۱۶ تیر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش خبرنگار مهر، مراسم جشن ۸۰ سالگی دکتر رضا داوری اردکانی استاد فلسفه دانشگاه تهران و رییس فرهنگستان علوم عصر امروز یکشنبه ۱۶ تیرماه در فرهنگسرای ابن سینا برگزار شد.


دکتر محمد رجبی رییس کتابخانه، موزه، و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی و از شاگردان قدیمی دکتر داوری اردکانی در این مراسم گفت: دکتر داوری متفکر به معنای عمیق کلمه است.


وی افزود: اگر به معنای فکر از منظری ارسطویی بپردازیم که کاشف از مجهول است باید هر شخصی را متفکر ندانست. کمتر کسی را داریم که مجهولات را برای ما معلوم کرده باشد.


وی افزود: فکری که کاشف مجهولات باشد متاسفانه در تاریخ کم داریم و مشکل بزرگ بشری نیز همین بوده است.


وی تصریح کرد: اگر تفکر را به معنای عرفانی بگیریم که رفتن از باطل به سوی حق باشد متفکر کسی است که راه حق از باطل را به ما نشان می دهد. باید توجه داشت که در این زمینه کسانی را داشته و داریم.


رییس کتابخانه، موزه، و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی یادآور شد: دکتر داوری با دل و از روی دل آگاهی سخن می گوید و آنچه را که یافته بدون هیچ تکلفی بر قلم می آورد. نوشتار ایشان مثل گفتار ایشان است و گفتار ایشان مثل احوال ایشان است.


وی افزود: هستند کسانی که کتابهای زیادی نوشته اند ولی آنچنان عمیق و دلنشین نیست که کتابها و آثارداوری اردکانی.


وی تصریح کرد: رابطه فکر و زبان امری روشن است و افق فکری که دکتر داوری در ان است و زبان ویژه که ایشان دارد به زاویه دید خاص ایشان برمی گردد که ناشی از ذکری است که فکر ایشان ناشی از آن ذکر است.


رجبی یادآور شد: بدون ذکر فکر فکر نیست. ذکری اگر باشد فکر و زبان اصیل است. دکتر داوری با مرگ آگاهی زندگی کرده است ولی خوشبختانه این منبع فیاض میوه می دهید و ما از آن بهره می گیریم.


وی در پایان تصریح کرد: کسانی پایدار معرفت و فرهنگ استاد داوری هستند که خود افرادی باشند که از کلمه طیبه به شمار روند.

مطالب مرتبط :
  1. حسین نصر: "داوری" پیشتاز میدان بحث جدی فلسفی و طرح سوالات واقعی است
  2. "داوری" در مقابل هجوم فرهنگی سینه سپر کرده است
  3. اعلام برنامه های جشن هشتاد سالگی دکتر رضا داوری اردکانی
  4. فردیدی و هایدگری خواندن دکتر داوری محصول نگرش‌های سیاسی ژورنالیستهاست
  5. «شعر و همزبانی» داوری در جشن هشتاد سالگی فیلسوف فرهنگ رونمایی می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur