۲۶ خرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، برخی از این دانشجویان فعال در حوزه‌ ایران‌شناسی، پیش از این برای شرکت در سمینار حافظ‌شناسی رایزنی دعوت شده بودند و در آن جلسه از رایزن فرهنگی درخواست ملاقات در یک جلسه‌ پرسش و پاسخ را داده بودند.


بنابر اعلام این خبر، پس از پایان یافتن این جلسه، دانشجویان ژاپنی اظهار کردند که شناخت ما از ایران بسیار کم است. قبل از اینکه در سمینار حافظ‌شناسی شرکت کنیم، فکر می‌کردیم که مردم ایران، مردمی خطرناک هستند؛ ولی وقتی دیدیم که با روی خندان با ما برخورد کردید، علاقمند شدیم که اطلاعات بیشتری در مورد ایران و اسلام کسب کنیم. با استادمان در میان گذاشتیم و قرار شد به عنوان یک کار تحقیقی این ملاقات را انجام دهیم.


“رضا یوسفی”، رایزن فرهنگی کشورمان در توکیو، خطاب به ۴ دانشجوی دختر علاقه مند به فرهنگ ایران و انقلاب اسلامی، موضوع کمبود اطلاعات مردم ژاپن از ایران و ریشه‌های آنرا مورد بحث و بررسی قرار داد. وی گفت: علت اصلی این خلأ، نبود خبر درباره‌ ایران در رسانه‌های جمعی ژاپن است. اگر هم خبری باشد، سیاه‌نمایی است. البته اخیرا‌ً این سیاه‌نمایی‌ها کاهش پیدا کرده است و مطالب بهتری در مورد ایران در رسانه‌های جمعی ژاپن ارایه می‌شود.


در ادامه، یوسفی به پرسش‌های مختلف دانشجویان ژاپنی درباره‌ی اسلام، مذاهب اسلامی، تشیع، مذاهب سنی و مذاهب مختلف ساختگی انگلیسی مثل بهائیت در تشیع و وهابیت در میان اهل تسنن پاسخ و در خصوص دشمنی آمریکا با ایران و ریشه‌های آن پس از ظهور انقلاب اسلامی در ایران توضیحاتی ارایه داد.


رایزن فرهنگی ایران در ژاپن، به دلایل شکل‌گیری گروه القاعده به کمک سازمان سیا برای مبارزه با حضور ارتش شوروی در افغانستان و روند تبدیل شدن آن به گروه طالبان و سایر گروه‌های سلفی و تکفیری اشاره کرد.


وی توضیح داد که آمریکا بعد از ناامید شدن از نابود کردن انقلاب اسلامی ایران، در صدد برآمد که با ایجاد گروه‌های تندرو تحت نام مقدس اسلام، چهره‌ انقلاب اسلامی را وارونه و سیاه نشان دهد تا مانعی در راه گسترش این حرکت عظیم اسلامی قرار دهد. هدف از ایجاد گروه‌های تندرو اسلامی ساخته و پرداخته شده از طرف آمریکا و حمایت‌شده توسط سرمایه‌ عربستان سعودی، جلوگیری از نفوذ اسلام ناب محمدی(ص) بوده است.


یوسفی در ادامه توضیح داد: این گروه‌های خشن معتقدند که غیر از خودشان، تمامی گروه‌های اسلامی منحرف و پیروان سایر ادیان نیز کافر و ریختن خون آنها مجاز است. در صورتی که در زمان حضرت محمد (ص) در مرکز حکومت ایشان، مسیحیان و یهودیان در صلح و آرامش زندگی می‌کردند. در ایران نیز، سالیان دراز است که مسلمانان شیعی و سنی و پیروان سایر مذاهب در کنار هم زندگی می‌کنند و هیچ دشمنی با یکدیگر نداشته و ندارند، حتی مسیحیان، یهودیان و زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی ایران دارای نمایندگان خود هستند.


وی در پاسخ اینکه جوانان ایرانی چگونه در زمان جنگ جان خود را فدای کشور خود می‌کردند: گفت: شبیه فداکاری جوانان ژاپنی در زمان جنگ جهانی که با هواپیماها، خود را به کشتی‌های جنگی آمریکایی می‌زدند که به آن «کامی کازه» گفته می‌شد. اما جوانان ایرانی از دو فرهنگ ملی و اسلامی برخوردار بودند. ایرانیان در طول تاریخ، موحد و به خدای واحد اعقتاد داشته‌اند. در حالی که مردم ژاپن به خدایان متعدد معتقدند. بعد از ورود اسلام به ایران و پذیرش اسلام از طرف مردم ایران مردم صاحب دو فرهنگ شدند، فرهنگ ایرانی و فرهنگ اسلامی. بنابراین در زمان‌هایی که کشور ایران مورد حملات دشمنان قرار می‌گرفت، مردم ایران با انگیزه‌های الهی و ملی به دفع آنها می‌پرداختند.


رایزن فرهنگی کشورمان در توکیو، در حالیکه دو جلد کتاب نفیس به زبان انگلیسی از انتشارات مرکز فناوری و نوآوری ریاست جمهوری در مورد پیشترفت‌های علمی ایران اسلامی به این گروه هدیه می‌داد، درباره‌ی جایگاه علوم مختلف مانند؛ نانو، بایو و داروهای جدید و جایگاه اول علمی ایران در منطقه و جایگاه ۱۹ام در جهان را توضیحاتی ارایه داد.


وی در پاسخ به سؤالی درباره‌ روابط ایران و ژاپن گفت: دو ملت ایران و ژاپن در طور تاریخ هیچ مشکلی با هم نداشته‌اند و هیچگاه تنشی بین آنها وجود نداشته است، حتی در دوران میجی، همزمان با دوران قاجار در ایران، ارتباطات فرهنگی و سیاسی البته در حد پایین بین این دو کشور وجود داشته است.


یوسفی ، رایزن فرهنگی کشورمان در سرزمین آفتاب، سخنان خود را با بیان واقعه‌ای تاریخی و اینگونه به پایان برد: کالاها و روابط فرهنگی ایران و ژاپن از طریق جاده ابریشم مبادله می‌شده است. مردم ایران بعد از شکست در جنگ با روسیه، از پیروزی ژاپن در مصاف با روس‌ها ابراز خوشحالی می‌کردند و به امپراطور میکادو، امپراطور وقت ژاپن پیام تبریک می‌فرستادند.

مطالب مرتبط :
  1. زنان تونسی در بستر انقلاب اسلامی ایران فعالیت می‌کنند
  2. گسترش اسلام در اندونزی متأثر از انقلاب اسلامی ایران است
  3. انقلاب اسلامی ایران جهان شمول است/ امروز عصر انقلاب اسلامی در دنیاست
  4. حکومت در ایران باید کاری کند که جوامع اسلامی به ما مباهات کنند
  5. «بررسی و نقد تئوریهای انقلاب اسلامی ایران؛ تئوری تدا اسکاچ پل» منتشر شد

پارک علم و فناوری قم

zohur