری و متمرکز در ساعت ۹ صبح روز جمعه ۹ اسفندماه در ۲ هزار و ۵۰۰ پایگاه برگزار می شود.

مطالب مرتبط :
  1. آغاز اردوی استعدادهای درخشان قرآنی با راهپیمایی ۲۲ بهمن
  2. آیت‌الله سید محمدباقر موحد ابطحی درگذشت/ شخصیتی که با امام جماعت وهابی مسجدالحرام مناظره کرد
  3. ویژه برنامه های اقلیتهای دینی در دهه فجر اعلام شد/حضور در راهپیمایی پرشکوه ۲۲ بهمن
  4. راهپیمایی های ۲۲ بهمن نشان دهنده وجهه دموکراتیک نظام جمهوری اسلامی ایران است
  5. آغاز نام نویسی دور دوم «طرح ملی تلاوت»/ کشف و پرورش استعدادهای قرآنی نوجوانان

پارک علم و فناوری قم

zohur