۲۹ آذر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، درسگفتارهای زمستانه مؤسسه مطالعات اقتصادی سیاسی پرسش آغاز شده است، از جمله این درسگفتارها، درسگفتار «والتر بنیامین: فلسفه تاریخ، فلسفه زبان» است که با تدریس مراد فرهادپور برپا می شود.


«عروسک و کوتوله: مقالاتی در باب فلسفه زبان و فلسفه تاریخ» تألیف والتر بنیامین با ترجمه مراد فرهادپور و امید مهرگان از جمله کتابهای بنیامین است که به زبان فارسی ترجمه شده است. در مقدمه‌ این کتاب که درباره‌ پاره‌ای از مضمون‌های تفکر “والتر بنیامین” است، چنین آمده است: تفکر بنیامین با تاًمل در باب مسأله‌ زبان آغاز می‌شود و با “تزهایی درباره‌ مفهوم تاریخ” به پایان می‌رسد. (این دو مضمون در تمام طول حیات فکری وی به شکلی درهم تنیده حضور داشته است.)


مطالب بعدی کتاب نیز شامل مقالاتی در فلسفه‌ زبان و فلسفه‌ تاریخ است. این مقالات عبارت‌اند از: “زبان و تاریخ: مقولات زبانی و تاریخی در تفکر بنیامین/ جورجو آگامین” در باب نظریه‌ شناخت، نظریه‌ پیشرفت (تومار N، پاساژها)، “قطعه‌ الهیاتی سیاسی”، “تزهایی درباره‌ مفهوم تاریخ” (که جملگی نوشته‌ والتر بنیامین است) و “الهیات واژگون/ نوربرتبولتس و ویلم فان‌راین”


مضمون دو مقاله‌ “در باب زبان و زبان بشری” و “رسالت مترجم” درباره‌ زبان و گویای قسمت اولیه‌ تفکر بنیامین و تاًثیرپذیری او از الهیات و عرفان یهودی است.


این دوره از یکشنبه ۱ دی ماه آغاز می شود و یکشنبه های هر هفته از ساعت ۱۷ تا ۱۹ برگزار می شود.


مؤسسه مطالعات سیاسی اقتصادی پرسش در تهران، خیابان ولی عصر(عج)، ضلع شمالی پارک ساعی، خیابان ساعی ۱، پلاک ۷ واقع است و علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره ۵-۸۸۶۵۸۶۰۳-۰۲۱ تماس حاصل کنند.

مطالب مرتبط :
  1. درسگفتار روایتی دیگر از «تاریخ فلسفه اسلامی» برگزار می شود
  2. درسگفتار تاریخ تفکر معاصر در ایران برگزار می شود
  3. درسگفتار فلسفه حقوق برگزار می شود
  4. دوره‌ آموزشی «درآمدی بر فلسفه‌ زبان» برگزار می شود
  5. نشست نقد و بررسی کتاب «درآمدی به فلسفه‌ زبان» برگزار می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur